Středa 6. prosince, 2023
Evropský rozhled

Přivítání Angely Merkelové na Hradě

 
Vojáci střežíci prostor HraduVojáci střeží prostory mezi Bránou Gigantů a Matyášovou bránou na Hradě
 
Ve čtvrtek 25. srpna 2016 ožila Praha krátkou návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové. Její příjezd postavil na nohy mnoho aktivistů z pro i protimigrantské názorové vlny. Hradčanské náměstí se podařilo zabrat vítačům Angely Merkelové, konkrétně Tomáši Peszynskému a Janu Cemperovi. To však odpůrcům nijak nebránilo v tom, aby protestovali přímo před Bránou Gigantů, jedním z nejvýznamnějších vstupů do Hradu, kde vykřikovali vulgarismy, pili alkohol a fyzicky útočili na zástupce médií.

Na Hradčanském náměstí se před šestou hodinou večerní sešli vítači Angely Merkelové. Všude vlály vlajky Evropské unie a Německa. Pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka bylo opřené velké oranžové srdce s fotografií německé kancléřky, o kousek níž postávala skupina lidí nesoucí transparent iniciativy Proti projevům nenávisti s nápisem Uprchlíci vítejte. Na jiném transparentu s motivem vlajky Unie se psalo Willkommen Staatsfrau Merkel. Jinde bylo napsáno Angela, thx for your humanity (Angelo, děkujeme za lidskost) nebo Please, stay! (Prosím, zůstaň!). Jiný velký transparent hlásal Bravo, Angela. Vítači tleskali a skandovali „Ať žije Merkel!“ A nebo také „Česko patří na západ“.

 
Srdce pro MerkelOranžové srdce s fotografií Angely Merkelové, vpravo Tomáš Peszynský

Vlajky EUPříznivci Angely Merkelové s vlajkami Evropské unie
 

Monitoring

Na Hradčanském náměstí ale už postávali i aktivisté s jinými názory. Důkazem toho byli dva muži oblečeni do dobových kostýmů husitských bojovníků s vyobrazeným červeným kalichem na hrudi a transparentem, kterým označili Angelu za Hitlera třetí světové války. Vedle nich postával hlouček mladých, z nichž nejznámější byla Lucie Hašková z hnutí Za naší kulturu a bezpečnou zem. Často organizuje demonstrace proti uprchlíkům. Při jedné z nedávných demonstrací na stejném místě začala mluvit napůl rusky, napůl česky, když řekla: „Pokud budete po demonstraci někdo do Gradu, skovejte si prosím transparenty.“

 
Husita se škorpionemJeden z aktivistů oblečený do dobového kostýmu husitského vojáka. Vedle něj stojí muž, který nenávistně pokřikoval na vítače Angely Merkelové. Na tričku má vyobrazeného odstřelovače s nápisem cz škorpion.
 

Na náměstí dále přišli zástupci My proti všem, oblečeni jednotně do červenočerných triček s bílými lvy na hrudi s názvem svého uskupení. Na zádech měli ještě malou značku husitského kalichu. Pouze ten nejstarší z nich, zřejmě vůdčí postava, byl oblečen do bílé košile a zelených maskáčových kraťasů. Ten se jako jediný pouštěl do diskuse s vítači. My proti všem mají trochu jiné názory než většina zástupců xenofobní scény. Například jim nevadí homosexuálové.

Extremisticky naladěné subjekty se dokázaly v odporu proti přijímání uprchlíků spojit bez ohledu na to, že se v mnohých jiných bodech neshodnou. Tento jev bývá zpravodajskými službami označován za bezpečnostní riziko.

 
Odpůrci MerkelovéBrána Gigantů byla v obležení nenávistných uskupení. Muži na fotografii ukazují směrem k Hradu sprostá gesta.
 

Nechyběly osoby s odznaky uskupení Islám v České republice nechceme, například blondýna s černými brýlemi, která jen o pár minut předtím vedla diskusi s docentem Konvičkou na Malostranském náměstí. Ačkoliv se hnutí prezentuje silně proizrealsky, vůbec jim nevadilo, že teď stojí vedle Adama B. Bartoše z Národní demokracie, který je za své výroky a aktivity proti Židům trestně stíhán. Stáli dokonce vedle osob, které se v minulosti zapojily do násilných demonstrací proti Romům, například vedle Jana Rummela, bývalého člena Dělnické mládeže Sever a aktivního v zaniklém uskupení Čeští lvi.

 
Adam B. BartošNa demonstraci přišel osobně Adam B. Bartoš z Národní demokracie.
 

Odpůrci byli zastoupeni také celou řadou frustrovaných lidí, u některých nelze vyloučit psychickou nemoc. Na demonstraci dorazil například mladík, který ještě docela nedávno provozoval Exotopedii, internetové stránky na zesměšňování lidí s opačnými názory, plné nepravd. Nešlo si nevšimnout, že přes celé jedno lýtko má vytetovaného německého nacistického vojáka.

 
S nacistou na lýtkuInformátoři Evropského rozhledu tvrdí, že byl na demonstraci přítomný jeden ze správců webové stránky Exotopedie, která skrze vymyšlené příhody dehonestovala osoby s jinými názory. Na lýtku měl vytetovaného nacistického vojáka.
 

Nechyběl mladík s maskou Guye Fawkese (hnutí Anonymous). Jiná, ani ne metr vysoká žena, která přišla v tričku heavymetalové skupiny Black Sabbath, ještě nedávno demonstrovala proti pochodu homosexuálů v hloučku neonacistů, konkrétně skupin sdružených kolem Pavla Matějného (Národní obroda) a méně radikálního Jiřího Černohorského (Čest, Svoboda, Respekt). Demonstrace si zaznamenává do chytrého telefonu, sama si však nepřeje být fotografována.

Nejagresivněji se projevoval muž oblečený v tričku s vyobrazením odstřelovače, model CZ Scorpion Evo 3. Takové tričko lze koupit například v online obchodě Zbraně Tobiášek a rozhodně nepatří k nejlevnějším. Kolem krku měl zavěšený podezřelý předmět, možná nůž.

 
Alkohol na věřejném prostranstvíAčkoliv sice platí vyhláška, která zakazuje popíjení alkoholu na veřejném prostranství, mnoho odpůrců se zcela beztrestně během demonstrace posilovalo alkoholem.
 

V zastoupení byly všechny věkové skupiny, od mládeže až po důchodce. Nejznámějším zástupcem důchodců byl spisovatel, který pro xenofobní hnutí píše vulgární básničky. Během projevů různých uskupení je recituje jako kulturní vložku.

Celý den se mezi aktivisty roznášely píšťalky zdarma.

Mnoho protiimigrantských aktivistů se během skandování posilovalo popíjením alkoholu.

 
Konflikty

Odpůrci Angely Merkelové přišli na Hradčanské náměstí vyvolávat konflikty a spíš než názor projevovali svou nenávist doprovázenou těmi nejnižšími společenskými jevy. Mezi ty patřilo skandování plné vulgarit. Jedním ze skandovaných hesel bylo „Táhněte do píče“ nebo „Scheisse Merkel“. K těm slušnějším, nicméně stále nenávistným, bychom zařadili „Angela do pekla“.

Neorganizovaná demonstrace odpůrců byla chudá na transparenty. Nejvýraznější byl transparent „Merkelová je blázen, hoďte na ní síť“ s věnováním jakési Anežce. Kolem transparentu se motala nezletilá dívenka. Její maminka tvrdila, že transparent vytvořila ona a byla na ní za to hrdá. Po novinářích chtěla, aby si transparent fotili i s její dcerou.

 
Mekelová je blázen, hoďte na ní síťJediný odpůrce Angely Merkelové, který byl policií napomenut za navhodné chování.
 

Protest provázela celá řada drobných konfliktů. Zejména šlo o útoky na zástupce médií, kteří se snažili události zaznamenávat. Do prvního většího konfliktu se hned na začátku dostal kameraman České televize. Proti veřejnoprávní televizi dlouhodobě štvou alternativní media, často označovaná jako proruská, neboť šíří mimo jiné i propagandu Kremlu. Jejich vlastnická struktura je často neprůhledná. Stopy toho nejvýznamnějšího, Aeronetu, přitom vedou až do Petrohradu. Cílem štvaní je znejistit občany, aby nevěřili médiím, která jsou schopna rychle šířit informace o situaci v zemi. Podle výroční zprávy BIS jde o součást hybridní války Ruska vedené proti České republice.

 
Ochranka doprovází kameramana České televizeKameraman České televize vstupuje do hloučku odpůrců imigrace, ochranku mu dělá soukromá bezpečnostní agentura.
 

Jiný novinář, který se stal obětí fyzického útoku, byl Vít Hassan. Lucie Hašková ho během fotografování bodla hrotem deštníku do břicha. Přítomní policisté, místo aby zasáhli proti Haškové, zasáhli proti Vítu Hassanovi. Policisté argumentovali slovy „Nefoťte je, když si to nepřejí.“ Hassan se bránil, že dokumentuje konflikt dvou názorových stran na veřejném shromáždění a jediní lidé, kteří si nepřejí, aby fotil, jsou ti, kteří ten konflikt vyvolávají. Odvolával se na to, že na místě je veřejné shromáždění, které bylo řádně ohlášené hlavnímu městu Praha, a jehož zástupci si přejí, aby dokumentoval, co se na místě děje. Policisté ho upozornili, že už jde ten den o několikátý konflikt, kdy ho demonstranti z druhé strany napadli.

Nelze ale tvrdit, že by policisté byli na straně odpůrců imigrace, spíš se odmítali do řešení konfliktů zapojovat a soustředili se jen na to, aby názorové skupiny od sebe oddělili. Jeden policista nejvulgárnějšího opilého demonstranta napomenul, aby se nevěšel s transparentem na historickou bránu. Když ale odpůrci na něj začali zvyšovat hlasy, že jde o jeho vlastní iniciativu a potlačuje jejich právo na svobodu projevu, policista zmizel.

 
Lucie Hašková s deštníkemLucie Hašková s deštníkem, kterým před okamžikem bodla novináře Víta Hassana do břicha.
 

Argumentační fauly

Protest provázela celá řada argumentačních faulů. Například básničkář v důchodu přišel k mladým vítačům Angely Merkelové a začal jim nadávat do mladých, kteří se možná ani nedožijí takového věku, jakého se dožil on. Důvodem jejich brzké smrti prý bude styl života, který vedou. Zejména mu vadilo, že mladí chrání přírodu. Podle něj je potřeba nejprve zachránit sám sebe a teprve potom je možné věnovat se jiným tématům.

 
Básničkář z protiimigrantských shromážděníSpisovatel, který pro nacionální hnutí píše nenávistné a vulgární básničky.
 

Mezi vítači byli samozřejmě i důchodci, ale nejvíce slovních útoků cílilo na ty nejmladší z nich.

Žena v tričku Black Sabbath na mladé pokřikovala: „Nemáte rodinu, nemáte děti, nemáte vnoučata!“ A když někdo odpověděl, že má, pokračovala: „Co z nich bude. Zablať panbůh nemám syna jako vy, ten by dostal pár facek“.

Jiný odpůrce kancléřky zašel nejdál. Volal po zrušení lidských práv, protože lidé si z principu nejsou rovni.

 
Odjezd Angely Merkelové

Těsně před odjezdem Angely Merkelové odpůrci odešli. Důvodem bylo, že měli zabrané místo, odkud bude kolona limuzín vyjíždět.

Vítači kancléřky se tak konečně dostali až k Bráně Gigantů. Když nastupovala do limuzíny za nejvyšších bezpečnostních opatření, skandovali prostě „Angela!“.

 
Odjezd Angely MerkelovéLimuzíny z kolony Angely Merkelové těsně před opuštěním Hradu.