V sobotu 27. dubna 2019 se v Praze konal již devatenáctý ročník Národního pochodu pro život a rodinu zaštítěný Hnutím Pro život ČR. Letos si organizátoři kladli za cíl podpořit snahu poslanců Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny, aby zlomek z evropských fondů byl využit na podporu rodin se třemi a více dětmi, a tím se zabránilo zbytečným potratům z ekonomických důvodů. Akce započala pontifikální mši svatou v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, pokračovala doprovodným programem na Klárově, odkud pochod vyrazil na Václavské náměstí, kde byl zakončen projevy. Pochod byl na Mánesově mostě zablokován aktivisty a aktivistkami, kteří demonstrovali za právo žen za potrat. Ti pozadí celé akce vidí v naprosto jiném rozměru. Kardinál Duka se následně proti blokádě důrazně ohradil ve velmi emotivním německém projevu.
Pontifikální mše svatá
Účastníci pontifikální mše svaté do katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha přicházeli už od deváté hodiny raní, celou hodinu a půl před zahájením. Pro jejich potřeby byl výjimečně otevřen třetí jižní vchod přes Bránu Gigantů, který bývá po celý rok zavřený a málokdo ví, že existuje. Kdo přišel o trochu později, již se v katedrále neposadil. Své o tom ví děti, a byla jich plná katedrála, které po celou dobu seděly na ledové dlažbě – a to ráno bylo velmi mrazivé.
První měla projev Zdeňka Rybová, vedoucí Linky pomoci a tisková mluvčí Hnutí pro život ČR. Ta mluvila o těhotných ženách, které si v dnešní době zasluhují zvýšenou podporu, aby se předešlo zbytečným potratům. Někdy to v naší společnosti vypadá, jakoby mateřství byla nemoc. Zaznívaly ale i myšlenky, které by neměly uniknout pozornosti. Například co by se muselo změnit, aby svět byl lepší? Odpověď: Ty a já.
Dominik kardinál Duka den před mší oslavil 76. narozeniny. Přítomní mu poblahopřáli. Poté dostal bílou kytici za narozené děti. V jeho projevu bylo asi nejdůležitější poselství: „Jestliže má někdo někoho rád, má být schopen za něj něco obětovat.“
Mši v prvních řadách přihlíželi významní politici jako Pavel Bělobrádek nebo Marek Benda. Akce se neobešla bez zvýšených bezpečnostních opatření, katedrálu venku hlídali vojáci Armády ČR, uvnitř v katedrále postávalo několik civilně oblečených strážců.
Z aktivistické scény se mše zúčastnil například Zdeněk Chytra a Jiří Černohorský. Druhý zmíněný se kromě protiimigrantskému tématu věnuje právě podpoře žen v mateřství, kdy nesouhlasí s tím, aby kvůli těžké ekonomicko-politické době měly ženy první dítě až kolem 35. roku života, mají-li ho vůbec.
Národní pochod pro život a rodinu
Národní pochod pro život odstartoval na pražském Klárově. Ještě předtím se ale na samém místě konal doprovodný program například v podobě hudebních akcí. Řada lidí nosila transparenty rozdávané pořadateli, na kterých stálo: „Dítě je vždy nadějí!“, „Moje ségra má prima bráchu“, „Potrat není řešení“. Někteří lidé si přinesli ale i své transparenty, které byly ve své podobě mnohem radikálnější. Například na nich stálo: „Potrat je vražda!“, „Zastavme zabíjení nevinných lidí“, či „Geneticky – muž je muž a žena je žena“.
Kardinál Duka se procházel parkem spolu s ochrankou, doprovázený řadou kněží a řádovými sestrami. Po cestě si potřásal rukou s běžnými lidmi a vedl s nimi krátké rozhovory. Rozhovor poskytl i přítomnému redaktorovi Sputniku.
Proč aktivisté RFK a K115 narušovali Pochod pro život
Pochod pro život se rozhodli narušit aktivisté RFK a Kolektivu 115.
Ve facebookové události Pochod pro super život, což je protiakce k Pochodu pro život, skupina RFK vyzvala, aby aktivisté pochod různě bojkotovali. Například přinesením vlastních transparentů nebo aby se vmísili do Pochodu v maškarním kostýmu. V neposlední řadě se chtěli připojit na Klárově ke společnému obědu zdarma.
Důvod, proč se rozhodli narušit akci, která na první pohled nevykazovala žádné známky společenské nebezpečnosti, vysvětlují tím, že nejsou včerejší a pamatují si, jak docela nedávno organizátoři namísto korektního jazyka používali jazyk agresivní, slyšeli řeči o zachování bílé Evropy a nadřazenosti tradiční rodiny nad jakýmikoliv jinými formami soužití.
Protiakci k pochodu pořádal i Kolektiv 115. Nazval ji Netancuj, jak Duka píská.
„Kde není možné těhotenství legálně ukončit, končí ženy s dělohami probodanými pletacími jehlicemi. V krajním případě totiž nezbývá nic jiného, než je násilím připoutané k lůžku donutit k porodu, nebo z nich dítě vyříznout. Přitom způsoby, jakými lze počet reálných potratů snížit, jsou dávno známé a jednoduché – dostupná antikoncepce a kvalitní sexuální výchova. Nepřekvapí, že se církev a Hnutí pro život staví proti obojímu,“ vysvětlují pro změnu oni svoje pohnutky ještě před samotnou akcí.
Po ukončení demonstrace „Netancuj, jak Duka píská“ se skupina asi 40 lidí oddělila od nahlášené trasy a zablokovala trasu Pochodu pro život na Mánesově mostě. Aktivisté a aktivistky pochod zablokovali na 15 minut, dva z nich byli zadrženi a odvezeni na policejní služebnu v Bartolomějské ulici. Ve stejné ulici hned naproti stanici se konal doprovodný program RFK a K115 v Zázemí.
„Blokádou jsme chtěli symbolicky ukázat odhodlání stavět se na odpor proti konzervativní politice Hnutí pro život“, uvedla v tiskové zprávě za Kolektiv 115 Kateřina Jelínková.
Národní pochod pro život zaštítili mimo jiné i prezident republiky Miloš Zeman, nebo kardinál Dominik Duka. „Tito lidé reprezentují názory, proti kterým je nutné se důrazně vymezit. Naším cílem bylo nenechat ultrakonzervativce v klidu pochodovat Prahou“, pokračovala Jelínková.
Duka se na Václavském náměstí zlobil v němčině na anarchisty
Jakmile pochod dorazil na Václavské náměstí, začaly závěrečné projevy.
Zdeňka Rybová zopakovala, že každý člověk má právo dostat šanci prožít svůj život.
Předseda Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč velmi krátce připomněl myšlenky, kvůli kterým přišli. Chtějí, aby každé počaté dítě dostalo šanci žít. Pokud by si počaté děti mohly vybrat, volily by život, míní. Chtěli by povzbudit rodiny, aby se nebály mít děti. Rodiny se třemi a více dětmi jsou nejlepší cesta, jak řešit řadu budoucích problémů. Věří, že Česká republika dokáže uživit všechny počaté děti.
Režisér Jiří Strach nechce, aby režiséři byli kazateli morálky, ale aby vyprávěli příběhy. V Betlémě se před 2 tisíci lety narodilo dítě a kdyby nemělo matku a otce, tak by samo pravděpodobně dlouho nepřežilo. Byl to boží syn. Král Herodes po jeho narození nechal zavraždit mnoho betlémských dětí. Herodů je v dnešním světě opět mnoho (v souvislosti s potraty). Chce, aby v tomto světě zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí, ale ne pravda egoistického života, ale pravda milosrdného milujícího boha.
Kardinál Duka jako zástupce episkopátu poděkoval přítomným, že se zúčastnili zápasu za svobodu a demokracii. Kdyby je po cestě neblokovali anarchisté, mohli být na místě včas a mohli v klidu odjet domů. Jenže byli zdrženi anarchisty a mnohým ujel vlak.
Kardinál Duka náhle zvolal německy: „Meine liebe Freunde, die Anarchisten, Sie sind keine Verteidiger der Demokratie oder der Freiheit und Ihre Revolution ist nicht unsere Revolution!“ V překladu „Moji milí přátelé, anarchisté, nejste žádní obhájci demokracie nebo svobody a vaše revoluce není naše revoluce!“