Sobota 5. října, 2024
Evropský rozhled

Postřehy z demonstrace proti premiéru Sobotkovi

 

Ochranka demonstrace pacifikuje mladíka pod vlivem návykových látek. Byl to také jediný konflikt během celého shromáždění, který naplno zaměstnal televizi Prima.
Ochranka demonstrace pacifikuje mladíka pod vlivem návykových látek. Byl to také jediný konflikt během celého shromáždění, který naplno zaměstnal televizi Prima.

 

V sobotu 27. května 2017 se u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze konala demonstrace nazvaná „Bohouši, odejdi! Vezmi si celou svojí vládu a už nikdy se nevracej.“ Protest pořádal Zdeněk Chytra a Michal Hrubý ve spolupráci s Freedom for Europe a Welcome to Reality – Freedom for Europe. Impulsem ke shromáždění byl nesouhlas s EET, za které dle demonstrantů je zodpovědná celá Sobotkova vláda. Krom toho řečníci opakovaně vystoupili proti migraci a inkluzi ve školství. Na náměstí se sešlo odhadem sto osob.

Demonstrace v Praze pořádají stále ti samí lidé a chodí na ně stále stejní posluchači. Ani tato demonstrace se nijak výrazně nelišila od těch předešlých, snad jen v počtu účastníků, který stagnuje, a v rostoucí míře rozhádanosti vůdčích osob protiimigrantských uskupení. Celé tří hodinové akce se účastnilo odhadem sto osob a už teď je jisté, že uskupení opět oslabí, neboť z reakcí na Facebooku je patrná neshoda na téma „čištění Česka od určitých skupin obyvatel“. Pořadatelka následného pochodu k sídlu ČSSD v Hybernské ulici Klára Fürstová se totiž dostala do neshod s Martinou H. S., která by chtěla „Česko vyčistit“, což byl na pořadatelku příliš radikální názor.

Na demonstraci přišlo mnoho zastupců stran a hnutí, kteří se v minulosti objevili v čtvrtletních zprávách o extremismu. Nejvýraznější osobou byl Miroslav Sládek, zakladatel Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa 2016 (SPR-RSČ). Ten krátce hovořil s Janem Skácelem, dřívějším předsedou Vlastenecké fronty, dnes stále se pohybující v blízkosti krajní pravice. Nechyběl sociolog Petr Hampl, který mnohými svými nenávistnými výroky vůči muslimům a imigrantům předčil docenta Konvičku, v jeho stínu však sehrál jen druhořadou společenskou roli. Z krajně pravicových stran byli na místě dále zástupci SPD, Národní demokracie, Generace identity a osoby pohybující se na shromážděních Dělnické strany sociální spravedlivosti (např. Miloslav Jandík). Nechyběla Čest, svoboda, respekt Jiřího Černohorského.

 

Miroslav Sládek v rozhovoru s Janem Skácelem.
Miroslav Sládek v rozhovoru s Janem Skácelem.

 

Z paramilitantních uskupení se objevila početná skupina Národní domobrany, tentokrát bez Marka Obrtela a dalších mediálně známých osob, následovali Českoslovenští vojáci v záloze a Československá vlastenecká garda. Ta se jako obvykle starala o klidný průběh demonstrace, především zásluhou Michala Doležala.

Během shromáždění došlo jen k jednomu malému konfliktu a to když jeden mladý muž pod vlivem návykových látek začal sdělovat okolí své názory. Ačkoliv šlo spíše o situaci humornou, zaměstnal po zbytek demonstrace antikonfliktní tým, část Československé vlastenecké gardy a naplno televizi Prima.

Televize Prima byla také jediná z mainstremových televizí, která vydržela až do konce shromáždění. Česká televize krátce po začátku odešla. Za Parlamentní listy na místě fotografoval Vít Hassan.

Ze zahraniční delegace dorazilo několik Němců s vazbami na Pegidu. Ti měli na sobě nášivky Patriotische Action a Drážďan. S sebou si přivezli vlastního novináře.

 

Německý novinář, který přijel spolu se zahraniční delegací.
Německý novinář, který přijel spolu se zahraniční delegací.

 

Co se týče českých alternativních médií, hlavním mediálním partnerem se stal Svobodný vysílač. Na shromáždění se pohybovalo hned několik jeho zástupců. Nechyběl ani slepý chlapec Vítek ze Svobodného rádia. Demonstraci, tak jako většinu jiných, monitoroval Žarko Raptor Jovanovič a Robert Žák, kteří dělají především online přenosy na sociální síti Facebook a VK. Ke konci shromáždění přišel Jan Kopal.

Pro zpestření programu Václavské náměstí dvakrát obkroužili motorkáři z Czech Patriot Riders a zdarma zahrála kapela Phonetix s písní Můj svět.

Zajimavým jevem byla přítomnost členů KSČM. Při prvomájových oslavách u Křižíkovy fontány komunistický sjezd navštívilo rovněž několik osob blízkých krajní pravici, někteří sbírali podpisy pro kandidaturu Miloše Zemana v nadcházejících prezidentských volbách. Jak potvrdil náš zdroj v KSČM, „bohužel je pravda, že někteří spolustraníci ke krajní pravici tíhnou“. Z levicových uskupení nejsou zdaleka jediní, podobné tendence vykazuje i Levá perspektiva. Za tímto jevem stojí pravděpodobně náklonost k Rusku a souhlas s okupací Krymu.

 

Motorkář z Czech Patriot Riders.
Motorkář z Czech Patriot Riders.

 

Na shromáždění se sbíraly podpisy na prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana a Jany Yngland Hruškové.

Ze skoro neznámých uskupení přišel Josef Putyra z BSDZAKONU – Budoucí sdružení dělnických zákonů, budoucnost pro všechny. Nechyběly osoby stojící za skupinou na Facebooku pojmenovanou jako Rodina = Československo – Budoucnost. Účast slibovala skupina Bratrstvo.

Z mediálně známých řečníků měla projev Drzá Klára (Klára Novotná) a Jiří Vítek. Z méně známých prohovořil Martin Zapletal, bývalý policista a válečný veterán, člen KSČM, stavící se proti NATO a průjezdům americké armády přes naše území.

Trička s vyobrazením Vladimíra Putina se tentokrát neobjevila, za to jeden z účastníků přišel v tričku Kalašnikova.

 

Tématika Putina chyběla, trička v azbuce nikoliv.
Tématika Putina chyběla, trička v azbuce nikoliv.