Na 18. května 2023 připadá 79. výročí násilné deportace krymských Tatarů, která je považována za jeden z nejodpornějších zločinů spáchaných sovětským totalitním režimem.
Pod falešnou záminkou obvinil SSSR v roce 1944 krymské Tatary z kolaborace s nacistickými úřady a využil tohoto vymyšleného zdůvodnění k zahájení procesu deportace. Porušením mezinárodního práva se sovětská vláda dopustila aktu genocidy s úmyslem vymazat národní identitu krymských Tatarů – původního obyvatelstva Ukrajiny. Byl jim zakázán jejich rodný jazyk, praktikování jejich náboženství a zachování jejich vlastní kultury.
Vzpomínáme na ty, kteří touto tragédií trpěli, a vzdáváme náležitou úctu krymským Tatarům, kteří po staletí snášeli útlak ze strany Ruského impéria, SSSR a nyní i současného Ruska.
Po dočasné okupaci Krymu Ruskem v roce 2014 a jeho plné invazi na Ukrajinu v únoru 2022 se Krym fakticky stal obrovským vězením pod širým nebem a místem pro skrývání ruských zločinů. Více než 180 ukrajinských občanů bylo na Krymu zbaveno svobody na základě politicky a nábožensky motivovaného pronásledování. Mezi nimi je i Nariman Dželjal, první místopředseda Medžlisu krymských Tatarů, kterého Rusko uvěznilo na 17 let kvůli jeho účasti na zahajovacím summitu Mezinárodní krymské platformy. Dalším pikantním příkladem ruských represivních opatření je zadržení 25leté krymské Tatarky Leniie Umerové, kterou Rusko zadrželo v prosinci loňského roku při pokusu navštívit na Krymu svého nemocného otce. V současné době zůstává uvězněna ve vazební věznici Lefortovo na základě obvinění z vlastizrady, přičemž jejím jediným takzvaným „zločinem“ je odmítnutí získat ruský pas.
Požadujeme, aby Ruská federace přestala porušovat lidská práva na dočasně okupovaném území Krymu a ve městě Sevastopol, okamžitě propustila všechny politické vězně a zajistila plné dodržování povinností Ruské federace jako okupační mocnosti v souladu s mezinárodním právem.
Vyzýváme naše mezinárodní partnery, včetně členů mezinárodní Krymské platformy, aby odsoudili zločin deportace a uznali deportaci krymských Tatarů v roce 1944 za akt genocidy. Jsme pevně přesvědčeni, že pouze vítězstvím Ukrajiny a osvobozením Krymského poloostrova lze ukončit systematické represe proti původnímu krymskotatarskému obyvatelstvu a obnovit dodržování lidských práv na celém světě.
Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.