Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k tomu, jak Rusko komplikuje otevření humanitárních koridorů na Ukrajině

 
Rusko, vzbuď se! Vzkaz napsaný na plotě areálu ruské ambsády, 5. března 2022
 

V rozporu s dříve dosaženými dohodami Ruská federace 7. března opět sabotovala otevření humanitárních koridorů pro evakuaci civilního obyvatelstva v obležených městech, jmenujme Kyjev, Charkov a Doněck, a v Chersonské oblasti.

Ozbrojené síly Ruské federace pokračují v bombardování a raketových útocích na Kyjev, Mariupol, Volnovachu, Symy, Mykolajiv, Charkov a jiná města, obce a vesnice. To znemožňuje bezpečný odjezd humanitárních konvojů s ukrajinskými a cizími státními občany a dodávku léků a potravin.

Rusko musí přestat porušovat dohodu, skoncovat se šířením dezinformací a manipulací s lidskými životy. Evakuace přes humanitární koridory je možná pouze v případě, že je plně zajištěn režim příměří. Ukrajinská strana je na to připravena.

Rovněž považujeme za nevhodné jakékoliv pokusy Moskvy přimět civilisty v obležených městech k útěku na území Ruska a Běloruska, s ohledem na vysokou pravděpodobnost provokací, zejména použití evakuovaných jako rukojmích nebo jako lidských štítů ruských ozbrojených sil.

Ukrajina vyzývá státy, zejména ty, jejichž představitelé udržují kontakty s prezidentem Putinem, aby vynaložily veškeré možné úsilí a přinutily Rusko zajistit režim příměří, aby mohly být otevřeny humanitární koridory a zabránilo se rozsáhlé humanitární katastrofě.

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny dále zůstává v neustálém kontaktu se zastupitelskými úřady cizích států, jejichž občané se nacházejí ve válečných oblastech, a snaží se jim maximálně usnadnit evakuaci přes území Ukrajiny.