Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Profil Jiřího Nováka píše separatistické zpravodajství z okupovaných území na Ukrajině

 

Profil Jiřího Nováka se věnuje online zpravodajství z okupovaných částí Krymu
Profil Jiřího Nováka se věnuje online zpravodajství z okupovaných částí Krymu

 

První aktivitu profilu nesoucí české jméno Jiří Novák jsme na Facebooku datovali k říjnu 2015. Tehdy šlo o typický profil, který se nesl v duchu protiimigrantské vlny, která se tou dobou těšila svého vrcholu. Spolu s touto vlnou sdílel články z alternativních médií, zejména EUportálu hostovaného na Parlamentních listech, Aeronetu, Světu kolem nás a jiných podobných.

Mírná tématická změna přichází až v srpnu 2016, kdy se profil začíná částečně věnovat válce na Ukrajině. Hlavním informačním zdrojem se tou dobou stává české zpravodajství SputnikNews, později vysílání RT. Od října 2016 se již profil nevěnuje ničemu jinému, než soustavnému sdílení článků RT Ruptly do všech možných českých facebookových skupin, příkladem uveďme Svobodné rádio. Čte oficiální stránky Vladimíra Putina, sdílí Ria Novosti, Pravda.ru, Topwar.ru, Rusvesna.su, Goves.ru či TV Zvězda a přidává k nim české překlady. Někdy sdílí prostě jen profesionálně pořízené fotografie z bojů bez jediného komentáře.

Nechybí ani zmínka o Čechu Alojzi Polákovi (známého jako Georgii Donbas Novorusia), který na Facebooku bloguje o svém zapojení v bojích mezi proruskými separatisty na východě Ukrajiny.

Novákovo nejnovějším příspěvkem je zmínka o tom, že se ministr obrany Vladimir Kononov chystá udělit vojenské jednotce prapor Sparta plukovníka Arsena Pavlova čestný název Hrdiny DNR. Arsen Pavlov, který je znám spíše pod přezdívkou Motorola, byl zabit výbušným zařízením ve výtahu svého domu v centru Doněcka dne 16. října 2016. Velitel doněckých separatistů Givi, vlastním jménem Michail Tolstych, který dle rozhovoru pro TV Zvězda plánoval pomstít jeho smrt, zemřel v důsledku aténtátu začátkem února 2017. Oba dva byli na sankčním listu Evropské unie a na Ukrajině souzeni za terorismus. Pavlov prohlašoval, že osobně zatřelil 15 vojáků ukrajinské armády. Kreml se přitom od Motoroly několikrát veřejně distancoval, Dmitrij Peskov dle České televize uvedl, že „podpora Motoroly není oficiálním stanoviskem Moskvy“. Proto je-li zpráva o vyznamenání ministrem obrany Kononovem pravdivá, půjde o významný zvrat v rusko-ukrajinském konfliktu.

Jiří Novák prohlašuje, že není falešným facebookovým profilem.