Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Přehled rusky píšících účtů, které se vměšují do vnitřních záležitostí České republiky

 
Psací stroj
 

S přemístěním sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády na Praze 6 na dočasného depozitáře před jejím přemístěním do Muzea paměti 20. století odstartovala doslova ledová smršť na facebookové stránce Ondřeje Koláře – starosty Prahy 6. Starostovi vyhrožují fyzickou likvidací desítky účty, o které se dle našich informací už zajímá Policie ČR. Ale nejsou to jen výhrůžky smrtí, či jásot nad tím, že po starostovi půjde až do konce jeho života ruská vojenská zpravodajská služba GRU, v diskusi se objevil také nebývalý počet rusky píšících účtů, které se přijatelným způsobem snaží vysvětlit ruský pohled na historii, nebo tvrdí, že jsou vnuci padlých sovětských vojáků a starosta Kolář si prý neváží obětí jejich předků.

Citace těchto účtů se následně objevují v ruských médiích, kde o přemístění sochy maršála Koněva informují. Příkladem uveďme třeba účet registrovaný na jméno Денис Малеин (Denis Malenin), kterého citovali v článku „У него не было маски“: староста „объяснил“ снос памятника Коневу (Neměl roušku – starosta vysvětlil „demolici“ pomníku Koněva) na RIA Novosti. Co asi nepřekvapí je, že jde vesměs o falešné účty nebo účty tamějších radikálních skupin, případně zástupců ruských politických stran (například Aleksej Judajev, rusky Алексей Юдаев). Zvýšený počet účtů má v profilu uvedeno, že pracuje u marketingových společností.

Na odkaze níže naleznete seznam ID čísel rusky píšících facebookových profilů, které se do diskuse zapojily. Číslo stačí vložit do odkazu facebook.com/sem_dej_id_cislo. Ty falešné stojí za to nahlásit sociální síti Facebook. Upozorňujeme, že jména u účtů nelze automaticky považovat za pravá, dost často se stává, že si někdo založí falešný účet na jméno již existující osoby a jejím jménem pak jedná ve virtuálním prostředí, ať už proto, aby tuto osobu veřejně poškodil, nebo aby skrze její společenskou váhu měly některé myšlenky větší dopad – a někdy ke shodě jmen může dojít zcela náhodně. Facebook bohužel založí účet komukoliv na jakékoliv jméno, aniž by si předem ověřoval pravost zadávaných údajů.

 
Přehled ID čísel rusky píšících profilů