Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Před ruskou ambasádou v Praze připomněli figuranti masakr v Buči (nevhodné pro děti a citlivé osoby)

 

V sobotu 9. dubna 2022 se na Skakunově mostě v Praze začali scházet aktivisté, aby se společně připravili na rekonstrukci obrazu, který se obyvatelům Buči a ukrajinským vojákům naskytl po odchodu ruské armády. Poté se se svázanýma rukama, kanystry umělé krve a po předešlé konzultaci s policií přesunuli do ulice Ukrajinských hrdinů, kde si lehli do jednoho z jízdných pruhů přesně tak, jak zachytili situaci v Buči fotografové.

 

Ukrajinská strana považuje masakr v Buči za válečný zločin. Ruská strana se jej pokusila zpochybnit, i za pomoci zmanipulovaných videí s využitím optických klamů, ale ze lži ji usvědčují satelitní snímky a odposlechy zahraničních rozvědek.

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny již zaslalo žádost Mezinárodnímu trestnímu soudu, aby společně s mezinárodními organizacemi a ukrajinskými donucovacími orgány vyslaly do oblasti své mise a sesbíraly všechny důkazy o ruských válečných zločinech.

„Pokud jsem dříve říkal, že vynaložím veškeré úsilí, abych viníky postavil před soud, nyní jsem přesvědčen, že je to podstatou mého života, a budu se o to snažit až do posledního dechu, dokud nebudou všichni pohnáni k odpovědnosti,“ řekl Dmytro Kuleba, ministr zahraničních věcí Ukrajiny.

 

 

Poté se část aktivistů přesunula na náměstí Borise Němcova, kde probíhala druhá část akce. Tam lidé přinášeli dary pro ruské vojáky, aby nemuseli v Ukrajině rabovat.