V sobotu 12. srpna 2023 prošel Prahou tradiční pochod LGBT+ osob Prague Pride. Ačkoliv jde o pochod především spojený s nadnárodními korporáty a politickými představiteli, kteří společně vyjadřují těmto lidem podporu, objevují se tam i různé aktivistické spolky, na které se zaměříme v tomto článku.
Tradičně nejvýraznější skupinou jsou anarchisté s černorudými vlajkami sociálního anarchismu spolu s růžovo-černými vlajkami symbolizujícími queer anarchismus. Jsou antikapitalističtí a ačkoliv také podporují LGBT+ osoby, v pochodu Prague Pride se vymezují vůči nadnárodním společnostem. Letos přišli s černou vlajkou s vyobrazenou pirátskou lebkou a ukrajinským nápisem „СМЕРТЬ ВСІМ, ХТО НА ПИРИШКОДІ ДОБУТЬЯ ВІЛЬНОСТІ ТРУДОВОМУ ЛЮДУ.“, což by šlo v překladu přeložit ve smyslu: „Smrt všem, kteří budou omezovat svobodu pracujícího lidu.“
V průvodu mezi skupinou s palestinskou vlajkou a anarchisty šla osoba s fotografiemi Juraje Vankuliše a Matúša Horvátha, zastřelenými návštěvníky bratislavského queer podniku Tepláreň z 12. října 2022. Anarchististé po jejich vraždě pořádali v Praze pochod s názvem „NEBUDEME MLČET – pochod proti násilí na LBGTQIA+ lidech“.
V průvodu nesli transparenty jako „Dobrou noc pro korporátní moc“ s nálepkou Good Night, White Pride, dále transparent s názvem písničky Fuck the Cistem, ale i nápisy jako „Revoluce začíná pusou“, „Konec nucených sterilizací“, heslo bez interpunkce „Naše těla naše mysl revoluce má smysl“, „Queer Revolution not Rainbow Capitalism“, či vymezení vůči politikům: „Milý politici, kastrujte se sami a nechte translidi být“.
Další výraznější skupinou byl společný hlouček hned několika levicových hnutí, a to SocDemu (Sociální demokracie, dříve známá jako parlamentní strana Česká strana sociálně demokratická – ČSSD), mladých SocDemáků, Budoucnosti a Levice. Ti byli podepsáni na velkém rudém banneru s nápisem „Volnost lásce, ne trhu! Na Pride za spravedlivou společnost“. Banner na Václavském náměstí držel Jan Májíček ze SocSolu (Socialistické Solidarity). V jejich hloučku nesli transparenty s nápisy „Tahle země není pro mladé!“, ale i nápisy odsuzující kapitalismus.
Ne všechny aktivistické skupiny se prezentovaly jako antikapitalistické. Jednou z takových byla skupina Hlas Ukrajiny. Mezi LGBT+ lidmi ani před válkou nebylo Rusko oblíbenou zemí, protože je utlačovalo. S napadenou Ukrajinou tak mají společného nepřítele.
„Každý člověk si zaslouží lásku a mír, právo každého člověka žít v bezpečí podle svého světonázoru, pokud tím neohrožuje ostatní lidi. Dnešní pochod českým hlavním městem symbolizuje touhu být svobodní ve svých rozhodnutích a činech a naše komunita s tím plně souhlasí,“ uvedli na Facebooku a pokračovali:
„Pro Ukrajince je svoboda nejvyšší hodnotou. Proto ji tak zoufale a vytrvale bráníme. A pro tak široké a různorodé publikum připomínáme, že takový pokojný pochod v Praze je možný díky Ukrajině, která nedovoluje agresorské zemi postupovat na frontě, a tedy šířit své zločinné akce do dalších evropských zemí.“
Heslem jejich banneru bylo Warn – Torn, Love – Born!
Mezi podobně zaměřené iniciativy patřil i přítomný Pulse of Europe s celoevropskou stranou Volt.
Pochodu se účastnil i studentský vůdce David Pavlorek, který se sám stal terčem nenávistných projevů, když v minulosti upozornil rektora univerzity na prodej knihy Petra Hampla Prolomení hradeb v univerzitním knihkupectví Karolinum, které ji následně stáhlo z distribuce.
Prague Pridu se účastnili i odpůrci pochodu, zejména z řad z různých křesťanských fundamentalistů, kteří rozhodně nezastupují celou křesťanskou komunitu. Pod Václavským náměstím na začátku pochodu tak nebylo možné vidět skupinu, kterou velkými bílými křídly zakryli andělé. Za jejich křídly stála ještě schovaná řada policistů, a teprve až za ní postávalo několik mužů s velkými transparenty a nápisy „Bojte se boha a vzdejte mu čest“ s odkazem na Zjevení 14, 7, dále „Ježíš zachraňuje hříšné před hněvem svatého boha“ a v angličtině „Turn unto the Lord He Will Heal You from Your Sins and Love you Freely“.