Čtvrtek 23. května, 2024
Evropský rozhled

Předlistopadová kontrarozvědka, Rudé právo i antikomunisté – KSČM slavilo první máj

 

Na prvomájový sjezd komunistů přišli odpůrci komunistického režimu. Komunisté jejich transparenty zakryli rudými vlajkami.
Na prvomájový sjezd komunistů přišli odpůrci komunistického režimu. Komunisté jejich transparenty zakryli rudými vlajkami.

 

Ústřední výbor KSČM pořádal u Křižíkovy fontány v pražských Holešovicích tradiční prvomájové setkání. Ani letos se sjezd neobešel od protiakce odpůrců. Už od ranních hodin povstávali nad vstupním schodištěm s transparenty odsuzujícími komunistický režim a nakonec se vydali přímo mezi ně k fontáně. Situaci poprvé střežili také policisté na koních.

 

Policisté letos přijeli i na koních.
Policisté letos přijeli i na koních.

 

Odpůrci komunistického režimu přišli ke Křižíkově fontáně

Antikomunističtí aktivisté se scházeli nad schodištěm ke Křižíkově fontáně. Byl mezi nimi Jan Cemper, šéfredaktor serveru Manipulátoři.cz, dále přišli zástupci občanského sdružení Imperativ, či novinář Josef Maraczi, který psal pro semizdatový časopis Attack! a šla po něm za to StB. Ale byli tam mezi nimi i mnozí jiní všech věkových kategorií.

S sebou si přinesli americké vlajky a vlajky NATO, ale i mnoho transparentů s nejrůznějšími nápisy a vyobrazeními. Na jednom transparentu byl tak k vidění Václav Havel s Dalajlámou a textem Češi podporují Tibet. K uměleckému dílu by šel přirovnat jiný transparent ve tvaru 3D rudé hvězdy a nápisem Nezapomeneme, který zakrýval srp s kladivem. Obrázek srpu srovnaný s hákovým křížem a nápisem „stejné svině“ později rozhořčil Martu Semelovou. Mnoho nápisů na transparentech v sobě obsahovalo vulgarismy, například „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!“ Transparenty si můžete prohlédnout na fotografiích.

Během první půlhodiny po zahájení sjezdu se aktivisté vydali na pochod k fontáně přímo mezi komunisty. Dělají to tak ostatně každý rok a vždy se jejich cesta obejde bez většího konfliktu. Letos to bylo ale přeci jen trochu jiné. Komunisté totiž už byli připraveni, vytáhli rudé vlajky a postavili se mezi ně a novináře, čímž je zakryli. Martin Zapletal, známý aktivista, který na americký konvoj projíždějící Českou republikou vystrčil holý zadek a tím se proslavil, se rozhodl svoje číslo zopakovat a vystrčil holý zadek i na antikomunisty. Marta Semelová na okamžik přerušila shromáždění, měla k situaci mimořádný projev a rozhodla se na antikomunisty podat trestní oznámení.

 
2018_05_01_KSCM_02

2018_05_01_KSCM_03

2018_05_01_KSCM_04

2018_05_01_KSCM_05
 

Stánek vedle stánku

Pokud jde o samotné shromáždění komunistů, hned u vstupu do areálu se rozdávaly Haló noviny. K vidění bylo mnoho stánků, jmenujme například stánek Slovanského výboru, Ne základnám, Komunistického svazu mládeže, Českého mírového hnutí, Akornu, Levicového klubu žen, ale třeba i Alternativy zdola. Nechybělo ani nakladatelství OREGO Productions, které vydává pro komunisty vhodnou literaturu. V neposlední řadě tam měla stánek i Společnost česko-kubánského přátelství. Úplně na konci cesty byl stan diskusní.

 
A přece tam byli – pravicoví extrémisté

V minulém roce jsme zmínili, že nás překvapilo, že na sjezdu komunistů byli také příznivci extrémní pravice, načež nás organizace Levá perspektiva obvinila z šíření nepravdy. Letos proto vysvětlíme na názorném příkladu, proč jsme toto uvedli a platí to i pro letošní rok. U stánku Slovanského výboru stál Vladimír Mlejnecký. Ten byl členem Dělnické strany sociální spravedlnosti a jak jsme psali již v roce 2013, poslal straně obnos ve výši 3500 Kč, což si lze ověřit v Parlamentní knihovně. Vladimír Mlejnecký se po extrémně pravicové scéně pohyboval delší dobu, působil i jako tajemník Republikánské mládeže. Letos stál u stánku s Natašou Weberovou, která v České republice propaguje spolupráci s KLDR a zúčastnila se české delegace do KLDR.

 

Vladimír Mlejnecký s Natašou Weberovou u stánku Slovanského výboru
Vladimír Mlejnecký s Natašou Weberovou u stánku Slovanského výboru

 

Kromě Vladimíra Mlejneckého se sjezdu komunistické strany zúčastnila také jedna osoba z SPO (Zemanova strana). Z komunistů byl viděn Viktor Pázler, dále Ivan Hrůza, představitel předlistopadové kontrarozvědky, který měl na starost ochranu mládeže, a v neposlední řadě Jaroslav Kojzar, komentátor z předlistopadového Rudého práva.

 

Na sjezdu KSČM zahrála kapela TOX Poděbrady
Na sjezdu KSČM zahrála kapela TOX Poděbrady