Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny k odblokování ukrajinských námořních přístavů

Ukrajina vynaloží veškeré úsilí do odblokování ukrajinských námořních přístavů, aby zabránila celosvětové potravinové krizi.

V současné době spolupracujeme s OSN a dalšími našimi partnery na vytvoření humanitárního koridoru pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů.

Vzhledem k nedávnému ruskému raketovému úderu na obilný terminál v Mykolajivu nemůžeme vyloučit ruské plány na využití takového koridoru k útoku na Oděsu a jižní Ukrajinu. Proto jsou k obnově plavby zapotřebí účinné bezpečnostní záruky. Tyto záruky by měly být poskytnuty dodávkami vhodných zbraní Ukrajině k ochraně pobřeží před hrozbami z moře a zapojením námořnictva třetích zemí do hlídkování v příslušné oblasti Černého moře.

Oceňujeme úsilí Turecka zaměřené na odblokování ukrajinských přístavů. Zároveň je třeba poznamenat, že v současné době neexistují v této otázce žádné dohody mezi Ukrajinou, Tureckem a Ruskem. Zdůrazňujeme, že rozhodnutí musí být činěna za účasti všech zúčastněných stran. Odmítneme jakékoli dohody, které nezohledňují zájmy Ukrajiny.

Ukrajina již začala dodávat obilí na světový trh silniční, železniční a říční dopravou. Děláme vše, co je v našich silách, ale tuto otázku lze komplexně vyřešit pouze odblokováním ukrajinských přístavů. Vyzýváme všechny zainteresované partnery, aby se společně s Ukrajinou zaměřili na nalezení řešení, které zruší ruskou blokádu přístavů a zároveň poskytne jasné bezpečnostní záruky pro ukrajinské pobřeží Černého moře a příslušné humanitární koridory.