Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení MZV Ukrajiny k nedávným ruským provokacím v Záporožské jaderné elektrárně

Jediným zdrojem ohrožení Záporožské jaderné elektrárny byly a jsou nezákonné a zločinné akce ruských okupantů. Rusko je jediným teroristickým státem na světě, který se nejen zmocnil jaderné elektrárny, militarizoval ji a snaží se ji uchvátit, ale také ji využívá jako platformu pro propagandu. Právě v tomto kontextu je třeba posuzovat dezinformační kampaň, kterou ruský režim zintenzivnil.

Ruské zabrání, militarizace a pokračující okupace ZJE představují bezprecedentní hrozbu pro jadernou bezpečnost nejen na Ukrajině, ale v celé Evropě a ve světě. Po celou dobu nezákonné okupace elektrárny ruští okupanti hrubě porušují mezinárodní právo a normy a standardy jaderné a radiační bezpečnosti, včetně základních zásad MAAE týkajících se jaderné bezpečnosti a zabezpečení.

Znovu trváme na tom, že ZJE musí být vrácena pod kontrolu jejího právoplatného vlastníka, Ukrajiny, a Rusko musí být pohnáno k odpovědnosti za všechny své zločiny.

Vyzýváme všechny státy a mezinárodní organizace, odborníky a média, aby zaujali rozhodný postoj k neutralizaci hrozeb pro jadernou bezpečnost, které Rusko v ZJE vytvořilo, a aby zabránili agresorovi v realizaci zločinných scénářů v budoucnosti. Rusko přestane se svými manipulacemi teprve tehdy, až uvidí, že mezinárodní společenství důrazně odmítá jakékoli pokusy o jeho oklamání a nekompromisně hájí dodržování mezinárodního práva.

Vyzýváme všechny státy a mezinárodní organizace, které respektují normy a zásady jaderné bezpečnosti, aby důrazně odsoudily ruské provokace v ZJE a připojily se k realizaci mírového vzorce navrženého ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož jedním z důležitých bodů je obnovení jaderné a radiační bezpečnosti.

Vyzýváme naše partnery, aby zvýšili svůj tlak na agresorský stát, včetně sankčního tlaku v oblasti atomové energetiky, a zabránili tak dalším ruským provokacím v ZJE a usnadnili deaktivaci elektrárny.

Odkazy:

Statement of the MFA of Ukraine regarding recent Russian provocations at the Zaporizhzhia NPP