Neděle 26. května, 2024
Evropský rozhled

Prezident Spojených států Joseph R. Biden, Jr. přijal v Bílém domě ministra zahraničí Ukrajiny Dmytra Kulebu

 

Ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba navštívil Bílý dům.
Ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba navštívil Bílý dům.

 

Setkání se uskutečnilo během návštěvy ministra zahraničí ve Spojených státech amerických a před brífinkem prezidenta k novým sankcím vůči Rusku.

Prezident znovu potvrdil neochvějnou podporu suverenity a územní celistvosti Ukrajiny ze strany Spojených států a informoval ministra zahraničí o reakci USA na nezákonný krok Ruska, kterým byla uznána „nezávislost“ takzvané „Luhanské lidové republiky“ a „Doněcké lidové republiky“. Americký vůdce zopakoval připravenost Spojených států podniknout další rychlá a rozhodná opatření v úzké koordinaci se spojenci a partnery, pokud by Rusko pokračovalo v agresi vůči Ukrajině.

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba poděkoval Spojeným státům za politickou, makrofinanční a vojenskou podporu, kterou poskytly a nadále poskytují Ukrajině na pozadí agresivních akcí Ruska. Ministr zahraničí podtrhl vedoucí roli amerického prezidenta Josepha R. Bidena, Jr. při svolání globální koalice na ochranu Ukrajiny a globálního bezpečnostního řádu.

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba zdůraznil význam postupného zvýšení tlaku na Rusko, stejně jako význam další vojenské a makrofinanční podpory pro Ukrajinu. Nastínil konkrétní návrhy pro tyto záležitosti.

Nakonec potvrdil, že prezident Volodymyr Zelenskyj pozval amerického prezidenta na Ukrajinu.