Čtvrtek 18. dubna, 2024
Evropský rozhled

Prezident Volodymyr Zelenskyj během Valného shromáždění OSN jednal o podpoře Krymské platformy

 
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
 

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj nastolil na Valném shromáždění OSN v New Yorku otázku podpory Krymské platformy a usnadnění propuštění osob nezákonně zadržovaných ruskými okupačními orgány z politických důvodů. Se zahraničními partnery řešil situaci na Donbase, militarizaci okupovaného poloostrova a bezpečnost v Černém moři.

Volodymyr Zelenskyj uspořádal řadu důležitých dvoustranných setkání během 76. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. O situaci na Ukrajině jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a předsedou vlády Spojeného království Borisem Johnsonem.

 
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Během své návštěvy Spojených států amerických se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj setkal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

„Chtěl bych vám osobně poděkovat, ale i Evropské unii, Evropské komisi a Radě Evropy, za podporu Ukrajiny, naší nezávislosti, za neuznání připojení Krymu k Ruské federaci,“ pronesl a poděkoval Evropské unii za účast na ustavujícím summitu Krymské platformy a za jednomyslnou podporu její deklarace členskými státy EU.

V závěru informoval Ursulu von der Leyenovou ohledně zhoršující se situace na Krymu, zejména s ohledem na další vlnu nezákonných politicky motivovaných zatýkání. Prezident nastolil otázku pomoci při propuštění téměř 450 Ukrajinců zadržovaných na dočasně okupovaných územích a v Rusku. [1]

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan

Volodymyr Zelenskyj a jeho turecký protějšek diskutovali o bezpečnostní situaci v Černém moři, výstavbě bytů pro krymské Tatary a propuštění nelegálně zadržovaných krymských Tatarů.

 
Generální tajemník OSN António Guterres

V New Yorku se prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj setkal s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

„Ruská agrese zůstává pro náš region stálou výzvou,“ nastínil v úvodu ukrajinský prezident.

I jemu předal seznam téměř 450 Ukrajinců zadržovaných na dočasně okupovaných územích a v Rusku. Požádal ho, aby pomohl s jejich propuštěním, a poděkoval mu za podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Nakonec jej informoval o aktuální bezpečnostní situaci na Donbase.

„V loňském roce Ukrajina podpořila vaši výzvu ke globálnímu příměří. Přes veškeré naše mírové úsilí ale pokračuje ostřelování ukrajinských pozic,“ seznámil prezident Guterrese s nepříliš příznivým vývojem situace.

Prezident dále informoval generálního tajemníka OSN o výsledcích summitu platformy Krym a podtrhl, že Ukrajina pro danou iniciativu počítá s plnou podporou OSN.

„Dosažení konečného cíle Krymské platformy – návratu Krymu – obnoví respekt k Chartě OSN. Věřím, že je povinností Organizace podporovat cíle Krymské platformy,“ sdělil Zelenskyj klíčový bod jednání.

Prezident rovněž zdůraznil důležitou úlohu generálního tajemníka OSN, pokud jde o provádění dvou pro Ukrajinu důležitých rezolucí Valného shromáždění o situaci v oblasti lidských práv na okupovaném Krymu a militarizaci poloostrova.

Během jednání se diskutovalo o účasti Ukrajiny na mírových operacích OSN.

„Je důležité, aby více než 300 ukrajinských „modrých přileb“ plnilo úkoly v šesti mírových operacích OSN. Ukrajina bude i nadále přispívat k posilování mezinárodního míru a bezpečnosti,“ uzavřel jednání prezident. [2]

 
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

V rozhovoru s Jensem Stoltenbergem Volodymyr Zelenskyj sdělil, že považuje za důležité navýšit přítomnost flotil NATO v Černém moři, stejně jako podpořit vzájemnou spolupráci mezi pobřežními státy. Prezident poznamenal, že Ukrajina je připravena se aktivně účastnit příslušných společných akcí s Aliancí, a rovněž vyjádřil zájem rozšířit počet společných cvičení.

Stejně jako u předchozích dvoustranných jednání poděkoval za trvalou podporu Ukrajiny a vyzdvihl účast zástupců NATO na ustanovujícím summitu Krymské platformy v srpnu tohoto roku v Kyjevě. Nápodobně požádal generálního tajemníka o součinnost ve věci propuštění téměř 450 Ukrajinců zadržovaných na dočasně okupovaných územích a v Rusku. [3]

 
Premiér Spojeného království Boris Johnson

Poděkování za podporu Krymské platformy směřoval prezident Zelenskyj i k britskému premiérovi Borisu Johnsonovi. Britům obzvláště poděkoval za neutichající pozornost věnovanou situaci v oblasti lidských práv na dočasně okupovaném Krymu. I jemu předal seznam 450 Ukrajinců nelegálně zadržovaných na dočasně nekontrolovaných územích a v Ruské federaci. [4]

 
Odkazujeme:

[1] Volodymyr Zelenskyy and the President of the European Commission discussed the priorities in Ukraine’s relations with the European Union in the context of preparations for the 23rd Ukraine-EU Summit

[2] President of Ukraine met with the UN Secretary-General

[3] Volodymyr Zelenskyy met with the Secretary General of NATO in New York

[4] Volodymyr Zelenskyy and Boris Johnson discussed further steps to enhance strategic partnership between Ukraine and Great Britain