Středa 6. prosince, 2023
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny ohledně probíhající vojenské agresi Ruské federace proti Ukrajině

 

Ukrajinskou vlnu tvořily dvě dlouhé ukrajinské vlajky.
Uvalené sankce nejsou dostatečné k zastavení vojenské agrese proti Ukrajině. Rusko musí být okamžitě odpojeno od platebního systému SWIFT.

 

Ozbrojené síly Ruské federace pokračují v rozsáhlé útočné operaci na území Ukrajiny s cílem zničit ukrajinský stát, svrhnout ukrajinskou vládu a nastolit okupační kontrolu.

Ruská federace útočí na Ukrajinu z ruského území, Černého a Azovského moře, dočasně okupovaných území Krymu a Donbasu a území Běloruska za použití bojových letadel, balistických raket, dělostřelectva, tanků, obrněných vozidel, pozemních a jiných sil a prostředků.

Ruské jednotky zahajují raketové a pumové útoky na civilní infrastrukturu v Kyjevě, Charkově, Oděse, Černigově, Ivano-Frankivsku, Lvově a dalších ukrajinských městech. Kreml zahájil rozsáhlou vojenskou operaci s cílem zmocnit se ukrajinského hlavního města.

Ve středu Evropy dochází ke zraněním a smrti bezbranných lidí, včetně dětí.

Rusko na Ukrajině hrubě porušuje pravidla války a další normy mezinárodního práva. V souvislosti s četnými válečnými zločiny a porušováním Římského statutu ze strany Ruské federace shromažďuje Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny společně s Úřadem generálního prokurátora materiály, které předloží Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Ruští okupanti obsadili jadernou elektrárnu Černobyl. Nedodrželi rotaci zaměstnanců jaderné elektrárny, jak to vyžadují mezinárodní technické bezpečnostní předpisy. Vyšší než normální úrovně radiace byly zjištěny v důsledku narušení vrchní vrstvy půdy z důvodu pohybu velkého množství ruské vojenské techniky a úniku kontaminovaného radioaktivního prachu do ovzduší. Ukrajinská strana již varovala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, že kroky Ruska by mohly vést k rozsáhlé ekologické katastrofě v Evropě.

Ukrajinská armáda a všechny ostatní síly národní obrany důstojně odrazily ruský útok, nepřátelské síly utrpěly ztráty a my držíme strategické pozice.

Ukrajina je vděčná Spojeným státům americkým, Kanadě, Velké Británii, Evropské unii a dalším mezinárodním partnerům za zavedení nových ekonomických sankcí proti Rusku. Zároveň jsou tyto snahy v současnosti nedostatečné k zastavení ruské války proti Ukrajině.

Vyzýváme některé evropské země, aby se neřídily úzkými politickými zájmy, pokud jde o ochranu bezpečnosti nejen ukrajinských občanů, ale i o bezpečnost všech občanů Evropy. V sázce je budoucnost mezinárodní bezpečnostní architektury a celého světového řádu, založeného na respektování Charty OSN a základních norem mezinárodního práva. Rusko musí být okamžitě odpojeno od platebního systému SWIFT. Musíme jednat hned a bez prodlení.

Ukrajina také vyzvala své partnery, aby poskytli další zbraně s cílem posílit obranné schopnosti naší země.

Aktivně také žádáme o finanční a humanitární podporu pro Ukrajinu a ukrajinské občany.

Ruská federace musí ukončit svou ozbrojenou agresi proti Ukrajině a zahájit dialog o mírovém urovnání. Pomůže to zachránit životy a zabránit katastrofě, jejíž rozsah Evropa nezažila od konce druhé světové války.