Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

Příběh o „Sputniku“ na Telegramu

 
tv
 

Sputnik byl v Evropské unii zablokovaný. S ním i jeho aplikace v GooglePlay. Oficiální účet na Telegramu byl pro české uživatele zablokován počátkem března, pak zcela umlkl. Místo něj se vynořilo několik návazných verzí, u nichž nelze ověřit pravost. Byly postupně blokovány, jedna snad dokonce i „napadena hackery“, což opět nelze nijak ověřit. Existují i účty, kterou jsou prý pravý „Sputnik“, i když nesou zcela jiný název. Kontaktovat moskevskou redakci Sputniku nelze, neboť jejich kontaktní formulář na webových stránkách nefunguje.

Nejzajímavějším kanálem na Telegramu je v současnosti @neČT24. V různých neověřených kanálech a diskusních skupinách na Telegramu, ale i Facebooku, je prezentován mezi uživateli jako náhrada za @SputnikCesko. Ve své ikonce má oranžový retro televizor sovětské výroby, jehož značka velmi připomíná legendární Šiljalis (Шилялис), nicméně jsou patrné odlišnosti. Televizor stojí na oranžovém stole a černém pozadí, vše v barvách oficiálního Sputniku. Kanál má v popisku: „Zpravodajství pro ty, kteří používají zdravý selský rozum.“

Oficiální stránky Sputniku stále odkazují na zablokovaný účet @SputnikCesko, žádné jiné Telegramové účty nezmiňují ani ve svých článcích. Přesto po té, co jim kanál na Telegramu byl zablokován pro porušování místních zákonů, začaly vznikat neověřené mutace @SputnikCesko2 a po něm @SputnikCesko3, kam se volně přesouvala fanouškovská základna.

Třetí verze kanálu ukončila činnost buď po zásahu hackerů, nebo po šprýmařském kousku oficiálního vlastníka kanálu, nicméně ať tak či onak, byla v noci z 25. března na 26. března 2022 přejmenována na „Слава Україні! Героям слава!“ a url link účtu změněn na @SlavaUkrainicz. Neznámý autor začal publikovat fotografie zastřelených a uhořelých ruských vojáků, masových poprav, ukončeno oficiálními videoklipy z kanceláře prezidenta Zelenského.

Následně byl založen @SputnikCesko4, který byl jednoznačným falešným účtem, protože údajná redakce Sputniku tvrdí, že změnila svou interní politiku poté, co prý ruská armáda začala na Ukrajině vraždit i své krajany. Účet publikoval oficiální západní zprávy o dění na Ukrajině.

Mezitím byl znovu založen @SputnikCesko3, který oznámil „hackerský útok“ na původní kanál a oznámil svůj konec působení na Telegramu z důvodu častých blokací a zásahu z vnějších stran.

Aby se v tom čtenáři na Telegramu prý vyznali, vznikl ještě údajný pomocný účet @sputnikjaksepripojit, který opět nelze nijak ztotožnit s redakcí Sputniku. I ten oznámil hackerský útok na třetí verzi Telegramového kanálu, zpochybnil pravost čtvrté verze kanálu a doporučil sledovat @neCT24.

Zajímavostí beze sporu je, že oficiální kanál @SputnikCesko ukončil činnost 16. března 2022, načež dvě hodiny poté na něj navázal kanál @neCT24 svým prvním příspěvkem.

Oficiální redakci Sputniku s otázkou, jaký je teď jejich Telegramový účet, nelze oslovit, neboť s ní lze komunikovat pouze přes webový formulář, který momentálně nefunguje.