Po teroristickém útoku Hamásu se v Paříži začaly objevovat graffiti Davidovy hvězdy v barvách vlajky Státu Izraele. Média o události informovala jako o projevech antisemitismu z dob „nacistické“ éry, za kterými stojí propalestinští aktivisté. Hvězdy měly být kresleny na domy Židů, kdy musel na pozadí proběhnout monitoring jejich adres. Skutečnost je ale naprosto odlišná a má podle francouzských vyšetřovacích orgánů ruskou zpravodajskou stopu. Ruská federace dlouhodobě vyvolává v Evropě polarizaci společnosti v různých oblastech, tragédie v Gaze a podněcování nenávisti mezi Židy a Palestinci v Evropě je teď v kurzu.
Co se stalo ve Francii „doopravdy“
Po teroristickém útoku Hamásu se na budovách v Paříži a na předměstí začaly objevovat graffiti modré Davidovy hvězdy podle jednotné šablony. Hvězd bylo jen během prvních deseti dní na 250. Rozhodně se ale neobjevovaly jen na domech, ve kterých žijí Židé, ale byly na všech domech, ať v nich Židé žili, či nikoliv.
Francouzští politici se domnívali, že jde o projevy antisemitismu jak z dob nacistické éry. Situace vyvolala emoce, prožidovští se cítili pronásledováni a zastrašováni, na propalestinské se dívali jako na pachatele.
Matoucí byla i sdělení v médiích, podle kterých je modrá Davidova hvězda projevem antisemitismu. Jde přitom o znak, který se nachází přímo na vlajce Státu Izrael. Modrou hvězdu mohli na domy sprejovat i za účelem podpory Izraele, stejně jako se minulý rok v českých ulicích objevovaly graffiti v barvách ukrajinské vlajky.
Francouzská policie a tamější zpravodajské služby po čase dopadly dva moldavské státní příslušníky a na základě sesbíraných důkazů dospěly k závěru, že za grafittovou kampaní stojí ruské zpravodajské služby.
Moldavané dostávali příkazy od osoby žijící v zahraničí, konkrétně mělo jít o proruského podnikatele z Moldavska. Deník Le Monde přišel posléze s informací, že za kampaní stojí proruská síť Doppelgänger. Páry, které graffiti sprejovaly, doprovázel fotograf, který je následně poskytl účtům, o kterých bylo prokázáno, že patří k propagandistické síti.
Událost mezi lidmi rozpoutala negativní emoce. Prožidovští se cítili pronásledování, propalestinští byli zase křivě obviňováni z toho, že šíří v Evropě antisemismus a jsou prodlouženou rukou Hamásu. Společnost se více polarizovala, přestala si pod emocemi připouštět možnost, že za kampaní může stát naprosto jiný aktér.
O případu dnes informovaly Lidovky v článku: „Evropa čelí informační válce Kremlu. Nejde přímo o tajné služby, spíš o politické marketéry, míní politolog“. Podobná zjištění přinesla ale i BBC už začátkem listopadu v článku Star of David graffiti in Paris – the Russian connection.
Plakátovací kampaně v České republice
V České republice se Davidovy hvězdy neobjevují, ale probíhá zde výrazná plakátovací kampaň. V Praze mezinárodní iniciativa Kidnapped From Israel vylepuje plakáty s fotografiemi lidí, které unesl Hamás. Někde jsou plakáty vylepené legálně a stojí za nimi lidé podporující Izrael. Takovým místem je například zeď starého židovského hřbitova v centru Prahy. Jenže plakáty se objevují i na místech, kde by byly za normálních okolností považovány za přestupek či trestný čin – jde totiž o černý výlep. Nelze ale bez důkazů tvrdit, že plakáty tam, kde rozhodně nemají co pohledávat, vylepili právě lidé stojící za podporou Izraele.
V rámci plakátovací kampaně se v Praze odehrála událost, která na propalestinské aktivisty vrhla výrazně špatné světlo a naopak ty prožidovské musela hodně vyděsit.
Ve čtvrtek 2. listopadu, ani ne měsíc po teroristickém útoku, do Židovské obce v Praze přijela dvě auta, která zablokovala silnici u starého židovského hřbitova. Na střechách aut vlály vlajky Hamásu a pachatelé během dvou minut plakáty strhali. O události informoval například portál iDnes v článku Plakáty unesených Izraelců strhali vandalové, údajně přijeli s vlajkami Hamásu. Případem se zabývá policie pro podezření ze spáchání přestupku, údajně disponují registračními značkami aut.
Byť závěry z vyšetřování policie nebyly známé, předjímalo se, že za událostí stojí propalestinští aktivisté. Ti nedaleko Židovské obce pořádají demonstrace, kdy se scházejí na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.
V sobotu 28. října 2023, jen pár dní před útokem, Prague4PalestineYouth a Sdružení Přátelé PALESTINY! svolali k Rudolfinu protest za Palestinu s následným pochodem, který vedl podél zdi starého židovského hřbitova, kde byly plakáty tou dobou ještě vylepeny. Pochod byl monitorován Policií ČR a přímo v Židovské obci byli schovaní těžkooděnci.
Zajímavé bylo pozorovat demonstranty po rozpuštění shromáždění, kdy se tentokrát již bez dohledu policistů vydali zpět do centra Prahy, opět kolem zdi židovského hřbitova. Sledovali jsme z dálky, jak si organizátoři a řečníci protestu plakáty prohlížejí, ale dotýkali se jich konečky prstů, jako když se dotýkáte fotografie někoho, koho máte rádi. V okolí nebyli žádní jiné lidé a kdyby plakáty chtěli opravdu strhnout, udělali by to určitě již v ten okamžik.
Samozřejmě ne všichni z palestinských demonstrací jsou s plakáty zadobře. Jsou mezi nimi skupinky demonstrantů, které ony plakáty v Praze považují za propagandu. Mluvili jsme i s těmi, kteří plakáty v centru Prahy skutečně strhávají, když je vidí například v metru Muzeum, nebo na sloupech v okolí Hlavního nádraží, tedy onen černý výlep. Nicméně nikdo z nich není takový blázen, aby si dal na střechu auta vlajku Hamásu a s nezakrytou SPZtkou vjel přímo do Židovské obce v době, kdy je tam plno svědků. To považují za falešnou vlajku, kdy se je někdo pokusil uvrhnout do špatného světla. S plakáty zamýšleli bojovat zcela jinak – tou dobou plánovali po Praze distribuovat na první pohled graficky stejné plakáty, ale s fotografiemi dětí, které zemřely během izraelského bombardování. Místo slova Kidnapped mělo být na plakátech napsáno Murdered.
Žena ve zkrvaveném svetru s letopočtem 1972
Ve středu 1. listopadu 2023 šla v čele propalestinského průvodu snoubenka Filipa Hausknechta. Na sobě měla oblečený zkrvavený svetr s nápisem Olympics 1972. Tato událost byla okamžitě dána do spojitosti s podporou terorismu, protože průvod byl propalestinský a na mnichovské olympiádě roku 1972 palestinští teroristé postříleli židovské sportovce.
Žena se hájila tím, že před událostí slavila Halloween a byla převlečená za Miss Trunchbull, jejíž kostýmem je právě svetr s letopočtem 1972.
Svátek Halloween je v České republice poměrně nový, a tak česká veřejnost nezná klasické halloweenské postavičky, za které se lidé na Západě převlékají.
Agatha Trunchbull je fiktivní postava novely Matilda antagonisty Roalda Dahla, kde ztvárňuje mezi dětmi neoblíbenou ředitelku základní školy Crunchem Hall. Jako mladá slečna Trunchbull soutěžila na olympiádě v Mnichově v disciplínách hod koulí, oštěpem a kladivem. Své dovednosti předvádí, když svěřené děti hází za trest do vzduchu.
Zajímavostí je, že pro slečnu Trunchbull byla předlohou skutečná olympionistka – Faina Melniková, sovětská atletka v hodu diskem, která získala na olympiádě v Mnichově zlatou medaili.
Událost se svetrem vážným způsobem poškodila propalestinské protesty v očích veřejnosti.
Pořadatelka demonstrace Jana Ridvanová uvedla, že ženu neznala a dala jí prostor vystoupit na demonstraci pouze proto, že ji sama žena s tímto návrhem oslovila. Svetru s letopočtem 1972 si vůbec nevšimla. Z fotografií pořízených během demonstrace je patrné, že nápis na svetru měla žena z části zakrytý bundou a palestinskou vlajkou.
Organizátoři demonstrací nijak nekontrolují, kdo smí a nesmí chodit v čele průvodu, takže se k nim do předních pozic může připojit naprosto kdokoliv.
Svetry s letopočtem 1972 nelze považovat za nezpochybnitelnou podporu teroristických útoků z mnichovské olympiády, a to ani za předpokladu, že si jej obleče propalestinský aktivista, neboť kolektivní vina je nepřípustná. Nemělo by to ale ujít pozornosti policistům a tajným službám, které by měly záležitost prošetřit, tak jako to dělají i jejich francouzští kolegové.
Novináři a fotografové pod drobnohledem
Policisté dohlíží na účastníky demonstrací a neznámí muži, sami se prezentující jako Palestinci či Židé, dohlíží na fotografy a novináře.
Mediální obraz akcí je jak pro izraelské skupiny, tak pro ty palestinské, důležitý, ale opět nelze předjímat, že tito muži skutečně patří k demonstrantům. Na shromážděních si dělají přehled, kdo reprezentuje jaké médium a jak o akcích píše. S novináři diskutují o potřebě nezveřejňovat fotomateriály, z kterých by bylo možné účastníky protestu identifikovat, a dále žádají, aby se o událostech psalo ve prospěch události.
Komunisté na demonstracích
Mezi účastníky, nikoliv pořadateli, se objevují zástupci Komunistické strany Čech a Moravy. Ti hned po teroristickém útoku začali rozesílat hromadné propagandistické e‑maily zaměřené proti Izraeli. Jde o stejnou skupinu osob, která demonstrovala ještě před zahájením totální invaze Ruské federace do Ukrajiny proti dodávkám zbraní na posílení její obranyschopnosti.
Ortodoxní komunisté v minulosti podnikli cestu do Sýrie na konferenci Bašára Assada a cestou mimo jiné navštívili v Libanonu zástupce Hizballáhu a vydali se do uprchlického tábora Mar Elias (Svatý Eliáš), kde se setkali s představiteli Lidové fronty pro osvobození Palestiny a Demokratické fronty pro osvobození Palestiny. Zástupci první organizace v minulosti unášeli civilní letadla, ti druzí stojí za Ma’alotským masakrem, při kterém byli zavražděni izraelští středoškoláci, zároveň stovka dětí ze základní školy byla držena jako rukojmí a teroristé kolem nich rozmístili výbušniny. Skupiny nepáchaly teroristické útoky jen proti Židům, ale také proti umírněným Arabům.
Paradoxně tito stejní komunisté navazují vztahy s aktivisty, kteří zde v minulosti vyvolávali protimuslimské nálady v ulicích. Například komunista Skála vytvořil spolek Kudy z krize, kde má v odborné radě docenta Konvičku. Ten se prezentuje jako bojovník proti teroristům, nicméně jeho akce byly namířené proti studentkám muslimské víry, kterým se snažili znemožnit studovat na školách – tedy to samé, co požadují i radikální islamisté – zakázat dívkám studovat a ženám pracovat.
Hlavní organizátoři protimuslimských demonstrací se scházeli na společenských akcích v Ruském středisku vědy a kultury.
Islamofobní nálady v České republice
Zahraniční diplomaté (jejichž identitu známe) tvrdí, že islamofobní nálady v České republice a jinde v Evropě propukly s cílem zastínit začátek války v Ukrajině. Evropské země jsou zároveň skrze ně postupně destabilizovány a výrazně se zvyšuje riziko vnitřního konfliktu.
I tento týden během mítingu s Dmytrem Kulebou čelní představitel Evropské unie Josep Borrell řekl, že Ruská federace zneužívá tragédie v Gaze za účelem oslabení pomoci napadené Ukrajině a odpoutání pozornosti od jejich problémů.
Stejní zahraniční diplomaté uvedli, že na palestinského velvyslance Džamála al‑Džamála byl 1. 1. 2014 v Praze spáchán atentát, což je v rozporu s verzí, kterou veřejnosti po výbuchu na palestinské rezidenci předložila česká policie.
Velvyslanec Džamál patřil k politické straně Fatah, která dnes není žádnou zemí světa považována za teroristickou organizaci (jen její militantní odnož Al‑Aksá). Zástupci Fatahu se sami stávají terči atentátů ze strany Hamásu.
Výbuch na palestinské rezidenci byl spouštěčem islamofobních nálad v České republice, proti kterým se mezi prvními postavili zástupci českých židovských organizací.
Fatah se v minulosti rovněž dopouštěl teroristických útoků, ale v roce 1993 předseda strany Jásir Arafat podepsal Mírové smlouvy z Osla, uznal Stát Izrael a zřekl se terorismu, což bylo později stvrzeno i zrušením článku Charty, který popíral právo Izraele na existenci.
Na propalestinských demonstracích se organizátoři odvolávají na odkaz Jásira Arafata, zejména když vysvětlují, proč říkají nahlas slogan „From the River to the Sea Palestine will be free“.
Jiný výklad hesla „From the River to the Sea Palestine will be free“
Magistrát Hlavního města Prahy zakázal prosincovou demonstraci na obhajobu hesla „From the River to the Sea Palestine will be free“, která podle úředníků volá po zničení Izraele.
Jde mimochodem o stejný úřad, který v minulosti naopak povolil docentu Konvičkovi sehrát na Staroměstském náměstí islamistický teroristický útok, při kterém se v následné panice zranilo nejméně 11 turistů. Jeden ze židovských obchodníků měl v úmyslu teroristy zastřelit, ale včas rozpoznal, že jde o „divadlo“.
Organizátoři propalestinských shromáždění chtěli zakázaný slogan představit veřejnosti v jeho původním významu. V minulosti se neuvažovalo, že by v oblasti vznikly dva státy – Izrael a Palestina, ale že celá oblast bude jedním státem, kde budou žít společně Palestinci a Židé v míru. Jedni mu říkají Stát Izrael a oni Palestina.
Jásir Arafat takto uvedl Palestinu v roce 1974, když prohlásil:
„Když mluvíme o naší společné naději pro Palestinu, zahrnujeme do naší perspektivy všechny Židy žijící v Palestině, kteří chtějí žít s námi v míru a bez diskriminace.“
Pokud se v ulicích provolává, že Palestina bude svobodná, nemyslí se tím konec Státu Izraele, protože Stát Izrael je součástí země, kterou oni nazývají Palestinou.
„Heslo od řeky k moři nevzniklo s myšlenkou na vyhánění, ale jako vyjádření touhy po svobodě, důstojnosti a rovných právech všech. Všech lidí žijících od řeky k moři, pro něž tato země je a zůstane domovem, ať jsou to Židé, Palestinci, nebo příslušníci jiných menšin,“ uvádí v tiskové zprávě Mezinárodní hnutí solidarity, které část protestů pořádá.
Zákaz používat heslo ze strany českých úřadů vnímají jako pokus o kriminalizaci jejich hnutí, snahu vykreslit je jako hnutí schvalující terorismus, jako ty, kteří schvalují útok, který se odehrál 7. října 2023 v Izraeli, přestože tento čin opakovaně odsoudili a od kterého se distancovali. V neposlední řadě vnímají zákaz používaní hesla za účelovou snahu omezit je na svobodě slova a jejich právu na shromažďování.
Zástupci hnutí Ne naším jménem! podali správní žalobu na Magistrát hlavního města Prahy ve věci zákazu tohoto hesla a následně i proti zákazu pořádání demonstrace.
Nejvyšší státní zastupitelství připouští, že heslo může mít i jiné výklady, než je nenávist k Židům, ale v současné době po teroristickém útoku na Izrael veřejné používání tohoto hesla vyvolává důvodné podezření z podněcování k nenávisti vůči Židům.
Irena Kalhousová
Napětí se stupňuje i kolem Ireny Kalhousové, ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově. Často je zvána do médií jako odborný komentátor.
Ve středu 8. listopadu 2023 musela její přednášku v Kampusu Hybernská hlídat policie, protože se rozšířila zpráva, že do sálu zamíří propalestinští demonstranti konfrontovat ji s jejími vlastními výroky.
Přímo na místě jsme ale zjistili, že přednáška byla pouze pro registrované posluchače, žádní účastníci opodál se odehrávající demonstrace nedorazili a venku před vchodem situaci hlídali pouze dva policisté, kteří zhruba půl hodiny po zahájení odešli.
Kdo informaci vymyslel a rozšířil, nevíme. My jsme se ji dozvěděli den předtím na izraelské demonstraci k měsíčnímu výročí teroristického útoku na pražském Můstku, kdy nám ji sdělil falešný novinář s falešnou identitou. Informaci říkal dostatečně nahlas tak, aby ji zaslechli i přítomní policisté. Údajně ji získal od kameramana z proruské televize, což opět nelze nijak ověřit.
Irena Kalhousová nicméně mezi propalestinskými studenty oblíbená není, během protestu namířeného proti médiím ze dne 22. listopadu na ní jmenovitě upozornila i Jana Ridvanová.