Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Propalestiští studenti připomněli zabité děti v Gaze

 

Centrem Prahy prošel průvod zahraničních studentů, kteří v rukách drželi symbolická těla zabitých dětí během protiteroristické operace Izraele v Gaze. Zabito již bylo 6400 dětí.

 

Protest

Studenti, o kterých český mainstreamový tisk nepíše přívětivě a i pedagogičtí zástupci Karlovy univerzity považují jejich protesty za problematické, prokazují každou neděli velkou dávku odvahy a vyráží do pražských ulic demonstrovat za Palestinu.

V neděli 19. listopadu se sešli na náměstí Jana Palacha před pražským Rudolfinem s výraznými transparenty s nápisy: Palestinské děti“ a „Zabíjení dětí není sebeobrana“. Na schodišti ležela symbolicky zabalená dětská tělíčka v bílých prostěradlech, vedle nich kytice a medvídci.

V projevech si připomněli deset bodů Deklarace práv dítěte Spojených národů z roku 1959.

Poté se v průvodu vydali na Staroměstské náměstí za čtení jmen padlých dětí a věku, kterého se dožily. Ze Staroměstského náměstí pokračoval pochod na Karlův most, kde studenti utvořili úzký průvod dvojic. V přední části průvodu šli ti, kteří nesli symbolická tělíčka dětí. Průvod došel až na Malostranské náměstí, kde se jména dětí promítala na zeď přilehlého domu.

 

Kontexty

Zástupci mainstreamových médií začali protesty hromadně ignorovat. Minulou středu nepřišel nikdo, tentokrát ale dorazili dva fotografové a jedna novinářka.

Studenti vyjadřují nad činností českého tisku hluboké znepokojení, neboť je novináři soustavně veřejně dehumanizují a dělají z nich teroristy, vkládají jim do úst i výroky, které vůbec neřekli, nebo překrucují významy celých vět.

Jiná skupina demonstrantů sdružená kolem Mezinárodního hnutí solidarity (ISM CZ) uspořádá ve středu demonstraci proti českým novinářům.

Policie protesty nadále monitoruje. Demonstranti si jejich činnosti váží, a ti, kteří pamatují rok 2014, kdy propukla vlna islamofobie v českých ulicích, si chválí i to, že se k nim policie začala chovat seriózněji a profesionálněji.

Celkově ubylo i projevů nenávisti ze strany veřejnosti, která pochody v pražských ulicích potkává.