Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Neděle 21. dubna, 2024
Evropský rozhled

Podpoř otevřený dopis o NP Šumava

Národní park Šumava © foto Ingrid RomancováČeská společnost pro ekologii vyzývá každého, komu není osud NP Šumava lhostejný, aby svým podpisem podpořil otevřený dopis o NP Šumava, který byl původně adresovaný představitelům vlády a parlamentních stran.

Bližší informace se dočtete na stránkách České společnosti pro ekologii.

Podepsat se můžete na stejných stránkách v sekci signatáři.

Nový ředitel NP Šumava Jan Stráský chce např. rozšířit oblasti těžby, které v jakémkoliv jiném evropském NP nemají obdoby. Po nastoupení do svého úřadu nechal zrušit vědeckou sekci NP Šumava, čímž o osudu českého přírodního skvostu  rozhodují starostové a podnikatelé okolních obcí. Jejich hlavní činností je hájit ekonomické zájmy Šumavy, viz § 20 zákona č. 114/1992 Sb.

V minulosti si nechaly některé obce z okolí NP vypracovat studii, co by měly udělat proto, aby se v obcích zvýšila zaměstnanost občanů, tzv. strategii rozvoje. Město Horní Planá ji nechalo vypracovat již v roce 2002 společností DHV CR, spol. s r.o., a je v plném znění zveřejněna na stránkách města. Ve studii se například dočtete, že CHKO a NP s městem nespolupracuje, mají nevyřešené spory se zájmy ochrany přírody, ochrana přírody město ekonomicky omezuje a že by CHKO měla  ustoupit podnikatelským zájmům, str. 16:

b) Usilovat o neprodlenou úpravu hranice CHKOŠ podle usnesení vlády z roku 1994

Omezení vyplývající z režimu CHKO je třeba urychleně změnit, protože dlouholeté odkládání vede k úniku investorů do oblastí mimo CHKO – např. Lipno nad Vltavou – a výrazně ochlazuje chuť místních občanů pouštět se do podnikatelských aktivit. Přesto a díky umírněnému rozvoji v 90. letech by Horní Planá měla zůstat rekreační zónou se zachováním původního přírodního prostředí, což se jí v dohledné budoucnosti zúročí.

Příští týden přineseme rozhovor s Jiřím Hůlkou, předsedou Svazu obcí NP Šumava, který situaci vidí z opačného úhlu pohledu.

Odkazy:

O Šumavě by měl rozhodovat expert. Stráský je neznalý turista