Čtvrtek 23. května, 2024
Evropský rozhled

Příběh Lišáka Plyšáka, který obdivoval Veřejnou bezpečnost na Národní třídě a invazi vojsk Varšavské smlouvy v šedesátém osmém

 
Profilová fotografie Lišáka Plyšáka na Facebooku Profilová fotografie Lišáka Plyšáka na Facebooku
 

Příběh Lišáka Plyšáka je zajímavý v tom, že se do Targetu, projektu zaměřeném na vyhledávání a nahlašování falešných účtů na sociální síti Facebook, přihlásil dobrovolně zhruba před dvěma týdny. Na seznam se ale dostal až včera se skupinou osob, která dala like komunitě Ruce pryč od Sýrie.

Tento zaručeně český vlastenec si profil založil pravdepodobne v únoru roku 2017 a psal hojně do skupin jako „Nová republika“, „Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový Přítel !!!“, „Stop předsudkům proti komunistům“, „Přátelé Ruska v České Republice“„Chceme socialismus“ a „Užíváme CDS (chlordioxid solution)“.

Tam, až na poslední skupinu, dne 20. srpna 2017 vložil tentýž text podporující invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa z 20. srpna 1968 (pozn. – text zveřejňujeme i s překlepem ve slově srovnávat, kdy napsal pouze srovnát):

 

Dnes slavíme krásné výročí! Vstup vojsk VS na území Československa před 49 lety! Až dnes plně doceňujme a chápeme, jaký význam pro osud naší země měl jejich příjezd. Tento moment můžeme srovnát jen s takovými událostmi, jako byly květnové dny roku 1945, kdy byla země osvobozena od fašismu či Únorem o následující tři roky později, který dal smysl existenci našeho národa. Je zároveň také připomenutím, že velké myšlenky je třeba hájit i se zbraní v ruce.

 
Jindy za hrdiny 17. listopadu roku 1989 označil kordon Veřejné bezpečnosti na Národní třídě v Praze s dovětkem, že bojovali tehdy proti „lidskému odpadu“.

Po nahlášení falešného profilu v rámci projektu Target byla Lišákovi pozastavena činnost a po obnově účtu tento zaručený český vlastenec nese jméno Denys Privolnyev. Podle seznamů příjmení zveřejněných na stránkách MVČR ale v České republice v minulém roce žádný Privolnyev nežil.

Tolik tedy k tomu, jací vlastenci se pod falešnými účty na Facebooku ve skutečnosti ukrývají. Níže je v galerii několik screenů z veřejně dostupných příspěvků na Facebooku.