Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Prahu navštívil ruský motoklub Černé nože

 
2018_08_06_Cerne_noze_01
 

V pondělí 6. srpna 2018 dorazili do České republiky účastníci ruského historického motokrosu „Z Jekatěrinburgu do Prahy, po místech bojů Uralského dobrovolnického tankového sboru“. Jízdu pořádal motorkářský klub „Černé nože“ ( «Черные ножи») s podporou Ministerstva hospodářství a místního rozvoje ve Sverdlovské oblasti. Průjezd Prahou organizačně zaštítilo Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Motoklub „Černé nože“ byl založen 23. března 2002. Jedním z cílů klubu je podpora ruských vlasteneckých tradic předávaných z generaci na generaci, láska k vlasti i národu. Motoklub je pojmenován po vojácích Uralského dobrovolnického tankového sboru, pro který bylo v roce 1943 ve Zlatoustu vyrobeno 3356 finských nožů černé barvy s krátkou rukojetí, s kterými své fašistické nepřátele potírali tak nemilosrdně, že jim německá rozvědka začala říkat „Schwarzmesser pancern division“. Uralský dobrovolnický sbor byl dále vyzbrojen zbraněmi a technikou vyrobenou pracujícím lidem ze Sverdlovské, Čeljabinské a Permské oblasti.

Oproti Nočním vlkům, kteří mají kolem 11 tisíc členů, jsou Černé nože co do počtu pouhých 30-ti členů velmi malým motoklubem. Jako symbol používají černý nůž v červeném kruhu s nápisem Černé nože Jekatěrinburg v azbuce.

Účastníci motoklubu v Praze položili květiny u pomníku maršála Koněva a poté se přesunuli na Olšanské hřbitovy, kde uctili památku Rudoarmějců, kteří zahynuli při osvobozování Československa.

Především pomník maršála Koněva budí v České republice kontroverze, Praha 6 kvůli jeho pozdější historické roli chtěla zprvu pomník odstranit, nyní se dojednává přidání doprovodné cedule popisující jeho působení po válce. V roce 1956 Koněv vedl krvavé potlačení maďarské revoluce a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi v roce 1961. Proti ceduli se ohradili velvyslanci postsovětských zemí.

V ten samý den členy motorkářského klubu „Černé nože“ uvítal v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury  vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Andrej Končakov, který motorkářům poděkoval za uchovávání památky na tyto historické události z Velké vlastenecké války. Prezident motoklubu Vadim Khayrulin (či Chajrulin) vyprávěl o Cestě vítězství , která vede po místech bojů Uralského dobrovolnického tankového sboru. Účastníci jeli 5,5 tisíc kilometrů z Jekatěrinburgu přes Minsk do Berlína a zakončili svou cestu v Praze.

Poté profesor Anatolij Kirillov z Uralské federální univerzity prvního prezidenta Ruské federace B. N. Jelcina podrobně popsal historii vzniku a působení Uralského dobrovolnického tankového sboru a představil svou publikaci „Od Uralu do Berlína a Prahy“ a „Střední Ural 21. století“. Obě knihy předal darem knihovně RSVK v Praze.

Na závěr setkání se konal koncert slovanského folklórního sboru „Legie“, který zpíval dobové písně z války.

Mezi významnými hosty byla Jakatěrina Barančejeva, 1.tajemnice velvyslance Ruské federace v ČR a zástupci českého motorkářského klubu Red Eyed Crüe. Tento motorkářský klub dříve doprovázel Putinovo Noční vlky při průjezdu Českou republikou, pravidelně dojíždí za jejich představitelem Chirurgem do moskevského klubu Sexton. Společně se účastní Bike Show na okupovaném území Ukrajiny v Sevastopolu. Představitel Red Eyed Crüe Lalin von Lippowitz, vlastním jménem Vladimír Boháč, v minulosti poskytl se slovenským Josefem Hambálkem rozhovor pro ruský tisk o společné cestě s Nočními vlky během Cest vítězství.

 
Přílohy:

Fotografie na facebookových stránkách Red Eyed Crüe

Участники исторического мотопробега «Дорогами Победы» прибыли в Прагу

Setkání se členy klubu motocyklistů „Černé nože“

Oficiální webová stránka Černých nožů

Černé nože na sociální síti VK

Facebooková skupina Černých nožů