Pondělí 4. prosince, 2023
Evropský rozhled

Protest před palestinskou ambasádou v Suchdole: S čím kdo zachází, tím také schází.

Před novou budovou palestinské ambasády v pražském Suchdole, kde před deseti dny tragicky zahynul velvyslanec Džamál al-Džamál při údajném výbuchu trezoru, se demonstrovalo. Několik desítek osob žádalo zrušení palestinské ambasády nejen na území Suchdole, ale v celé republice.

 

 

„Ne muničnímu skladu u školky. Zbraně klidu nesvědčí, chceme děti v bezpečí. Teroristy v ČR nechceme. Dost bylo výbuchů. Vídeňská úmluva platí pro všechny. S čím kdo zachází, tím také schází. Do you know Viena Convention? Ať chystáte co chcete, nechystejte to tady!“ I s takovými transparenty přicházeli odpůrci ambasády do Internacionální ulice.

Podle přehledu oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy demonstraci svolala neznámá fyzická osoba pod názvem Podpora požadavku ÚMČ Praha Suchdol na přemístění Velvyslanectví Státu Palestina. Na sociální síti Facebook svolával na shromáždění Robert Metelec pod názvem Demonstrace proti palestinskému muničnímu skladu, kde diskutovali především příznivci skupiny Czech Defence League (CzDL), která dlouhodobě brojí proti islámu a spadá do ultrapravicového spektra. Jak se na místě ukázalo, Robert Metelec byl oficiálním pořadatelem demonstrace.

 

 

Původně se očekával příchod pravicových extremistů, ale nakonec jich dorazilo jen deset, mezi nimi i autonomní nacionalisté a příznivci již výše uvedené skupiny CzDL. Byl mezi nimi i Jiří Barták, který na portálu Youtube provozuje vlastní kanál Pravá tvář islámu, ve kterém dělá rozhovory s exmuslimy. Početnější část účastníků přesto tvořili místní důchodci a několik organizátorů středního věku. Dorazilo i mnoho dětí. Mezi přítomnými byli ale i Palestinci a příznivci ambasády, kteří si přišli vyslechnout názory protistrany. Celkem před ambasádou demonstrovalo asi 70 lidí. Nelze proto hovořit o shromáždění jako o extremistickém.

Na demonstraci dohlíželo několik desítek policistů a „tajných“. Mezi samotnými demonstranty se jich pohybovalo asi pět v uniformách a minimálně dva v civilu, ostatní seděli v zaparkovaných vozech na parkovišti před palestinskou ambasádou a na Suchdolském náměstí před Hotelem Galaxie Wiena, kam se sjeli nepozorovaně zhruba půlhodinu před začátkem demonstrace.

Protest samotný byl reakcí na explozi, při které zemřel palestinský velvyslanec Džamál al-Džamál, a na údajné nalezení 12 neregistrovaných samopalů a pistolí na půdě ambasády. V bezprostřední blízkosti ambasády se nachází mateřská školka, několik obytných domů, o kus dál je Zemědělská univerzita, Hotel Galaxie Wiena, úřad městské části Praha – Suchdol, pošta, a ve vzdušném prostoru létají dopravní letadla. Místní mají proto oprávněné obavy o svojí bezpečnost.

Samotná demonstrace ale o bezpečnosti nepojednávala, byla vedená v protipalestinském duchu, s cílem vykreslit muslimy jako teroristy.

 

 

Na demonstraci vystoupil například Martin Janeček, autor knihy Muslimská rozpínavost včera, dnes a zítra. Ten připomněl, že Jásir Arafat, předseda organizace pro osvobození Palestiny, schvaloval intervenci do Československa v osmašedesátém. V Ramalláhu je zase pojmenovaná ulice po Amínu Al-Husajním, kterého Hitler nazval „fuhrerem arabského světa“ a za jehož života vznikaly muslimské SS jednotky.

Přítomní si vyžádali projev starosty Petra Hejla, který tou dobou přihlížel mezi diváky, se samotnou demonstrací ale neměl nic společného. Starosta uvedl, že rada městské části požádala Ministerstvo zahraničních věcí o přesun ambasády, protože po explozi a nalezení neregistrovaných zbraní ztratila důvěru v to, že v Suchdole bude standardní diplomatická mise. Ministerstvo údajně sdílí jejich obavy o bezpečnost a je připraveno o situaci jednat. V závěru uvedl, že městská část nemohla zabránit nákupu pozemku v roce 2003 státem Palestina, protože byl prodán soukromým subjektem, a rovněž nemohla zabránit výstavbě ambasády, protože projekt splňoval požadavky územního plánu.

Úplně na závěr zaznělo varování před Slovany, kteří konvertují k islámu. Připomněli případ Rusa, který se ve Volgogradě podílel spolu s muslimkou na nedávném teroristickém útoku. V České republice je známý případ Lukáše Lhoťana, který v mládí konvertoval, ale později se stal významným kritikem muslimů.

Zazněl požadavek o vyhoštění palestinských diplomatů z republiky a o zrušení ambasády na celém území státu.

Další fotografie:

 

Plakát za oknem Úřadu městské části Praha – Suchdol, který zve na demonstraci.

 

Na autobusové zastávce Internacionální jsou nalepené lístečky, kde mohou lidé napsat, co by chtěli v Suchdole zlepšit. Zatím tam nikdo nenapsal, že by si nepřál v blízkosti palestinskou ambasádu.

 

Vítr vytrhl z rukou demonstrantů transparent a ten se zastavil až o policisty.

 

Dost bylo výbuchů.

 

S čím kdo zachází, tím také schází.

 

Ne muničnímu skladu u školky.

 

Teroristy v ČR nechceme

 

Letáček rozdávaný na závěr demonstrace.