Sobota 13. dubna, 2024
Evropský rozhled

Projev ministra zahraničních věcí Ukrajiny Dmytra Kuleby na 100. výročí Panevropské unie

Vytvořeno umělou inteligencí americké firmy Midjourney.

 

Pane prezidente Panevropské unie Rakouska Karle von Habsburgu,

členové předsednictva,

Excelence,

nebo bych měl spíše říci: kolegové Evropané!

 

Na úvod bych rád vzdal hold Ottovi von Habsburgovi, který zasvětil svůj život propagaci Panevropské unie a nesmírně přispěl k proražení tehdejší železné opony. Byl také jedním z prvních, kdo označil Putina za největší hrozbu pro Evropu – již v roce 2005.

Jeho proroctví se stalo naší chmurnou realitou. Dnes Rusko zasahuje mírumilovná ukrajinská města raketami a bezpilotními letouny v rámci genocidní útočné války. Tato válka je také součástí širší Putinovy strategie destabilizovat a zničit Evropskou unii. Rusko mění potraviny a energii ve zbraně a zaměřuje je na nevinné lidi v Evropě i po celém světě. Putin chce ukrást blahobyt a stabilitu každé evropské domácnosti, hraje také hladové hry s asijskými, africkými a blízkovýchodními rodinami tím, že vyhrožuje vývozem ukrajinského obilí. Uchyluje se k jadernému vydírání, aby zastrašil Západ a zasel pochybnosti, zda má podpora Ukrajiny pokračovat.

Strachu a vydírání bychom však neměli podléhat. Pokaždé, když jsme my, Evropané, zůstali pevní, zásadoví, jednotní a silní, Putin vždy ustoupil. Naopak, jakýkoli náznak slabosti je pro Rusko pozvánkou k dalšímu teroru a zvěrstvům. To je důvod, proč musí být podpora Ukrajině trvalá a posílená a žádné kroky zpět v režimu sankcí vůči Rusku nejsou přípustné.

Právě teď je čas přijmout cíl ukrajinského vítězství a společně na něm pracovat, a ne hledat předčasné mírové dohody s Ruskem. Moskva nezměnila svůj tón ultimát a není nyní připravena na seriózní jednání. Vydává prohlášení, která mají vypadat, že je připravena jednat, ale je to jen kouřová clona pro její pokračující agresi. Nikdo by se jimi neměl nechat oklamat.

To, co přinese skutečný mír, je ukrajinské vítězství. Tento cíl je plně dosažitelný a my jsme to dokázali úspěšnými protiútoky v Charkově a Chersonu na podzim tohoto roku. Základní podmínkou na cestě k vítězství je vzdát se strachu.

Vítězství Ukrajiny bude zároveň vítězstvím Evropy a Západu. Obnoví mír a bezpečnost na našem kontinentu na další desetiletí. Navíc zajistí dlouhé období mezinárodní stability, protože dokáže, že agrese není účinným nástrojem k dosažení cílů v 21. století. To je výsledek, o který bychom měli všichni usilovat, a cesta ke skutečnému, trvalému a spravedlivému míru.

Jsme vděčni všem našim partnerům, kteří po celou dobu stáli na naší straně. Jsem také vděčný Rakousku za jeho rozsáhlou politickou, humanitární a finanční podporu. Přestože je Rakousko neutrální zemí, našlo způsob, jak se jasně postavit na stranu Ukrajiny. To si budeme vždy pamatovat.

Abychom mohli pokračovat, potřebujeme podporu našich mezinárodních partnerů. To zahrnuje obrannou pomoc, další izolaci Ruska, finanční podporu a naléhavou pomoc při obnově našeho energetického systému poškozeného ruskými údery. Znovu zdůrazňuji, že podpora Ukrajiny není charita. Pomocí Ukrajině pomáhají evropští partneři také sami sobě. Investují do dlouhodobé bezpečnosti a stability v Evropě.

Potřebujeme vítězství, ne remízu. Pokud nyní dovolíme Rusku získat pauzu, vytvoří Putin uprostřed Evropy obří tikající bombu zamrzlého konfliktu připravenou kdykoli explodovat. Pro Evropu by bylo strategickou chybou usilovat o takový výsledek. Vyzývám všechny ukrajinské partnery: nenavrhujte nám, abychom dělali kompromisy s naším vědomím, územní celistvostí nebo suverenitou. Byly by to totiž i vaše kompromisy s vlastní bezpečností. My na Ukrajině snášíme obrovskou bolest a chceme mír jako nikdo jiný. Ale také víme, že války, jako je tato, musí skončit vítězstvím dobra nad zlem. Pracujme společně na dosažení tohoto cíle.

Ještě jednou blahopřeji Panevropskému kongresu k jeho stému výročí. Ať je příštích sto let ještě úspěšnějších. Děkuji vám všem za pozornost.

 

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.