Neděle 3. listopadu, 2024
Evropský rozhled

Pražské povstanie proti neonacistovi Mariánu Kotlebovi: Raději zapálit svíčku, než proklínat temnotu.

Raději zapálit svíčku, než proklínat temnotu. S takovými pocity se dnes večer na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích sešlo asi 20 lidí, kteří prožili malé osobní povstání, když v Banské Bystrici zvítězil ve volbách Marián Kotleba se svou neonacistickou rétorikou a kampaní namířenou proti národnostním menšinám. Zvedli se ze židlí a rozhodli se být společensky nepřizpůsobiví proti nesnášenlivosti. Chtěli zapálit více svíček, než Marián Kotleba získal hlasů ve volbách – 71 397.

 

Velké slovo NE jakékoliv nesnášenlivosti znělo několika městy zároveň – Brnem, Olomoucí, Ostravou, Ústím nad Labem, Košicemi, Žilinou, Bánskou Bystricou, Bánskou Šťavnicou a zítra zazní také v Bratislavě.
 

Mezi nespokojenými se objevilo několik osob zabývající se dlouhodobě lidskými právy, ať už jde o známé aktivisty za sociální bydlení, či o zaměstnance České televize, kteří se účastnili například protiromských nepokojů v Českých Budějovicích. Nechyběli ani zakladatelé multikulturních platforem a přispěvatelé do Britských listů či Deníku Referendum.

Na úvod přečetli výzvu plaformy Blokujeme „PovstaNIE“, ve které její autor upozorňuje, že Marián Kotleba je významným slovenským představitelem pravicově extremistické scény. V minulosti byl za své názory i několikrát zatčen. Kotleba působil jako vůdce Slovenskej pospolitosti,  která byla slovenským Ministerstvem vnitra rozpuštěna, protože podněcovala k nenávisti a nesnášenlivosti z národnostních, rasových, náboženských a politických důvodů.

Na závěr shromáždění zapalovali svíčky a pokládali je před stélu bronzové sochy památníku, na které je vyobrazen meč a pod ním nápis „V plamenech války pozvedli zbraň, bojovali a položili životy“, jakožto vzpomínka na československé zahraniční vojáky, kteří položili ve světové světové válce své životy.
 
 
Výzva platformy blokujeme PovstaNIE

Navzdory tomu, že právě Banská Bystrica je symbolickým místem historického boje proti fašismu, Slovenského národního povstání, jeho obyvatelé v komunálních volbách dopřáli vítězství člověku, kterého jeho nejvěrnější oslovují – podobně jako za Slovenského státu – „Vůdce“. Marián Kotleba, bývalý „vůdce“ dnes již zakázané strany Slovenská pospolitost, čelil během své politické kariéry několikanásobným obviněním souvisejícím se šířením národnostní a rasové nenávisti, popíráním holocaustu a velebením válečného Slovenského státu a jeho představitelů. Se svou neonacistickou rétorikou a kampaní namířenou proti národnostním menšinám dostal 71 397 hlasů při čtvrtinové volební účasti.

Nemusíme pocházet z Banskobystrického kraje, dokonce ani nemusíme mít pasy se slovenským znakem. Pojí nás však to, že jsme prožili malé osobní povstání, když jsme se dověděli o těchto událostech. Rozhodli jsme se symbolicky povstat ze židlí a být společensky nepřizpůsobiví vůči nesnášenlivosti. Chceme vyslovit své „NE“ – v každém státě a za jakýchkoli okolností.

Naše povstání je symbolické. V předvečer dne, kdy bude Marián Kotleba skládat svůj inaugurační slib, půjdeme zapálit svíčku na Náměstí Slovenského národního povstání ve městě, kde se právě budeme nacházet. Podaří se nám zapálit jich více, než 71 397?