Neděle 19. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k zahraničním studentům na Ukrajině

 

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny zřídilo tísňovou linku pro zahraniční studenty.
Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny zřídilo tísňovou linku pro zahraniční studenty.

 

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny zřídilo tísňovou linku pro zahraniční studenty, kteří chtějí opustit Ukrajinu kvůli ruské ozbrojené agresi.

Ti, kteří potřebují pomoc, mohou volat, i přes Viber, Telegram, na +380 93418 56 84.

Také byl vytvořen dotazník pro sběr základních informací o studentech a jejich pobytu, abychom mohli poradit, jaké způsoby jsou dostupné k jejich odchodu: https://cutt.ly/qAi9vBJ.

Vláda Ukrajiny je v těsném neustálém kontaktu s diplomatickými misemi a konzuláty cizích zemí, aby zajistila, že jejich občané budou v bezpečí a budou se moci co nejdříve vrátit do svých zemí.

Ukrajinští pohraničníci ve spolupráci s kolegy ze sousedních zemí EU a Moldavska dělají vše pro urychlení přechodu všech občanů z Ukrajiny a nikdy nevytvářely překážky, které by tomu bránily.

Ministerstvo chce upozornit, že všechny kontrolní body na západní hranici jsou otevřeny 24 hodin denně. Kontroly a odbavovací operace byly maximálně zjednodušeny a seznam potřebných dokumentů byl minimalizován.

Na Ukrajině neexistuje žádná diskriminace na základě rasy, barvy pleti nebo národnosti, a to ani v případě přechodu státní hranice cizími občany. Přístup „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“ platí pro všechny národnosti.

V souladu s mezinárodním humanitárním právem mají přednost ženy a děti. Všichni muži, jak státní příslušníci Ukrajiny, tak i cizí občané, procházejí kontrolami a odbavovacími operacemi po ženách, dětech a starých lidech.

Všichni lidé na hranicích jsou žádáni, aby dodržovali zákon a pořádek a chovali se zodpovědně s ohledem na náročnou situaci. To umožní Státní pohraniční službě Ukrajiny urychlit proces překračování hranic. Žádáme ty, kteří přecházejí hranice, aby měli připravené dokumenty a byli co nejlépe organizovaní. Kromě toho žádáme, aby v této mimořádně těžké době projevili vzájemný respekt a porozumění všem na hranicích. Personál pohraniční stráže pracuje nepřetržitě na obou stranách v obtížných podmínkách, aby byl přechod co nejrychlejší a nejpřímější.

Rádi bychom zopakovali, že pokračující těžká humanitární situace na Ukrajině, včetně situace na západní hranici Ukrajiny, byla způsobena ozbrojenou agresí Ruské federace proti Ukrajině. Rusko nese plnou odpovědnost za zabíjení a zranění nevinných lidí, ničení civilní infrastruktury a vytváření překážek pro bezpečný odchod cizích občanů.

Ukrajina vyzývá všechny zahraniční vlády, aby požadovaly od prezidenta Putina, aby okamžitě zastavil svou válku na Ukrajině. To nám umožní stabilizovat situaci a více se zaměřit na bezpečnost a ochranu obyvatel včetně zahraničních studentů.