Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k zabití indického studenta v Charkově ruskými ozbrojenými silami

 

Válka na Ukrajině, namalovala ©Dronyoo.
Válka na Ukrajině, namalovala ©Dronyoo.

 

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny důrazně odsuzuje barbarské raketové útoky a nevybíravé odstřelování obytných čtvrtí a civilní infrastruktury ze strany Ruské federace napříč ukrajinskými městy.

Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodinám, které ztratily své blízké v důsledku ničivé války, kterou prezident Putin rozpoutal proti ukrajinskému lidu.

Ukrajina hluboce lituje, že se student z Indie stal obětí odstřelování ruskými ozbrojenými silami v Charkově. Ministerstvo vyjadřuje svou nejhlubší soustrast indické vládě a příbuzným zesnulého. Jsme připraveni poskytnout indickému velvyslanectví potřebnou pomoc za účelem repatriace těla indického občana.

V dalším ukrajinském městě byl kvůli ruským smrtícím útokům zraněn čínský občan.

Ukrajinci a občané cizích států se stali rukojmími ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině.

Vyzýváme všechny zahraniční vlády, aby požadovaly od prezidenta Putina okamžité zastavení války na Ukrajině. To nám umožní stabilizovat situaci a více se zaměřit na bezpečnost a ochranu obyvatel, včetně zahraničních studentů.

Ministerstvo chce zopakovat, že nedochází k diskriminaci na základě rasy nebo národnosti, a to ani při přechodech státních hranic cizími státními příslušníky. Vzhledem k extrémním bezpečnostním podmínkám se přístup „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“ vztahuje na všechny národnosti, s určitými humanitárními výjimkami povolenými pro ženy a děti.

Úzce spolupracujeme s příslušnými agenturami Ukrajiny na posílení podpory cizím státním občanům, včetně studentů, kteří se chtějí vrátit do svých domovských zemí nebo se přestěhovat do třetích zemí kvůli ruské vojenské invazi.