Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Připomínka útoku z 11. září s nepatrnou zmínkou o Hynku Kmoníčkovi

 
11. září 2016, Praha
 
Uvedené názory nutně nemusí být názory redakce.
 

V neděli 11. září 2016 se v odpoledních hodinách konala v Praze před pomníkem svatého Václava „Připomínka útoku z 11. září“ organizovaná Janem Korálem z NWOO. Na setkání přišla ani ne desítka osob, z nichž několik byli policisté v civilním oblečení a různí jiní odborníci na extremismus. I přes malou účast bylo shromáždění velice zajímavé, a to ve zmínce o Hynku Kmoníčkovi, tou dobou poradci prezidenta Miloše Zemana.

Tentokrát to bylo již po sedmé, kdy si kolektiv sdružený kolem webového projektu NWOO připomínal události pádu amerických dvojčat.

Jan Korál na úvod přečetl text Paula Craiga Robertse, bývalého poradce prezidenta Ronalda Reagana, který následně zveřejnili i online.[1]

Následovalo shrnutí, jakou událost z uplynulého roku považují za nejvýznamnější. Bylo to odtajnění 28. stránek ze zprávy komise pro 11. září z amerického Kongresu. V ní se popisuje speciální přístup FBI a jiných vyšetřovacích orgánů k Saúdům. [2]

Dále se objevilo několik studií o spolupráci vlád Saúdské Arábie a Izraele, přestože jde o antagonistické režimy.

Jan Korál vyzdvihl článek na Novinkách Fyzici zpochybňují vyšetřování pádu dvojčat z 11. září stručně popisující vynaložené úsilí amerických architektů a inženýrů, aby se události teroristického aktu vyšetřily. [3]

V České televizi se 11. září připomínalo pozváním architekta Jiřího Boudníka, který byl jedním z těch, kteří dělali posudky pro tehdejšího nájemce WTC  Larryho Silversteinema.

Na jaře roku 2016 sdružení Sysifof pořádalo v Akademii věd naproti Národnímu divadlu v Praze setkání s profesorem Františkem Waldem, který na prezentaci ukazoval, jak požáry v budovách vedly k jejich pádu. [4] To, co podle Jana Korála nebyl Wald schopen vysvětlit, a stejně tak ani Národní institut pro standardy a technologie (NIST), je mechanika pádu budov. Podle Jana Korála to je zároveň hlavní argument, proč nevěřit oficiální verzi pádu dvojčat.

V závěru upozornil na novou knihu profesora Ivana Němce z brněnské stavební fakulty VUT. Němec počítá s kolegy a studenty, jakým způsobem by ke zhroucení budov došlo, když by nebyl použit nanotermit. Ivan Němec se pádu dvojčat věnuje několik let.[5, 6]

 
2016_09_11_NWOO_01
 

Projev Jany Karáskové

Jana Karásková začala zmínkou o Milanu Vidlákovi, kterého považuje za největšího experta na problematiku událostí 11. září. Milan Vidlák je šéfredaktor Šifry, časopisu, který často publikuje desinformace a někdy zavádějící informace o přítomnosti USA v Sýrii. Pár dní před shromážděním Milan Vidlák diskutoval v Debatním klubu o 11. září s Antonínem Baudyšem.[7]

Karásková popřela některá tvrzení Antonína Baudyše, která zazněla v Debatním klubu. Baudyš v diskusi uvedl, že vedlejší budovy WTC útok ustály. Na fotkách během shromáždění ale Karásková ukazuje, jak byly budovy poškozeny a musely být strženy.

V tradičních médiích jsou podle ní lidé, kteří nevěří v oficiální verzi teroristického útoku, dehonestováni jako konspirátoři. Magazín Reflex je například záměrně vykreslili jako paranoidní blázny. Dehonestace Karásková považuje za strategii placenou z rozpočtu CIA, což vzápětí dovysvětluje na několik desítek let starém případě.

V roce 1967 se zjistilo, že polovina lidí nevěří v oficiální verzi atentátu na Kennedyho a v roce 1982 byla odtajněna zpráva CIA, podle které mělo docházet k dehonestací lidí právě „konspiračními teoriemi“. Karásková se opřela o některé články na Protiproudu, což je další z desinformačních webů, který se mnohdy opírá právě o konspirace, ale najdeme zde i rusky psané články.

Česká televize podle Karáskové dala před lety pro vyváženost do reportáže i osoby z okruhu aktivistů za pravdu o 11. září. Moderátorka o nich 5x za sebou prohlásila, že jsou spiklenci, což je osobně pobouřilo. Karásková si proto stěžovala přes Radu ČT a do stížnosti zahrnula i neodvysílání zprávy o generálu W. Clarkovi.[8] Ten 2 týdny po útocích údajně navštívil Pentagon a dozvěděl se, že se Amerika chystá bezprostředně zaútočit na Irák a potom ještě rozvrátit další země jako Libyi, Sýrii, Somálsko a Súdán. W. Clarke poté obvinil Cheneyho a Rumsfelda z vlastizrady.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák na její stížnost uvedl, že slovo konspirátor má stejný základ jako spiklenec. Od té doby už na Korálovo stížnosti odpovídal jen Zdeněk Šámal.

Jana Karásková měla na Svobodném vysílači premiéru, během které shrnula podrobnosti o několika základních alternativních teoriích kolapsu dvojčat a dalších budov.

Nejznámější je teorie nanotermitová, kterou netřeba blíže představovat. Další teorií je nukleární demolice.[9] Dimitri Khalezov tvrdí, že byly pod věžemi připraveny výbušniny už v době stavby. Nalezeny byly kaverny v žule, které zdržely výstavbu Freedom Tower asi o dva roky, než je zalili betonem. Khalezov je ruský expert na odhalování jaderných výbuchů, se kterým si Jana Karásková dopisuje.

V projevu se vrátila i k Františku Waldovi, který byl pozvaný na NIST a zabýval se požární zprávou k budově číslo sedm. Wald tvrdil, že povolily 18-mm šrouby v jednom malém bodě. Sama NIST měla model, kde uvažovali o špatně navrženém nosníků.

Karásková dále nastínila podivné zmizení ještě podivnějšího kanadského filmu z roku 2000, který se objevil na YouTube. V něm prý uvažovali, jak by to probíhalo, kdyby právě pod dvojčaty nastal výbuch. Na snímku byl vyobrazen stejný oblak prachu a dýmu, jaký se pak po útoku u dvojčat skutečně objevil. Video bylo z YouTube odstraněno poté, co na něj začala veřejně upozorňovat.

Jednou z teorií je i teorie o malých jaderných bombách. V prachu prý byla naměřena radioaktivita. Karásková pozdější výskyt onemocnění rakovinou u některých přeživších připisuje právě radioaktivitě (pozn. rakovina nutně nevzniká z radioaktivity).

To nejzajímavější přišlo až nakonec. Karásková uvedla, že na gymnáziu studovala s Hynkem Kmoníčkem. Když nedávno psala politickým představitelům ohledně útoků plynem v Sýrii, za kterými dle jejího úsudku nestál Assad, ale rebelové, pozval jí Hynek Kmoníček na Hrad. Mluvila s ním asi půl hodiny a zeptala se ho mimo jiné na 11. září. Také zpochybnil oficiální verzi. Doufá, že pokud je Hynek Kmoníček poradcem pana prezidenta, tak i pan prezident Miloš Zeman je v obraze. Hynka Kmoníčka popisuje jako diplomata, který své názory nezveřejňuje. [10]

Karásková nakonec nastínila, že by chtěla k událostem 11. září založit nějaký výzkumný ústav, nebo archiv. Uvádí, že si platí zatím nefunkční web Voice For America (zvukový přepis), kam plánuje dávat virální videa na téma 11. září. Dopisuje si s hlavními představiteli konspiračních teorií, například s Khalezovem.

 
Diváci
 

Odkazy:

[1] P.C. Roberts: 15 roků průhledné lži o 11. září

[2] Odtajněná zpráva o 11. září vyvrací spojení Saúdské Arábie s útoky

[3] Fyzici zpochybňují vyšetřování pádu dvojčat z 11. září

[4] Sysifos – Prof. Ing. František Wald CSc. – Ne-vyvrácené „mýty“ o pádu WTC – 17.2.2016

[5] Přednáška o studii pádu budov WTC 11.září 2001 doc.Ing. Ivan Němec Csc. 9.11.2011 part 1

[6] Přednáška o studii pádu budov WTC 11.září 2001 doc.Ing. Ivan Němec Csc. 9.11.2011 part 2

[7] Antonín Baudyš / Milan Vidlák – 11. září 2001 – Debatní klub

[8] Věc: Žádost o odvysílání části projevu generála W. Clarka z r. 2007 týkající se příkazu ministra obrany USA zaútočit na Irák a další země.

[9] 11. září 2001: nukleární demolice

[10] Shromáždění za pravdu o 11. září – 9/11/2016