Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k výzvě Státní dumy Ruské federace

 

Uznání takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky bude se rovnat záměrnému odstoupení Ruské federace od minských dohod.
Uznání takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky bude se rovnat záměrnému odstoupení Ruské federace od minských dohod.

 

Jelikož Státní duma Ruské federace schválila výzvu pro ruského prezidenta, aby uznal takzvanou „Doněckou a Luhanskou lidovou republiku“, uvádí Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny následovné:

Stanovisko Ukrajiny se nemění. Pokud Rusko uzná takzvanou „Doněckou a Luhanskou lidovou republiku“, bude se to rovnat záměrnému odstoupení Ruské federace od minských dohod. Takový krok zasadí vážnou ránu politicko-diplomatickému urovnání, ve kterém se Ukrajina a její partneři aktivně angažují.

Uznání takzvaných republik nebude mít žádný právní význam. Rusko neuspěje jak v maskování své okupační správy na dočasně okupovaných územích Luhanské a Doněcké oblasti jako „nezávislých entit“, tak ani v zastírání své vlastní angažovanosti jako strany ozbrojeného konfliktu na Donbase.

Pokud ruský prezident podpoří výzvu Státní dumy RF, bude to mít mnohem horší, destruktivní důsledky pro mezinárodní právní stát a globální bezpečnostní architekturu. Rusko má proto na výběr: vydat se cestou deeskalace a diplomatického dialogu, nebo zažít ráznou konsolidovanou reakci mezinárodního společenství.

Vyzýváme proto Moskvu, aby zaujala konstruktivní přístup k dosažení pokroku v rámci stávajících formátů vyjednávání. V opačném případě ponese Rusko plnou odpovědnost za zmaření minských dohod a procesu mírového urovnání ozbrojeného konfliktu.