Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k rozhodnutí Ruské federace zablokovat části Černého moře a Azovského moře a Kerčského průlivu

 
Ukrajinskou vlnu tvořily dvě dlouhé ukrajinské vlajky. Ze dne jednoty Ukrajiny.
 

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny ostře protestuje proti rozhodnutí Ruské federace zablokovat části Černého moře, Azovského moře a Kerčského průlivu pod záminkou pořádání pravidelných námořních cvičení.

Bezprecedentní manévry prakticky znemožňují plavbu v obou mořích. V podstatě se jedná o významnou a neopodstatněnou komplikaci mezinárodní lodní dopravy, zejména pro zajištění obchodu, která může způsobit složité ekonomické a sociální důsledky pro ukrajinské přístavy.

Podobné agresivní akce Ruské federace zapadají do konceptu hybridní války proti Ukrajině a jsou nepřijatelné. Jde o projev otevřeného ignorování norem a principů mezinárodního práva, včetně Charty OSN, rezolucí Valného shromáždění OSN a Úmluvy OSN o mořském právu.

Ukrajina úzce spolupracuje s partnery, především s těmi z černomořského regionu, aby zajistila, že na ruskou stranu budou náležitě reagovat.