Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Prahou kráčeli podporovatelé Donalda Trumpa

Donald Trump SupportV sobotu 24. září 2016 se v zadní části Malostranského náměstí v Praze konala demonstrace na podporu amerického politika Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách. Demonstraci nazvanou „Trump for President, naděje pro svět i USA, stop Killary Clinton“ organizoval spolek Hej, občané z.s., za silnou a suverénní ČR. Demonstraci jako takovou svolal Žarko Raptor Jovanovič a vystoupili na ní přední zástupci xenofobních hnutí a konspirátoři. Účast byla minimální, tajných policistů bylo na místě více než demonstrantů.

 
Petr Hampl, předseda Alternativy pro ČR, uvedl, že odmítá doktrínu Brežněva, která je prosazována západními politiky. USA jsou podle něj nejnenáviděnějším státem světa kvůli Obamovi a Clintonové. Válku proti Trumpovi vedou ti samí lidé, kteří ji vedou i proti české scéně – neziskovky a George Soros. Vzpomněl také na volby v Rakousku, kdy se pokusili odstranit Hofera falšováním voleb. Donald Trump je tak jedním z nich. Velvyslance USA označil za říšského protektora, který se vysmívá českému prezidentovi – už z toho důvodu USA nejsou naším spojencem, ale nepřátelskou mocností. Hampl sklidil velký potlesk z publika.

Sociolog Hampl proslul mnoha svými nenávistnými výroky, které jsou mnohem ostřejší, než používá docent Konvička. Nedávno například volal po zopakování norimberských procesů a poprav těch, kteří pouštějí muslimy do Evropy.

 
Petr Hampl
 

Dalším řečníkem byl Martin Konvička, předseda Iniciativy M. Konvička. Začal svým přirozeným způsobem o radostech života a o tom, jaký je sběratel brouků. Pokračoval vyprávěním o fantasy knize Chalífát, která prý předvídá všechno současné dění ve světě.

 
Martin Konvička
 

Daniel Solis, politolog, přišel na demonstraci nachlazený, žertoval o tom, že trpí virem zika. Doufá, že Donald Trump přinese změnu pro Ameriku.

>>Celý projev k přečtení zde

Solis v minulosti například podpořil Svatováclavskou manifestaci krajní pravice, na které mimo jiné vystoupili zástupci Srbské radikální strany spolu s bývalým ministrem obchodu a služeb Milešovičovy vlády Zoranem Krasićem. Na této demonstraci se ospravedlňovaly činy Vojislava Šešeljeho vězněného v Haagu za podporu násilné politiky Slobodana Milešoviče v Kosovu.

 
Daniel Solis
 

Giuseppe Maiello, sympatizant B. Sanderse, údajně uspořádal vlastní průzkum, na základě kterého by Hillary Clintonovou volili jen tři lidé z 57 dotázaných. Dalších deset lidí by nevolilo ani jednoho kandidáta. Pokud nechcete válku, máte volit Trumpa.

Petr Štěpánek se rozpovídal o nálepkování, kdy jsou označováni za rusofily a Putinovi agenty, ale oni jsou stále stejní, jen se změnily kulisy světa. Rusko už není Sovětský svaz a Amerika už není ta, kterou měli rádi. V další části kritizoval Českou televizi, která je spíše volebním štábem Hillary Clintonové a o Donaldu Trumpovi zveřejňují jen negativní informace. V dětství byl prý skautem, nyní je „trumpem“.

 
Petr Štěpánek
 

Robert Žák, kromě toho, že opět rozdával transparenty a píšťalky, též online přenášel demonstraci na internet. Porovnával, jaká mocnost vydává kolik peněz na zbrojení a USA mu z toho vyšly tak, že nejvíce vydělávají na zbrojařských firmách. Nezajímá je, že jako vedlejší účinek tohoto podnikání umírají lidé. A Hillary Clintonová hájí tyto ekonomické zájmy USA. Přeje si, aby lidé ve volbách volili neparlamentní strany pro přímou demokracii, uzavření hranic a pro nezávislost na bruselské politice.

 
Robert Žák
 

Aktivista Pavel Matějka, který jako jediný přišel se svatojiřskou stuhou, prý podal trestní oznámení na velvyslance USA Schapira. Rovněž vyzval k volení neparlamentních stran.

 
Matějka
 

Po skončení projevů se dav vydal k Americké ambasádě a následně na Karlův most.

 
Zajímavosti:

Podle pozvánky měl vystoupit na akci Jaroslav Doubrava, senátor za volební obvod Ústí nad Labem a člen Severočechů, který byl do roku 2010 členem KSČM. Patří k těm, kteří se v roce 2014 zúčastnili nezákonných voleb na separatistickém východě Ukrajiny v pozici volebního pozorovatele (spolu například s Alexandrem Gegalčim, který popírá závažnost zprávy BIS o ruské hybridní válce v ČR) a byl ukrajinskou vládou označen za nežádoucí osobu. Ale nevystoupil.

Shromáždění oficiálně podpořila akce D.O.S.T. a Radio Dixie, které prý zabezpečilo pro akci hudební doprovod, ale žádná hudba na demonstraci nehrála.

FB pozvánka na demonstraci byla sepsána dvojjazyčně – anglicky a česky.

Ochranku shromáždění dělala Československá vlastenecká garda.

Na demonstraci vlála vlajka Doněcké lidové republiky.

 
Doněcká lidová republika - vlajka
 

Nepřišla Česká televize, vyhrožováno bylo proto tentokrát Evropskému rozhledu. Údajně už brzo přijde odveta za naše reportování.

Videopozvánku na akci Trump for President vytvořil kanál ApacNews.cz, doména je registrovaná na BULVARART Tomáše Měšťana (cha&me s.r.o.). ApacNews bude nový zpravodajský kanál, který ale ještě nezahájil ostrý provoz. Každopádně už z hlavní stránky je patrné, jakým se vydá směrem, neb cituje Edvarda Burkeho: „Předsudky lidu jsou spolehlivějším vodítkem pro život i pro řízení společnosti, než moudrost filosofů, umělců, psychologů“… Jeden z autorů webu Bulvarart.cz, Viliam Šuška, se prezentuje mimo jiné osobní fotkou před ruskou Státní dumou.

Videopozvánku na FB stránku události sdílel uživatel Walter Edward Kurtz (ID profilu: 100004510847067), ale podle všeho jde o falešný profil Tomáše Měšťana (prezentuje se svou fotkou s nápisem pravého jména). ApacNews natáčí rozhovory s předními zástupci xenofobní scény, jmenovitě docentem Konvičkou a Petrem Hamplem. Měšťan byl osobně na demonstraci přítomen a natáčel dění na profesionální kameru s nálepkou propagující ruskou televizi RT.

 
Ochranka

Kamera Měšťana s podporou ruské televize RT