Úterý 5. prosince, 2023
Evropský rozhled

Přehled aktivistických shromáždění v Praze na prvního máje

 
Anarchisté blokují Národní třídu v PrazeV Praze se uskuteční na prvního máje několik aktivistických akcí – ilustrační obrázek
 
Tak jako každý rok se i letos bude konat v Praze mnoho aktivistických prvomájových akcí. Připravili jsme pro vás krátký přehled všech akcí pořádaných aktivisty jak zleva, tak zprava. Nebo přesněji řečeno – aktivisty prozápadními a provýchodními. Kdo nejste nakloněn akcím z aktivistického spektra, můžete se alespoň dozvědět, kam prvního máje rozhodně nechodit na procházku. *

 
1. Prvomájové oslavy KSČM

Od 9:30 do 13:00 hodin pořádá KSČM tradiční prvomájové setkání u Křižíkovy fontány na Výstavišti v Praze 7 – Holešovicích. V kulturním programu zahraje kapela TOX Poděbrady. V 11:55 hodin vystoupí představitelé ÚV KSČM. Pro návštěvníky jsou připraveny autogramiády, diskusní stránky, prodej tisku a knih, stánkový prodej a dětské atrakce. Tradiční komunistický prvomájový sjezd bývá tradičně doprovázen přítomností odpůrců komunistického režimu.

 
2. Protest proti lžím České televize

Na náměstí Míru se v 11:00 hod začnou scházet odpůrci České televize. Budou to ti, kteří nevěří zprávám České televize a především nechtějí tuto televizi platit v rámci koncesionářských poplatků. Na akci bude volně navazovat demonstrace Republikánů Miroslava Sládka.

 
3. Republikáni Miroslava Sládka proti genocidě bílých farmářů v Jihoafrické republice

Jak již bylo uvedeno, Republikáni volně navážou na protesty proti České televizi. Názvem shromáždění se nenechte zmást, tomuto tématu se pověnují pouze okrajově v závěru setkání. Miroslav Sládek plánuje zavzpomínat na konec druhé světové války. Dále chtějí Republikáni protestovat dle svých slov proti starým strukturám a estébákům u moci, kteří sedí ve vládě a v Parlamentu a vyhazují lidi z práce.

Protest bude ale na všechna další témata populistických vln – proti exekutorům, proti omezování svobody slova, proti veřejnoprávním médiím.

 
4. První máj anarchistů a anarchistek

Anarchisté sice oznámili, že letos nebudou pořádat žádnou větší akci, ale u anarchistů se to do poslední chvíle nikdy neví najisto. Rozhodují se pro akce z minutu na minutu a i letos se dá očekávat, že nakonec něco většího podniknou.

Oficiálně se sejdou po poledni na Střeleckém ostrově, kde budou poslouchat hudbu, společně diskutovat a proberou nové publikace. Poté zahájí brainstorming, co budou dělat.

Plánují projevit solidaritu rozbouřené Francii, kde si budou připomínat 50. let od vzpoury v roce 1968. Je možné, že řada českých anarchistů nebude na prvního máje v České republice, ale ve Francii.

Ti, kteří nemohou jet do Francie, mohou zajít k francouzskému velvyslanectví v Buquoyském paláci na Malé Straně za účelem předání vzkazů tamějším represivním složkám, které údajně vedly masivní kampaň proti anarchistům v autonomní oblasti Za ZAD.

Zvou své stoupence na demonstraci Socialistické solidarity a Alternativy zdola od druhé hodiny odpolední na Jungmannově náměstí, kde se bude protestovat za práva pracujících z nízkopříjmových zaměstnání.

Onou významnější anarchistickou akcí by mohlo být setkání u legendární Milady v Holešovicích na akci Před Miladou za Miladou 20 let.

 
5. Demonstrace Za dustupné bydlení a důstojnou mzdu

Od 14 hodin na Jungmannově náměstí pořádá Socialistická solidarita (SocSol) a Alternativa zdola shromáždění, které se bude snad jako jediné shromáždění toho dne týkat svátku práce – i když dle jejich slov není co slavit. Platy u nízkopříjmových zaměstnání jsou malé, pracovní úvazky nejisté, podmínky na pracovištích nevalné, i když připouští, že minimální mzda i platy šly mírně nahoru, což ale lidem nepomůže, protože jim to „kapitalisté“ hned vezmou. Kapitalisté jsme dali do uvozovek, protože podle nás ne každý kapitalista jde proti chudým. Demonstrace Socialistické solidarity, byť jde o aktivisty, patří k těm nejrozumějším a nejvíce smysluplným akcím.

 
6. Dost, to stačilo!

Od 15:00 hodin se na pražské Kampě u Sovových mlýnů koná demonstrace pořádaná Ženskou logikou – pohledu do myšlení žen a sdružení Hej, občané z. s., za silnou a suverénní ČR nazvanou Dost, to stačilo! Budou protestovat proti tzv. pražské kavárně zodpovědné za revoluci v roce 1989 s cílem ukázat jim, že nejsou spodní destimilionovou lůzou.

Odmítají demokratický blok platit ze svých daní a chtějí jej odstranit z Poslanecké sněmovny, zrušit mu spolky a zamezit jim v posílání udavačských dopisů do zahraničí. Odmítají, aby země šla směrem západu a hnala nás do války s Ruskem.

Protest je ale už i předvolební akcí ke komunálním volbám a cílí rovněž proti neúspěšnému prezidenskému kandidátovi Drahošovi, který stále plánuje do politiky vstoupit, byť ne jako prezident.

Odmítnutím demokracie plánují sjednotit společnost, ale zároveň dodávají, že plně stojí za prezidentem Zemanem, který byl demokraticky zvolen.

 
Poznámka:

Některé ostřejší výrazy a emocionálně podbarvené a zkreslené výroky jsme zachovali, aby bylo jasné, jak svolavatelé demonstrací smýšlí.