Úterý 23. dubna, 2024
Evropský rozhled

Projev ministra zahraničních věcí Ukrajiny Dmytra Kuleby na jednání Valného shromáždění OSN k situaci na dočasně okupovaných územích Ukrajiny.

 

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba během Valného shromáždění OSN, 23. února 2022
Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba během Valného shromáždění OSN, 23. února 2022

 

Pane předsedo,

jsem vděčný za vaše vedení v tomto hlavním politickém a reprezentativním orgánu Organizace spojených národů.

Jako motto svého předsednictví jste zvolili slovo „Naděje“. Stejný pocit v současnosti ovládá myšlení Ukrajinců a lidí po celém světě. Naděje na mír. Naděje, že zvítězí zdravý rozum. Doufám, že diplomacie zmírní napětí.

Dnes však potřebujeme mnohem víc než jen naději. Potřebujeme rychlé, konkrétní a rozhodné kroky. Nový typ akce ze strany OSN a mezinárodního společenství, která je relevantní vzhledem k míře ohrožení, kterému dnes čelíme my všichni, nejen Ukrajina, kvůli agresivnímu postupu Ruska.

Ukrajinci tyto kroky strategických partnerů Ukrajiny a mezinárodního společenství potřebují. Nacházíme se v kritickém bodě světových dějin a naše dnešní činy je ovlivní na další desetiletí. Všichni čteme historické knihy. Všichni jsme sledovali filmy o chybách politiků v období před rokem 1914 a 1939. O činech našich prarodičů a katastrofické ceně, za kterou bylo poraženo revanšistické zlo v Evropě.

Dnes není důležitějšího úkolu než neopakovat chyby minulosti. Věřím v sílu svobodného světa a naši společnou schopnost odvrátit novou zničující katastrofu v Evropě, kterou žádný národ nebude schopen přestát. Proto se k vám dnes obracím jménem více než 40 milionů Ukrajinců, kteří si přejí pouze žít v míru a prosperitě. Ne ve strachu, zastrašování, pod ruskou palbou a odstřelováním.

V současnosti se nacházíme uprostřed největší bezpečnostní krize v Evropě od druhé světové války. Tato krize byla vytvořena a je jednostranně eskalována jednou stranou, Ruskou federací. Ruská obvinění Ukrajiny jsou absurdní. Ukrajina nikdy nikoho neohrožovala ani na něj neutočila. Ukrajina nikdy žádnou takovou akci neplánovala a neplánuje žádnou vojenskou ofenzívu na Donbas. Ani žádné provokace nebo sabotáže. Je absurdní tvrdit, že Ukrajina se mohla na něco takového připravit a čekat měsíce, než Rusko shromáždí obrovskou vojenskou sílu podél našich hranic, aby pokračovala v těch údajných plánech. Tato absurdita se vymyká základní logice.

Neméně absurdní jsou obvinění, že Ukrajina eskaluje situaci získáváním obranných zbraní od svých partnerů. Jediný, a to chci zdůraznit, jediný důvod, proč Ukrajina posiluje svou obranu, jsou pokračující a plánované vojenské a politické akce Ruska. Ruské činy a prohlášení jsou pobuřující, děsivé a jsou daleko za hranicemi hrozeb Ukrajině.

Ve skutečnosti ruský prezident Vladimír Putin ve svém projevu otevřeně popřel právo Ukrajiny na existenci. Každý, kdo by si mohl myslet, že jako ukrajinský ministr zahraničí přeháním, by se měl na tento děsivý projev podívat. S těžkým srdcem si musíme všichni přiznat chmurnou realitu nové agresivní a revanšistické vlády, která povstala nad Evropou.

Je to již počtvrté, co Valné shromáždění projednává situaci na dočasně okupovaných územích Ukrajiny. Je to však poprvé, co diskutujeme o situaci v nové realitě vzniklé nezákonným uznáním dvou území Ukrajiny Ruskem. A pozadí naší dnešní diskuze je mnohem nebezpečnější, protože Rusko napadlo velmi základní principy mezinárodního míru a bezpečnosti, pilíře Organizace spojených národů a, jak jsem zmínil, samotnou existenci ukrajinského státu, zakládajícího člena Spojených národů.

Ukrajinský stát v roce 1945 jako zakládající člen podepsal Chartu OSN v San Franciscu a ze zásady zakotvené v článku 2 Charty učinil základní kámen své zahraniční politiky. Stát, který se dobrovolně vzdal svého jaderného arzenálu pod bezpečnostními zárukami jaderných mocností. Stát, který roky snášel útoky jedné z těchto mocností, stálého člena Rady bezpečnosti OSN.

Před dvěma dny, 21. února, ruský prezident uznal „nezávislost“ dočasně okupovaných území v Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny a nařídil rozmístění ruských ozbrojených sil v těchto oblastech. Jde o urážlivý útok na OSN a základní principy mezinárodního práva, definitivní ránu letům mírového procesu a jednostrannému odstoupení Ruska od minských dohod.

To, co se právě děje na východní Ukrajině, kam se valí ruské tanky, a podél ukrajinských hranic, kde se v obrovském množství shromažďují ruské síly, musí znepokojovat každého, vás všechny.

Varuji každý národ v tomto významném sále: nikdo nebude schopen překonat tuto krizi, pokud se Putin rozhodne, že bude pokračovat v agresi proti Ukrajině. Vaše vlády a vaši lidé budou čelit bolestivým následkům společně s naší vládou a našimi lidmi. Proto musíme využít této poslední šance k akci a zastavit Rusko tam, kde je. Je jasné, že prezident Putin se sám nezastaví.

 
Vážení představitelé,

začátek rozsáhlé války na Ukrajině bude koncem světového řádu, tak jak ho známe. Pokud Rusko nyní nedostane krutou, rychlou a rozhodnou odpověď, bude to znamenat totální bankrot mezinárodního bezpečnostního systému a mezinárodních institucí, které mají za úkol udržovat globální bezpečnostní pořádek. Toto je ponurý scénář, který nás vrátí do nejtemnějších časů 20. století. Rusko se nezastaví na Ukrajině. Pokud se stálému členovi Rady bezpečnosti OSN podaří porušit doslova všechna pravidla, ostatní aktéři se jím nechají inspirovat a budou následovat jeho vzor. Nyní se snaží dokázat, že Organizace spojených národů je slabá, nerozhodná a neschopná bránit své základní principy, že pro něj, pro Rusko, pro Putina, pravidla neplatí.

Jakou roli pro OSN vidí Rusko? Novou Společnost národů. Musíme Rusku odepřít, co chce. Na univerzitě jsem vystudoval mezinárodní právo a silně věřím v multilateralismus. Po mnoha letech praktikování diplomacie stále věřím v obojí: pravidla obsahující agresi a sílu našeho kolektivního a pevného jednání. Pokud se Organizace spojených národů právě teď stane středobodem, aby se stala silným a proaktivním hráčem, který se nebojí rozhodných činů a použije veškerou svou sílu a pravomoci, jsem přesvědčen, že Rusko přestane.

V této souvislosti vítám včerejší prohlášení generálního tajemníka OSN, které má skutečně odlišný tón. Potřebujeme rozhodné činy v podobném duchu, abychom navázali na správná slova.

Rusko vykazuje známky připravenosti k další eskalaci agrese proti Ukrajině a máme omezený čas ho zastavit, odradit a zabránit mu v tom. Každá hodina nečinnosti nyní ohrožuje životy Ukrajinců, nejen vojáků, ale i civilistů, včetně žen a dětí. To je eskalující hrozba pro naši kolektivní globální bezpečnost a naši svobodu.

Ukrajina očekává rozhodné, okamžité a přiměřené kroky mezinárodního společenství. Organizace spojených národů je organizací, která musí prokázat vedení. Nejen odsouzení. Konkrétní akce k zastavení ruské válečné mašinérie, aniž by se vstoupilo do krvavého konfliktu s mnoha tisíci oběťmi, devastací a utrpením. Tohle nechci. Ukrajina si to nepřeje. Svět si to nepřeje. Právě teď potřebujeme vaší pomoc, abychom zabránili Rusku pokračovat v agresivních plánech.

Ukrajina věří v diplomacii. Nevidíme žádnou alternativu k mírovým řešením politickými a diplomatickými prostředky. Stále je tu příležitost, aby diplomacie řekla své slovo. I když Rusko pokračuje v eskalaci a provokacích. Rusko celé měsíce předstíralo, že usiluje o diplomacii a přitom posílalo stále více vojáků k našim hranicím a na dočasně okupovaná území Ukrajiny. Nyní číslo činí minimálně 150 tisíc vojáků.

Podle Vídeňského dokumentu OBSE k posílení důvěry a bezpečnosti takové akce spadají do kolonky „neobvyklých vojenských aktivit“, které vyžadují vysvětlení. Rusko je však vytrvale odmítalo poskytnout. Místo toho pokračovalo ve svých hrozbách.

Rusko doslova přecpalo Černé moře a Azovské moře nejméně 46 vojenskými plavidly. Běžně uzavírá velké části moří pod záminkou pořádání námořních cvičení. V praxi jde téměř o blokádu ukrajinských námořních přístavů. To už je útok na globální svobodu plavby, jeden z principů mezinárodního práva.

Ruská propagandistická mašinérie je v plném proudu. Zoufale se snaží vytvořit další záminku pro další agresi proti Ukrajině.

Rozhodně odmítáme všechny ruské narážky o údajných ukrajinských útočných vojenských operacích na Donbasu. Žádné takové akce nepořádáme ani neplánujeme.

Jsme odhodláni k politickému a diplomatickému urovnání a společně s našimi partnery maximalizujeme úsilí o snížení napětí a udržení situace v souladu s diplomatickým dialogem.

Prozatím vidíme, že ruské okupační síly již výrazně zvýšili ostřelování území a civilní infrastruktury. Dělostřelecké palba na kontaktní linii v Donbasu z okupovaného území zasáhla mateřskou školku ve městě Stanycja Luhanska a školu ve Vrubivce, uveďme mezi posledními hroznými příklady.

Uznání takzvaných „republik“ nemá žádné právní důsledky. Pouze potvrzuje zapojení Ruska jako strany ozbrojeného konfliktu na Donbasu, což Rusko po celé roky vehementně popíralo.

Situace na okupovaném Donbasu je už léta hrozná, obyvatelé žijí v atmosféře strachu, bezpráví a nejistoty.

Nechvalně proslulé tajné vězení zvané „Izolace“ v okupovaném Doněcku zůstává nadále nedostupné pro lidskoprávní a humanitární mise. Nadále funguje doslovně jako koncentrační tábor. V Evropě, v 21. století. Stovky lidí prošly tímto táborem a byly vystaveny těžké nucené práci, ponižování a mučení. Byly hlášeny i případy mimosoudních poprav.

Rusko nadále blokuje propuštění nelegálně zadržovaných osob. V září 2021 předal prezident Ukrajiny generálnímu tajemníkovi seznam více než stovky Ukrajinců z Donbasu a Krymu, kteří byli nezákonně zadrženi, odsouzeni nebo dokonce převezeni z okupovaných území do Ruské federace. Opakujeme naší výzvu generálnímu tajemníkovi, aby dobře posloužil a umožnil jejich okamžité propuštění. A oceňuji ochotu generálního tajemníka to udělat.

 
Pane předsedo,

Ukrajina dnes hájí nejen globální bezpečnost, ale také svobodu, demokracii a základní principy mezinárodního práva. Mírový život a budoucnost milionů lidí v Evropě a na celém světě závisí na pravidlech, která se Rusko snaží zničit. Diplomacie a mezinárodní fóra musí zvítězit a zastavit ruskou agresi.

Od roku 2014 přijalo Valné shromáždění již jedenáct rezolucí, které znovu potvrzují jeho závazek vůči územní celistvosti Ukrajiny a odsuzující dočasnou okupaci ukrajinských území Ruskem.

Valné shromáždění nepřijalo a nikdy nepřijme ruskou mantru, že „případ Krymu je uzavřen“. Okupační moc nadále ničí identitu Ukrajinců a původních obyvatel poloostrova – Krymských Tatarů. Od roku 2014 muselo více než 64 tisíc ukrajinských občanů opustit Krym a přestěhovat se na pevninskou Ukrajinu kvůli strachu, pronásledování za politický a lidskoprávní aktivismus, diskriminaci z etnických a náboženských důvodů. Politická perzekuce pokračuje v nezmenšené míře.

Mezi mnoha dalšími zůstává za mřížemi pan Nariman Dželjal, místopředseda krymskotatarského Medžlisu, účastník mezinárodního summitu Krymské platformy. Je jedním z více než 100 politických vězňů Kremlu.

Dne 16. února odsoudil soud v Simferopolu novináře Vladyslava Jesypenka na základě vykonstruovaných obvinění k šesti letům vězení. Je jedním za čtrnácti ukrajinských novinářů držených Rusy ve vězení. Rusko může nadále předstírat, že neporušuje žádné mezinárodní normy a principy. Přesto zprávy generálního tajemníka OSN, OHCHR, OBSE, jejich misí, stejně jako zpráva žalobce Mezinárodního trestní soudu, svědčí o opaku.

Pokud Rusko nebude souhlasit se všemi zmíněnými rezolucemi a zprávami, mělo by jednoduše umožnit přístup na Krym monitorovací misi Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) na Ukrajině a Zvláštní monitorovací misi OBSE na Ukrajině. Přístup mezinárodních organizací na okupovaná území je kritický. Ukrajina garantuje takový přístup na celém území kontrolovaném vládou a nadále požaduje od ruské strany, aby učinila totéž na okupovaných územích.

 
Vážení členové Valného shromáždění,

celý svět je dnes svědkem toho, že Rusko přechází k vyhrožování a vydírání globálního společenství, aby „uzavřelo případ Krymu“. Je to i jeden z bodů v jeho dlouhém seznamu nedávných takzvaných „bezpečnostních požadavků“.

Ukrajina pokračuje v úsilí dosáhnout deokupace Krymu mírovými prostředky.

Krymská platforma je nástroj určený přesně pro tento účel. Jsme opravdu vděční všem zemím, které podporují mezinárodní Krymskou platformu. Vaše aktivní zapojení do platformy je dobrým základem pro náš budoucí úspěch. Jsme otevřeni novým členům a vyzývám vás, abyste se připojili ke Krymské platformě. Ať už jde o státy nebo mezinárodní organizace, jste vítáni. Očekáváme, že OSN najde vhodné způsoby zapojení do této iniciativy založené na principech Charty OSN.

 
Pane předsedo, vážení kolegové,

Ukrajina historicky přispěla ke globální bezpečnosti. V roce 1994 jsme denuklearizovali a vzdali se třetího největšího jaderného arzenálu na světě. Nemáme žádné plány na znovuzískání jaderných zbraní. Dnes očekáváme, že svět recipročně zajistí naší bezpečnost v relevantním rozsahu a rozhodností tváří v tvář historické úrovni ohrožení. To je důvod, proč Ukrajina požádala o naléhavé konzultace podle článku 6 Budapešťského memoranda.

Svět dluží Ukrajině bezpečnost.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj inicioval nový formát jednání k urovnání bezpečnostní krize způsobené Ruskem. Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Ukrajina, Německo a Turecko. To je formát, který se snažíme svolat.

Znovu připomínám, že Ukrajina před několika lety navrhla vyslat na Ukrajinu mírovou misi OSN. Až dosud Rada bezpečnosti OSN nepřijala nezbytná rozhodnutí.

Ukrajina navrhuje zkombinovat politiku přísných sankcí a posílení Ukrajiny spolu se zachováním otevřených diplomatických kanálů s cílem přesvědčit Rusko, aby deeskalovalo a upřednostnilo diplomacii.

Vyzýváme členské státy, aby využily všech dostupných prostředků k ochraně Ukrajiny a odstrašení Ruska. Oceňujeme jakoukoli akci, kterou podniknete. Jsme vděční za kroky, které již mnozí z vás podnikli.

Očekáváme, že mezinárodní společenství udělá maximum pro uhašení požáru ve středu Evropy, který se chystá vzplanout.

Ruská bezpečnostní krize musí skončit návratem Ruska na cestu diplomacie.

Vyzýváme všechny státy a mezinárodní organizace, aby neuznávaly jakoukoli změnu statutu určitých oblastí Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny a zdržely se jakéhokoli jednání nebo jednání, které by mohlo být vykládáno jako uznání takového pozměněného statutu.

Absence správné reakce nebo neutrálního postoje jen přispěje k další eskalaci a utrpení. A nebude to omezeno na hranice a území Ukrajiny.

Naopak aktivní diplomacie, silné politické poselství, tvrdé ekonomické sankce a posilování Ukrajiny mohou stále donutit Moskvu k opuštění agresivních plánů. Rychlé a rozhodné kroky Organizace spojených národů mohou v této historické a temné chvíli získat zpět vedoucí roli organizace.

Rusko musí stáhnout své síly ze suverénního území Ukrajiny. Rusko musí přestat destabilizovat mezinárodní bezpečnostní situaci. My, Ukrajinci, chceme mír. A my chceme všechny problémy řešit diplomacií. Jsme připraveni na všechny možné scénáře a jsme připraveni chránit naši zemi a naše lidi, pokud Rusko bude dále útočit. Ukrajina nebude váhat uplatnit své přirozené právo na sebeobranu, jak je uvedeno v článku 51 Charty Organizace spojených národů v reakci na ozbrojené útoky Ruské federace.

V těchto dnech máme pravděpodobně poslední možnost udělat to, co Rusko neočekává od OSN a jejích členských států. Prokázat bezprecedentní schopnost a připravenost jednat s cílem zastavit agresi. Bez ohledu na to, jaké vztahy mezi sebou rozvíjíte, je vaší hlavní povinností bránit Chartu OSN.

Děkuji vám!