Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k tomu, jak Rusko ztěžuje otevření humanitárních koridorů na Ukrajině

 
Ruská ambasáda, transparent na plotě, 5. března 2022
 

Ruské ozbrojené síly pokračují v raketových a bombových útocích na Mariupol, Volnovachu a další ukrajinská města, čímž porušily dosažené dohody.

Pokračující ostřelování znemožňuje otevření humanitárních koridorů pro bezpečnou evakuaci civilistů a dodávku léků a potravin.

Obvinění Ministerstva obrany Ruské federace, že jsou to ukrajinské úřady, které brání odchodu obyvatel z měst v obležení, jsou nepravdivá a vytváří dezinformace k ospravedlnění zločinných akcí Ozbrojených sil Ruské federace.

Ruská strana ignoruje výzvy mezinárodních humanitárních organizací, zejména Mezinárodního výboru Červeného kříže, zastavit palbu, aby byly vytvořeny bezpečné podmínky pro odchod civilistů a raněných.

Ruské kroky jsou hrubým porušením Ženevských konvencí a jsou klasifikovány jako válečný zločin podle Římského statutu.

Vyzýváme mezinárodní společenství – státy i mezinárodní organizace – aby okamžitě odsoudily hrubé porušení dohod, požadovaly otevření humanitárních koridorů ze strany Ruské federace a vyzvaly Moskvu, aby nařídila ruským jednotkám zastavit palbu.

Ukrajina je spolu se zúčastněnými humanitárními organizacemi připravena evakuovat civilní obyvatelstvo, jakmile nastanou bezpečné podmínky.