Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Pochod pro Evropu — Vždycky je víc alternativ

V sobotu 25. 3. 2017 vyráží v 15:00 v Praze zpod Petřínské rozhledny Pochod pro Evropu. Podobné pochody projdou více evropskými městy, a nejzajímavější z nich, Pochod pro jinou Evropu, startuje už v 10:45 v Římě na Piazza Vittorio Emanuele. Do Říma se sjely na oslavu 60. výročí podpisu Římských smluv špičky Evropské unie a chystají se jednat o vícerychlostní Evropě a dalších plánech na udržení jednotného evropského trhu. Pochod Římem pořádá DiEM25, Hnutí za demokracii v Evropě, které večer ve 20:00 v Teatro Italia představí Nový úděl pro Evropu, plán alternativní budoucnosti Evropy, solidární a demokratické. Vždy je více alternativ a záleží na každém z nás, do jaké budoucí Evropy chceme vykročit.

TrasaPraha500

Pražský pochod půjde po třetí hodině odpoledne od Petřínské rozhledny na Loretánské náměstí, kam by měl dorazit v 15:45, dále přejde v 16:00 přes Karlův most na náměstí Staroměstské na 16:15, odtamtud na 16:30 na náměstí Republiky, a pak přes Štefánikův most zpátky přes Vltavu a kolem úřadu vlády na Klárov, kde bude zakončen shromážděním od 17:00 do 17:45. Pochod pořádá iniciativa Občanský budíček, která na Facebooku píše:

„Dne 25.3. se po celé Evropské unii uskuteční akce „Pochod pro Evropu.“ Jedná se o celoevropskou akci, která připomíná založení EU a rovněž upozorňuje na Bílou knihu o budoucnosti Evropy, což je navrhovaných 5 možných cest, kterými se může EU vydat.
Jelikož tato Bíla kniha bude předmětem jednání na nadcházejícím Evropském summitu, který proběhne 25. 3. v Římě, považujeme diskuzi o těchto pěti cestách za naprosto zásadní. Máme za to, že Evropská unie představuje jedinečný projekt, který již po několik desetiletí pojí evropské národy a zabraňuje válčení a národní izolaci, která Evropě v současnosti hrozí. Hlásíme se k hodnotám EU, a to úctě k lidské důstojnosti, svobodě, demokracii, rovnosti, právnímu státu a dodržování lidských práv. Pochodem pro Evropu chceme vyjádřit nejen svou podporu evropskému projektu, kterého je Česká republika součástí, ale také podpořit změny, které se chystají, stejně jako dialog o nich.
Proto zveme širokou veřejnost, která má zájem na dialogu o budoucnosti Evropy. Pojďme společně symbolicky zahájit začátek této diskuze v Česku.

Čeká nás průchod centem Prahy s vlajkami EU, zpěv Ódy na radost, prezentace názorů na budoucnost Evropy. Na závěr akce vyzveme politiky, strany i celou společnost v ČR k diskuzi o budoucnosti Evropy a EU. Z oslovených osobností a zástupců politických stran naše pozvání zatím přijali: Jiří Pospíšil (TOP 09), Marek Hilšer (prez. kandidát), Dana Balcarová (Piráti), Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Matěj Stropnický (SZ), Radek Hlaváček (ČSSD).

Pokud chcete být u této důležité chvíle, připojte se se svými vlajkami EU i bez nich. Přijďte ukázat, že chcete rozhodovat a diskutovat o budoucnosti EU, Evropy i nás samotných! ‟

Dosavadní zkušenosti s vývojem Evropské unie a nedemokratickými praktikami v jejím vedení, zejména v eurozóně, možná zavdávají důvod k obavám, že ani pět mořností navržených v Bílé knize není dost a nikdo, kdo není bohatý investor, si z nich nevybere. Přesto má smysl nevzdávat se společné budoucnosti, nenechat o sobě rozhodovat samozvané vládce a vybrat si sami — třeba šestou možnost. DiEM25 dnes v Římě ukazuje, že vždycky je víc alternativ.