Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k rozhodnutí Ruské federace uznat „nezávislost“ tzv. „DPR“ a „LPR“

 

Živý řetěz jednoty Ukrajiny na Karlově mostě, 22. ledna 2022
Živý řetěz jednoty Ukrajiny na Karlově mostě, 22. ledna 2022

 

Ukrajina odsuzuje rozhodnutí Ruské federace uznat „nezávislost“ kvazientit, které vytvořila na dočasně okupovaných územích Ukrajiny, takzvanou „Luhanskou lidovou republiku“ a „Doněckou lidovou republiku“.

Ruská strana tímto jednáním nehorázně porušila základní normy a principy mezinárodního práva, Chartu OSN, porušila suverenitu a územní celistvost Ukrajiny v jejích mezinárodně uznávaných hranicích.

Rozhodnutí Ruské federace uznat takzvanou „Luhanskou lidovou republiku“ a „Doněckou lidovou republiku“ nebude mít žádný právní dopad. Toto rozhodnutí prudce eskaluje situaci a může znamenat jednostranné odstoupení Ruské federace od minských dohod.

Ukrajinská strana rozumí záměrům Ruska a jeho cíli vyprovokovat Ukrajinu. Bereme v úvahu všechna rizika a nepodléháme provokacím, zůstáváme oddáni politicko-diplomatickému urovnání rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu.

Na pokyn ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ukrajinská diplomacie v současnosti využívá celý arzenál nástrojů diplomacie k odvrácení expanze ozbrojeného konfliktu.

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba neustále komunikuje se svými kolegy, aby koordinoval diplomatické úsilí a podnikl kroky k vedení jednání mezinárodních společenství a summitů, stejně jako získání obranné pomoci a zavedení tvrdých sankcí proti Ruské federaci.

Další rozhodnutí a kroky Ruské federace do značné míry závisí na globálních reakcích na dnešní vývoj. Trváme proto na uplatnění tvrdých sankcí proti Rusku, abychom vyslali jasný signál o nepřípustnosti další eskalace. Nastal čas jednat s cílem zastavit ruskou agresi a obnovit mír a stabilitu v Evropě.