Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení předsedkyně von der Leyenové s izraelským premiérem Netanjahuem

Předsedo vlády,

dnes jsem byla ve Kfar Aze. To, co jsem viděla a slyšela, mi rve srdce. Krev lidí zabitých ve spánku. Příběhy nevinných lidí upálených zaživa nebo povražděných ve svých domovech. Rodiče skrývající své novorozené děti před konfrontací s teroristy. Děti a staří lidé odtržení od svých rodin a zajatí jako rukojmí, dokonce i ti, kteří přežili holocaust. Více než 1 300 lidských bytostí bylo zavražděno barbarskými teroristy Hamásu bojujícími proti Izraeli.

Jejich cílem bylo vymýtit židovský život ze země a začali jednat. Jedná se o nejodpornější útok proti Židům od dob holocaustu. Mysleli jsme si, že se to už nikdy nemůže stát, a přesto se to stalo. Tváří v tvář této nevýslovné tragédii existuje jen jedna možná reakce: Evropa stojí na straně Izraele. A Izrael má právo se bránit. Ve skutečnosti má povinnost bránit svůj lid. A zvěrstva páchaná Hamásem musíme pojmenovat. To je terorismus. Je to válečný čin. Nic nemůže ospravedlnit to, co Hamás udělal. Nyní je čas solidarizovat se s Izraelem a jeho lidem. A to je důvod, proč jsem zde.

Chtěl bych také jasně říci, že za to, co se děje, je zodpovědný pouze Hamás. Činy Hamásu nemají nic společného s legitimními aspiracemi palestinského lidu. Naopak, hrůzy, které Hamás rozpoutal, přinášejí nevinným Palestincům jen další utrpení. I oni jsou ohroženi. Podlé činy Hamásu jsou charakteristickým znakem teroristů. A vím, že to, jak Izrael zareaguje, ukáže, že je demokratický.

V posledních dnech jsem byl v kontaktu také s jordánským králem Abdalláhem a egyptským prezidentem El­‑Sísím. Evropa bude i nadále usilovat o mírový a integrovaný Blízký východ. Víme, že akce Hamásu mohou ovlivnit historické sbližování mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy. A měli bychom velmi pozorně sledovat ty, kteří z přetrvávajícího konfliktu na Blízkém východě profitují, jako jsou Írán a Rusko. Nyní je tedy čas na ještě užší spolupráci s Izraelem a zeměmi v regionu ve prospěch stability a proti teroru.

V neposlední řadě jsou hluboce zasaženy i židovské komunity po celém světě, včetně Evropy. Antisemitských incidentů opět přibývá. A to je nepřijatelné. Jsme hluboce znepokojeni šířením nenávistných projevů a falešných zpráv na internetu, které se množí znepokojivou rychlostí a jejichž sledování je dokonce obtížné. Jsme již v kontaktu s platformami sociálních médií, abychom jim připomněli jejich povinnosti. V Evropě není místo a nulová tolerance pro nenávist, a to jak online, tak offline, vůči komukoli. Evropská unie v posledních letech postavila boj proti antisemitismu a podporu židovského života v Evropě do centra naší činnosti jako nikdy předtím. Nyní nastal okamžik, abychom se všichni spojili.

Odkazy:

Statement by President von der Leyen with Israeli Prime Minister Netanyahu

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.