Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Pražský Majdan uspořádal akci na podporu obránců z Azovstalu, přišly i jejich manželky

 

Pražský Majdan na Staroměstském náměstí v Praze uspořádal v neděli 15. května 2022 ve 13:30 hodin akci na záchranu Azovstalu. Stalo se tak v den, kdy na ocelárny Rusové shodili bomby s bílým fosforem. Na akci promluvila Arina Chavanská, manželka jednoho z uvězněných obránců v Azovstalu, která popsala zoufalé podmínky, v nichž se uvěznění bojovníci nacházejí. Manželky obránců v současné době pobývají v Praze.

 

V úvodu promluvila Jana Pěničková, která se představila jako řadový český občan. Rozhodla se, že vystoupí na demonstraci, protože často slyší ve veřejném prostoru hlasy, se kterými nesouhlasí. Domnívá se, že více lidí sdílí její názory, ale z důvodu strachu a nepohodlnosti se většinou veřejně nevyjadřují. Obránci Mariupolu, kterých se dnešní akce rovněž týkala, ji ale inspirují svou statečností, a proto se rozhodla veřejně se projevit.

Přála by si, aby se jejich statečností inspirovala i široká česká veřejnost a začlenila do své každodennosti boj za svobodu a za mír u nás a v celé Evropě. Neměli bychom se bát diskutovat a sdílet ověřené zdroje, protože to je jedna z hlavních obran proti dezinformacím a rozporu v naší společnosti. Neměli bychom se bát sdílet a porovnávat naše názory a měli bychom investovat svůj čas a svou energii k dohledávání potřebných informací.

Pro naše demokratické uspořádání považuje za důležité, aby se každý z nás účastnil občanské společnosti.

Svůj projev ukončila dvěma klíčovými citáty: „K vítězství zla stačí, aby dobří lidé mlčeli.“ a „Kdo spí v demokracii, probouzí se v diktatuře.“

 

 

Druhým řečníkem byl ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. I on v úvodu poděkoval přítomným, že se nebojí projevovat svůj občanský názor a nemlčí.

Domnívá se, že jsme teď v Evropě svědky nějakého prozření nebo pravdy, protože od toho, jak svět zareaguje na ruskou genocidu proti obráncům Mariupolu a v Azovstalu, bude záviset i další situace v Ukrajině.

„Totální válka Ruska proti Ukrajině trvá už skoro tři měsíce, krutost zločinů, které páchá ruská armáda na území Ukrajiny, lze přirovnat možná ke zločinům, které páchali nacisté v druhé světové válce. Možná bych také mohl říct, že zločiny fašistického ruského režimu jsou i krutější než ty, které páchali nacisté za druhé světové války,“ uvedl velvyslanec. „Viděli jsme otřesné záběry zvěrstev v Buči, v Irpini a v dalších ukrajinských městech. Bohužel, co se dělo a děje v Mariupolu, uvidíme, až se tam dostanou mezinárodní pozorovatelé. A myslím si, že nás čeká opravdu šokující a otřesná zkušenost.“

Připomněl, že dnes ráno jsme byli svědky ostřelování Azovstalu chemickými bombami s bílým fosforem. V České republice je teď přítomna manželka jednoho z vojáků, kteří jsou uvězněni pod Azovstalem, Arina Chavanská, a ta dělá všechno možné i nemožné, aby její manžel a další vojáci byli osvobozeni.

Závěrem velvyslanec uvedl, že každý může pro záchranu vojáků z Azovstalu něco udělat. Politici se mohou obrátit na mezinárodní společenství, běžní občané mohou šířit pravdivé a ověřené informace. Také poděkoval za pomoc, která se jim v České republice dostává.

 

 

Poslední vystoupila Arina Chavanská (Аріна Хаванських), manželka jednoho z obránců pod Azovstalem. V úvodu poděkovala všem, kteří už dnes podporují obránce Mariupolu a z Azovstalu, jmenovitě vojákům z pluku Azov, příslušníkům Národní gardy, ukrajinské policie, územní obrany a dalším.

Následně popsala, v jak strašných podmínkách obránci žijí. Jsou v podzemních katakombách, kde sice mají nějaké postele, ale jde o obyčejný sklep a dochází jim jídlo a pitná voda.

Děsivá situace je se zdravotnictvím. Obránci nemají žádné léky. Nemají antiseptika, nic proti bolesti, prostě nemají vůbec nic. Z neošetřených zranění se jim rozvíjí gangréna. Spousta vojáků už má gangrénu a jejich tělo hnije. Pokud se je podaří osvobodit, tak jediné, co jim pomůže, bude amputace končetin. Děsivé záběry, které byly před nedávnem zveřejněny, nedokážou ale popsat tu bolest, kterou vojáci u toho cítí.

Dnes ráno byl Azovstal ostřelován bombami s použitím bílého fosforu. Pokud se fosfor dostane na lidskou pokožku, nejde ho uhasit obyčejnou vodou. Pro ošetření zranění je potřeba kvalifikované péče specialistů, kteří ale v Azovstalu nejsou.

Závěrem vyzvala přítomné, aby sdíleli informace o obráncích z Azovstalu na sociálních sítích, protože se tím zvyšuje šance, že se informace dostane k lidem, kteří situaci budou moci změnit. Lidé by neměli řešit, jak bude vypadat jejich stránka na Facebooku nebo Instagramu.