Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Profesor Putna: Pane Zemane, tenhle národ vás přežije!

Přinášíme přepis (s drobnými korekturami) z projevu profesora Putny na Hradčanském náměstí v Praze, kam 17. listopadu v podvečer dorazil několika tisícový průvod odpůrců prezidenta Miloše Zemana.

 
Přátelé,

o minulosti by se dalo mluvit dlouho, ale dnes budeme mluvit o tom, co se stalo dnes. A dnes došlo zatím k největšímu pošlapání české státnosti, znesvěcení svátku svobody a demokracie, k urážce studentů.

 

Odpůrci prezidenta Miloše Zemana stáli u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Odpůrci prezidenta Miloše Zemana stáli u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Stalo se, že studenti, kteří přišli ráno uctít památku Albertova, tam nebyli v puštěni, aby bylo připraveno představení s předem připraveným programem a diváky. Pečlivě byli odehnáni všichni, kdo by chtěli vyjádřit jiný názor.

Ale bylo to ještě mnohem horší, co se ještě nikdy nestalo v českých dějinách – že prezident této země stál na jednom pódiu s náčelníkem českých fašistů!

To, co se děje v české publicistice, zvláště na internetu, zvláště na tom rusky placeném, se samozřejmě velmi podobá druhé republice, podzimu třicet osm, kdy se v této zemi plivalo na odkaz Tomáše Garrigua Masaryka, kdy najednou hnědá lůza lezla odkudsi z kanálů a začala řvát Židi ven!

Na jednu stranu to bylo svatý Václav, na druhou stranu Židi ven!

Jejich dědicové jsou tady zpátky!

 

Na Hrad dorazilo tisíce odpůrců prezidenta Zemana.
Na Hrad dorazilo tisíce odpůrců prezidenta Zemana.

 

Československým prezidentem byl tehdy Emil Hácha. Člověk rozporuplný, ale slušný, který se snažil v té situaci dělat to málo, co se dalo. A je nepředstavitelné, že by Emil Hácha šel s přispěvateli antisemitských časopisů, s českými fašisty, vlajkaři, antisemity, nacisty, s těmi, kteří připravují bojůvky, cvičí na válku, aby s těmito lidmi stál na pódiu. To se stalo až teď!

Český prezident podporuje české fašisty.

Kdo stojí na pódiu s českými fašisty, je sám fašista.

„Fašista! Fašista! Dost bylo Zemana!“ provolával dav.

Ale nebylo by Zemana, kdyby nebylo té nahnědlé atmosféry, která mu přispívá, kdyby nebylo té celkové vulgarizace, agresivity, která se vzmáhá v českých médiích a na kterou on souhlasně odpovídá. To jsou ti, kteří mu naslouchají. Čili nejedná se o jednu démonickou postavu, není to démon, jenom zlý trpaslík.

A poslední větu k odkazu Tomáše Garrigua Masaryka a současně k odkazu Václava Havla. Když jde o demokracii, jde o to, aby spolu byly schopny spolupracovat demokratická levice, demokratický střed a demokratická pravice, protože autoritářství a fašismus nás ohrožuje všechny.

„Pravda a láska! Pravda a láska!“

Pane Zemane, tenhle národ vás přežije.

 

Těžkooděnci hlídají vstup na Hrad.
Těžkooděnci hlídají vstup na Hrad.