Neděle 19. května, 2024
Evropský rozhled

ProAlt – demonstrace proti vládním reformám

V sobotu 5. března proběhla v Praze demonstrace iniciativy ProAlt proti vládním reformám.

Demonstrace odstartovala krátce po 14. hodině na náměstí Republiky. Lidé veřejně projevili nesouhlas s penzijní reformou, se změnami v zákoníku práce, které umožní snadnější propouštění lidí, s reformami ve zdravotnictví, se zavedením školného či zápisného ve školách a se zvýšením DPH na jednotných 20%.

Po 15. hodině se účastníci protestu vydali na pochod městem směrem k Úřadu vlády. Nad hlavami nesli transparenty, které hlásaly: Zastavme neoliberální reformy! Jiný svět je možný! Ne privatizaci důchodů. Tato vláda musí padnout. Viktor Kožený, Bahamy: „Fandím vládním reformám“.

Z významných osobností se demonstrace například zúčastnili Ilona Švihlíková za Alternativu zdola, Olivie Brabcová za ČPS, bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, Bohuslav Sobotka za ČSSD nebo třeba známý český teolog a religionista Ivan Odilo Štampach.

Protestu se zúčastnilo odhadem dva tisíce lidí.

Demonstraci podpořily: Akční spolek nezaměstnaných, Alternativa zdola, Ekumenická akademie Praha, Nesehnutí a Vzdělání není zboží.

Jako perličku na závěr přikládáme zvukový záznam, kde si můžete poslechnout, jak se městská policie snažila půl minuty po začátku demonstrace projet skrz davy lidí na náměstí Republiky – ze začátku nebylo jasné, o co se policie snaží a v mnohých tak vyvolala obavy, že demonstrace bude rozpuštěna. Po chvíli se ale ukázalo, že městská policie si skrz několik tisíc demonstrantů snažila jen zkrátit cestu k jinému zásahu (policejní siréna).

V příloze naleznete několik fotografií bez komentáře a odkazy na videa. Kdo má fotografie z demonstrace a chce je mít zde vystavené, může je poslat na adresu redakce Evropského rozhledu.

Videa:

Úvodní projev Ondřeje Lánského na demonstraci 5. 3. 2011

Projev Jaroslava Zavadila ČMKOS 5. 3. 2011

Projev Dagmar Žitnikové (OSZSP) na demonstraci 5. 3. 2011

Projev Miroslava Grunda (Občané proti hluku a emisím) na demonstraci 5. 3. 2011

Projev ekonomky Ilony Švihlíkové (Alternativa zdola) na demonstraci 5. 3. 2011

Projev Jiřiho Silného (Ekumenická akademie) na demonstraci 5. 3. 2011

Projev za organizaci Ne zakladnám na demonstraci 5. 3. 2011

Projev Milana Štefance (Nesehnutí) projev na demonstraci 5. 3. 2011

Záběry z pochodu – demonstrace proti vládním reformám 5. 3. 2011