Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k zasedání Rady ministrů OBSE ve Skopje

Ve dnech 30. listopadu – 1. prosince 2023 se ve Skopje uskuteční zasedání Rady ministrů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

 

Ukrajina vysoce oceňuje úsilí Severní Makedonie jako předsednické země v roce 2023 i osobně ministra zahraničních věcí Bujara Osmaniho, který prokázal vysokou profesionalitu a neochvějné odhodlání chránit zásady a závazky OBSE. Zvláště jsme Severní Makedonii vděčni za to, že v průběhu svého předsednictví upřednostnila otázku boje proti ruské agresi vůči Ukrajině.

V současné době Ruská federace zneužíváním pravidla konsensu vytváří nátlak a podkopává OBSE. Tím, že se uchyluje k vydírání a otevřeným hrozbám, Ruská federace systematicky blokuje konsensus v klíčových otázkách. Blokování kandidatury Estonska na předsednictví OBSE v roce 2024 se stalo dalším příkladem zneužití ze strany Ruska. Rusko navíc nezákonně zadrželo tři ukrajinské úředníky OBSE, kteří jsou ve vazbě již více než 500 dní. Rusko vytvořilo v OBSE existenční krizi a učinilo z organizace rukojmí svých rozmarů a agrese.

Za těchto podmínek přítomnost ruské delegace na zasedání na ministerské úrovni poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu jen prohloubí krizi, do které Rusko OBSE uvrhlo.

Měli bychom zaměřit naše společné úsilí na to, jak OBSE před Ruskem zachránit, a ne vysílat vzkazy o možnosti návratu k formám spolupráce, které existovaly před únorem 2022, státu, který rozpoutal největší ozbrojenou agresi v Evropě od konce druhé světové války a hrubě porušil všechny zásady Helsinského závěrečného aktu.

Vzhledem k tomu se delegace Ukrajiny nezúčastní zasedání ministrů OBSE na úrovni ministra zahraničních věcí. Ukrajina je zároveň nadále oddána zásadám OBSE a je připravena pokračovat ve spolupráci s partnery v úsilí o obnovení dodržování Helsinského závěrečného aktu, zejména prostřednictvím realizace mírového vzorce prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.