V pátek 19. ledna odstartoval v pražském Danuba Housu v sídle Ackee hackaton na téma FakeHacks – za pravdivé informace! Jelikož na Evropském rozhledu už přes rok vyvíjíme amatérské nástroje na boj s desinformacemi, z nichž ten poslední – Projekt Target – vystrašil proruskou scénu ještě více, než mnohem nebezpečnější trackovací nástroj Facebookový detektiv vyvinutý o rok dříve, rozhodli jsme se jsme se do hackatonu s Targetem zapojit a zdokonalit ho.
Pro Projekt Target se po vyslovení myšlenky nadchlo hned několik vývojářů, designerů a datových analytiků, z nichž mnozí již mají zkušenosti s monitorováním sociálních sítí v komerční rovině a vyvíjejí například nástroje na odhalování botů. Pro omezený počet členů v jednotlivých týmech se do vývoje nástroje na odhalování falešných profilů nakonec zapojili dva studenti, a další vytvořili nezávislé týmy na podobné téma pro jiné sociální sítě.
Studenti se projektu ujali velice zodpovědně. Celou páteční noc vymýšleli způsoby, jak identifikovat falešný profil. Shodli jsme se na tom, že identifikace kromě ověřování jména podle seznamů jmen a příjmení Ministerstva vnitra musí probíhat i v souladu s aktivitami, které profil na Facebooku provozuje a musíme být schopni tyto aktivity analyzovat a zhodnotit jejich závadnost dle nastavených smluvních podmínek Facebooku a zákonů platných v České republice.
Jméno tak již nebude jediným a rozhodujícím parametrem falešnosti účtu, ale klíčovou roli sehraje i sdílení odkazů na desinformační portály, jejich likování, propojenost s dalšími podobnými účty a mnoho dalších parametrů, které nebudu ze strategických důvodů zveřejňovat. Poté se všechny spočtené parametry statistický vyhodnotí na základě algoritmu sestaveného ze vzorku již dříve odhalených falešných účtů a zhodnotí se, jaká je pravděpodobnost, že účet je falešný. Čím více se číslo bude blížit 100 %, tím důležitější bude se na tento profil zaměřit.
Během 22 hodin s malou 1,5 hodinovou přestávkou na spánek se mi podařilo všechny nápady přepsat do kódu v Javě a vytvořit tak fungující aplikaci, která běží nezávisle na Facebook Graph API (které se stále více ke sbírání dat omezuje).
Než novou verzi uvedu do plného provozu, vyvinu ještě některé další funkcionality, které mě postupně napadly. Hlavně jde o propojení Targetu s dříve naprogramovaným webovým spiderem a zavedení některých prvků robotizace, aby ubylo co nejvíce starostí se sbíráním dat.
Ačkoliv projekt po nevydařené závěrečné prezentaci nevyhrál, zaujala myšlenka mnoho dalších nadějných designerů, analytiků a vývojářů, kteří se o projektu chtějí dozvědět více nebo na jeho dalším vývoji přímo spolupracovat.
Projekt Target už tak není jenom náš soukromý projekt, ale získává si stále více podporovatelů a spolupracovníků.