Neděle 19. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k přerušení diplomatických styků s Ruskou federací

 
Vlajka Ukrajiny
 

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj podpořil návrh Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny ohledně přerušení diplomatických styků mezi Ukrajinou a Ruskou federací. Na žádost hlavy státu zahájilo ukrajinské MZV postup k přerušení diplomatických styků v souladu s normami stanovenými mezinárodním právem.

Naše země učinila tento krok v reakci na akty vojenské agrese ze strany Ruské federace proti Ukrajině, invazi ruských ozbrojených sil za účelem zničení ukrajinského státu a násilného zabrání ukrajinských území se záměrem nastolit okupační kontrolu.

Zdůrazňujeme, že ruská útočná operace je útokem na suverenitu a územní celistvost Ukrajiny, hrubým porušením Charty OSN a zavedených norem a principů mezinárodního práva.

Ukrajina oznamuje, že přerušuje diplomatické styky s Ruskem, ale zachovává si konzulární funkce, v souladu s článkem 2 Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích z roku 1963. Budeme nadále hájit práva a zájmy Ukrajinců v Rusku, včetně ukrajinských politických vězňů. MZV také povolalo do Kyjeva ke konzultaci chargé d’affaires Ukrajiny v Rusku Vasyla Pokotyla. MZV také zahájilo evakuaci ukrajinského velvyslanectví v Moskvě. Ukrajinské konzuláty na území Ruské federace zatím fungují ve svých běžných kapacitách.

 
DOPORUČENÍ občanům Ukrajiny v souvislosti s uzavřením vzdušného prostoru Ukrajiny

Vzhledem k vysokému riziku pro bezpečnost letectví se Ukrajinský státní podnik letových provozních služeb (UkSATSe) rozhodl dočasně uzavřít vzdušný prostor Ukrajiny pro civilní letectví.

V této souvislosti doporučujeme občanům Ukrajiny, kteří jsou v zahraničí, aby zůstali v přechodném pobytu, sledovali další vývoj, registrovali se do elektronického systému „FRIEND“ (https://friend.mfa.gov.ua) a byli v kontaktu s příslušnými velvyslanectvími / konzuláty Ukrajiny pro další pokyny (kontaktní údaje jsou uvedeny na webových stránkách diplomatických misí).