Středa 11. září, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny u příležitosti Mezinárodního dne proti nášlapným minám

 

Dnešní den, 4. dubna, je připomínán jako Mezinárodní den proti nášlapným minám.

Tohoto dne roku 2022 zažívá Ukrajina neutichající bombové útoky, dělostřelecké ostřelování na pozadí dalších děsivých zločinů Ruské federace s použitím zakázaných zbraní, které mohou být považovány za nadměrně škodlivé nebo mající nepředvídatelné účinky, což zvyšuje nebezpečí zaminováním nesčetněkrát.

 

Po totální ruské invazi do Ukrajiny dne 24. února 2022 se problém min a výbušných zbytků války stal obzvláště akutním, ačkoliv je Rusko kladlo po ukrajinském území v posledních osmi letech.

Po první vlně ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině v roce 2014 bylo asi 16 tisíc kilometrů čtverečných Luhanské a Doněcké oblasti kontaminováno minami a výbušnými pozůstatky války. Podle současných předběžných odhadů je kontaminováno 80 tisíc kilometrů čtverečných území Ukrajiny.

Ruští okupanti neúnavně přinášejí smrt a zmrzačení na ukrajinskou půdu. Zatímco celý civilizovaný svět opouští a zakazuje protipěchotní miny, Rusko zvyšuje jejich používání v Ukrajině a dokonce testuje nové typy protipěchotních min, jako je POM-3 (Medailon) a další.

Ruská federace je ve válce nejen s Ozbrojenými silami Ukrajiny, ale bojuje i proti civilnímu obyvatelstvu Ukrajiny a hrubě porušuje válečné právo. Ustupující ruské vojsko ve velké míře klade nástražné systémy, zakázané mezinárodním právem, dokonce i na potravinová zařízení, soukromá obydlí i lidské mrtvoly.

Válečné zločiny ruských okupantů jsou páchány i na ukrajinských dětech. Útočníci záměrně zaminovávají hračky a lesklé předměty, které poutají dětskou pozornost. Tak chtějí zabít naši budoucnost.

Bohužel kvůli ruské totální válce byla velká část již vykonané práce na odminovaných územích ve spolupráci s mezinárodními partnery anulována. Zároveň roste naléhavost vzdělávacích aktivit. Osvěta o rizicích min, která by se k běžným Ukrajincům, především dětem, dostala již v roce 2014, mohla zachránit mnohem více životů. Děkujeme našim partnerům z HALO Trust, Dánské odminovávací skupiny (DDG), Fondation Suisse de Déminage (FSD) a dalších mezinárodních organizací a těšíme se na jejich další pomoc.

Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny, Státní pohotovostní služby a dalších struktur každý den riskují své životy, když provádějí odminovací operace na osvobozených územích. Hlavní práce však začnou až po úplném stažení ruských jednotek z Ukrajiny.

Mezitím vyzýváme Ukrajince, aby byli co nejvíce ostražití a pamatovali na nebezpečí min, aby chránili své vlastní životy – tu nejvyšší hodnotu pro náš stát.

Vyzýváme také světové společenství, aby posílilo svou podporu Ukrajině a přijalo všechna opatření k přiblížení Ukrajiny k vítězství nad ruskými okupanty, což zastaví katastrofální nárůst počtu obětí min a výbušných zbytků války v srdci Evropy.