Středa 24. dubna, 2024
Evropský rozhled

Policie zabavila servery německé Pirátské strany

Dnes ráno zabavila německá policie velké množství serverů německé Pirátské strany, které jsou pronajaté od firmy AixIT v Offenbachu. Stalo se tak na žádost francouzských vyšetřovatelů.

Akce vyšetřovacích orgánů není namířená proti Pirátské straně nebo její částem, ale pouze jako proti provozovatelům serverů.

Odstavení všech serverů německé Pirátské strany je považováno za masivní zásah do komunikace a informační struktury šesté největší politické strany v Německu. K policejní razii došlo v době voleb do zemského sněmu v Brémách.

V souvislosti s probíhajícím vyšetřováním bude nutné posoudit, zda zabavení serverů bylo zákonné, a zda použité vyšetřovací metody byly úměrné k situaci.

[18:15, 20.5.2011] Podle členů Pirátské strany byl možným cílem policejního zásahu Piratenpad.de, na kterém běžela aplikace Etherpad. Etherpad například sloužil ke kolektivním diskusím během protestů ve Španělsku. Byl také používán skupinou Anonymous a sehrál významnou roli v kampaních známými pod názvy WikiLeaks, Tunisko, Egypt či Libye.

[18:30, 20.5.2011] Skupina Anonymous sestřelila webové stránky německé policie polizei.de a stránky bka.de, akce nese název #servergate. Německá Pirátská strana se od útoků distancovala.

youtube05

Odkazy:

German police raid Etherpad deployment

Eilmeldung – Polizei beschlagnahmt Server der Piratenpartei Deutschland

Německá policie zabavila servery Pirátské straně, dva dny před zemskými volbami

Server-Durchsuchung wegen französischem Ermittlungsverfahren. Internetdienste der Piratenpartei vor Bremen-Wahl offline

Polizei schaltet Piratenserver ab

Videa v německém jazyce:

YouTube: Stellungnahme zu Servergate & Polizeiangriffe

YouTube: Piratenpartei Polizei nimmt Server für Durchsuchung vom Netz

YouTube: Wahlspot zur Bürgerschaftwahl Bremen 2011 der Piratenpartei