Čtvrtek 23. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k zahraničním studentům na Ukrajině

 

Válka na Ukrajině, namalovala ©Dronyoo.
Válka na Ukrajině, namalovala ©Dronyoo.

 

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny požádalo příslušné agentury Ukrajiny, aby zvýšily podporu cizincům, včetně studentů, kteří se chtějí vrátit do svých domovských zemí kvůli ruské vojenské invazi.

Zejména ukrajinská vláda dělá vše pro to, aby jim usnadnila přechod na státní hranici, která byla zavalena masivním příchodem lidí prchajících před ruskou ozbrojenou agresí.

Na hranicích byla zřízena dočasná dobrovolnická pomocná místa, která zahraničním studentům poskytují jídlo a uspokojují další humanitární potřeby.

Vzhledem k tomu, že aktivní boje pokračují, jsme také přesvědčeni, že v tuto chvíli je pro zahraniční studenty bezpečnější zůstat v místě svého bydliště na Ukrajině.

Nenechte se však zmást ruskými dezinformacemi.

Nedochází k diskriminaci na základě rasy nebo národnosti, a to ani v případě překračování státní hranice cizími státními příslušníky. Přístup „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ platí pro všechny národnosti. Uplatňuje se zde také standardní postup dokumentace s určitými humanitárními výjimkami povolenými pro ženy a děti.

Vyzýváme všechny státy, aby požadovaly od prezidenta Putina, aby okamžitě zastavil svou válku proti Ukrajině, což bude nejlepší způsob, jak zajistit bezpečnost a ochranu jejich občanů na Ukrajině.