Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Projev Dmytra Kuleby k zahraničním novinářům po setkání se Sergejem Lavrovem v turecké Antalyi

 
První jednání Dmytra Kuleby se Sergejem Lavrovem v Turecku
 

Dobré odpoledne,

shrneme si trojstranné setkání mezi mnou, ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem a tureckým ministrem zahraničních věcí Mevlütem Çavuşoğluem. Jednání trvalo asi hodinu a půl.

V první řadě bych chtěl poděkovat ministru Çavuşoğlimu, že uspořádal dnešní setkání. Nebylo to jednoduché, ale uspěl a usnadnil vzájemné jednání, které se mezi ministry zahraničních věcí Ukrajiny a Ruska konalo poprvé od zahájení ruské agrese proti Ukrajině.

Schůzka byla snadná a byla složitá. Snadná byla proto, že ministr Lavrov používal tradiční narativy o Ukrajině. Složitá, protože jsem dělal, co jsem mohl, abych našel aspoň nějaké diplomatické řešení humanitární tragedie na bojišti.

Nejtragičtější situace je nyní ve městě Mariupol na břehu Azovského moře. Město je bombardováno ze vzduchu, bylo zasaženo dělostřelectvem a já jsem sem přišel z humanitárních důvodů, abychom dojednali humanitární koridor do a z Mariopolu. Z Mariupolu pro civilisty, kteří chtějí opustit oblast strachu a boje. A také humanitární koridor do Mariupolu, aby se do města dostala humanitární pomoc. Bohužel ministr Lavrov není v pozici, ve které by mohl koridory odsouhlasit. Bude však žádost adresovat příslušným orgánům.

Také jsme nadnesli otázku klidu zbraní na 24 hodin, aby se vyřešily humanitární problémy, které jsou teď nejvíce naléhavé. Ale neučinili jsme žádný posun, protože to vypadá, že příslušná rozhodnutí mají v Rusku na starosti jiní lidé.

Souhlasili jsme, že budeme pokračovat v úsilí najít řešení humanitární situace. Budu připraven sejít se znovu v tomto formátu, pokud bude existovat naděje pro opodstatněnou diskusi k nalezení řešení. Věřím, že když se dva ministři zahraničních věcí setkají, mají z definice pověření projednat záležitosti míru, bezpečnosti, že jim důvěřuje jejich vůdce, jejich parlament. Jsem připraven vést jednání k ukončení války a utrpení civilistů na Ukrajině, i k osvobození našeho území od ruské okupační moci.