Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Po stopách pachatelů z Řízkárny

 
Řízkárna
 
Restaurace Řízkárna už více jak rok čelí masivním útokům anarchistů vůči svému majetku. Několik aut bylo podpáleno, v restauraci samotné byla rozlita kyselina máselná, nejméně v padesáti případech byla v objektu nahlášena bomba. To vše jako odveta za kruté zacházení majitele podniku se svými zaměstnanci, kterým mnohdy ani nevyplácel plat.

Po více než roce od první sabotáže jsme se vydali na průzkum zdejšího terénu, který by nám snad mohl některé otazníky kolem pachatelů zodpovědět. Výprava nepatřila mezi naše neúspěšnější, ale podařilo se nám aspoň najít místo, ze kterého svoje útoky zápalnými lahvemi natáčeli na kameru.

 
Dlouhé hodiny u počítače

Před cestou jsme strávili dlouhé hodiny u počítače, protože jsme analyzovali všechna videa z útoků anarchistů vůči majiteli podniku Vladimíru Krulcovi. Videa jsme nasnímkovali do několika tisíc fotografii a jednu fotografii za druhou jsme prohlédli. Na některých snímcích byly i tváře pachatelů. Ty nás ale příliš nepřesvědčily, že by za sabotážemi stály osoby ze známých anarchistických kruhů.

Říká se, že auta podpaluje Lukáš Borl, touto dobou anarchista na útěku, vedený v policejní databázi jako hledaná osoba, která je ozbrojená a nebezpečná. Kdo ovšem Lukáše Borla zná a podívá se na záznamy z kamer, zřejmě začne pochybovat o tom, že by na nich byl zachycen právě on.

Lukáš je totiž velmi vysoký a hubený mladík. Osoba, která na videu podpaluje auta, je naopak mnohem více při těle. Z dost špatných záběrů obličeje to navíc vypadá, že pachatel má tmavé vlasy až do čela. A způsob, jakým běhá, svědčí spíše o ženě než o muži. Druhý pachatel je naopak příliš malý na to, aby to byl Lukáš Borl.

Nevylučujeme ovšem, že se můžeme v závěrech mýlit, fotografie jsou opravdu mizerné kvality. Jen jsme na pochybách.

 
Lukáš Borl
 

Jak zjišťujeme z mapy, Řízkárna leží jen kousek od bývalého squattu Cibulka. Je v luxusní oblasti obklopená tenisovými kurty a přírodou, včetně přírodní památky Skalka. Majitel si však luxus může dovolit.

Jak se dozvídáme z obchodního rejstříku, Vladimír Krulec je vlivný podnikatel. Kromě restaurace vlastní několik hotelů a je statutárním ředitelem akciové společnosti CAC CREDIT, která poskytuje nebo zprostředkovává nebankovní spotřebitelské úvěry. To není jeho jediné působení, stojí v pozadí mnoha dalších firem. Stíhá se věnovat i aktivismu. Organizoval xenofobní kampaň řízkem proti islámu. Důvodů, proč by někdo mohl mít zájem zlikvidovat Krulce, tak může být mnohem víc, než jen snaha zlepšit podmínky pro zaměstnance.

Na druhou stranu ne všechna videa, která jsme analyzovali, pochází od Krulce samotného. Zjistili jsme, že pachatelé si svoje akce natáčí na kamery a poskytli je mezinárodnímu anarchistickému hnutí. Jedno bylo zveřejněno na YouTube kanále Insurrection News, což je internetové zpravodajství o přímých akcích antikapitalistů.

Lukáš BorlK sabotážím se anarchisté hlásí i na anarchistické platformě noblogs.org. Tam si blog jen tak každý založit nemůže. Registrace je totiž podmíněna anarchistickými emaily, například na RiseUp.net. Systém schvalování takového e-mailu je úplně odlišný od toho, který známe například u Seznamu. Člověk si musí nejdřív získat určitou důvěru ve hnutí a někdo z anarchistů ho musí doporučit, případně musí poslat žádost s hodně věrohodnou historkou, proč e-mail potřebuje. K tomu je ale opět nutné znát způsob uvažování mezinárodního anarchistického hnutí. Čili pravděpodobnost, že by se nějaký podnikatel začal vydávat za anarchistu, aniž by o nich cokoliv věděl, je velmi malá.

Blog revolucnibunky.noblogs.org vznikl až několik měsíců po prvních útocích. Dříve se o sabotážích psalo na blogu jailbreaking.noblogs.org. Tam se anarchisté hlásili i k útokům proti mýtným bránám, obchodu s bezpečnostními kamerami a proti spoustě jiným cílům. Objevilo se tam svého času i video zachycující žhářský útok na jeden z policejních vozů.

Jailbreaking je napojen na Černou internacionálu (srovnej s Washington 1886). Jako jediní z České republiky figurují na seznamu Black Wave Communist Collective, byť se jako komunisté vůbec neprojevují. Další spojení jsme dohledali na kolektivy, jejichž zkratky možná nic neřeknou ani odborníkům na extremismus – CCF a FAI/FRI. Autoři blogu si pečlivě kryjí svou identitu na internetu, a tak se nám podařilo jen vypátrat, že jednou použili francouzský dedikovaný server OVH SAS. Jde o server patřící do sítě Tor.

Máme samozřejmě více digitálních stop o pachatelích, ale ne všechny lze zveřejňovat.

 
Výlet na Řízkárnu

Původně jsme chtěli jít do restaurace Řízkárna na oběd a přímo se zeptat pana Krulce na nějaké otázky. Ne všichni v redakci to ale považovali za správný nápad, a tak jsme jen Řízkárnu obešli zvenčí. Bylo patrné, že se Krulec vyzbrojil kamerami a nasměroval je i do lesa. Těch kamer bylo více než v ulicích u Parlamentu.

Ze slepé ulice U Klikovky jsme se vydali po polní cestě k přírodní památce Skalka a snažili jsme se najít místo, odkud pachatelé svá videa natáčí. Díky prohnutému kmenu jednoho ze stromů to nebyl vůbec těžký úkol – k natáčení došlo přímo z této cesty. Pachatel se ani nesnažil vylézt na kopec a krýt se ve křoví. Stál celou dobu na polní cestě a čekal, až komplic po útoku doběhne.

 
Sníkem ze záznamu, který natočili anarchisté.

Naše fotografie z místa činu.
 

Jen pár metrů od místa je ruina starého domu, kterou obsadili bezdomovci. Zrovna sušili v teplém dni vyprané peřiny a oblečení. Snaha položit jim nějaké otázky ale vyhořela na tom, že jeden člen redakce byl zásadně proti, naše bezpečnost mu byla cennější než informace.

Přímo na cestě se povaloval starý rozbitý zapalovač a o kousek vedle pod keřem byla zrezivělá pila. Na svahu u cesty jsme našli dokonce místo, kde byly v hlíně zakopány skleněné lahve od alkoholu.

Část svahu tvořil cihlový základ dnes už neexistujícího domu. Ten byl označen růžovým sprejem. Lze jen spekulovat, jestli mělo značení nějakou souvislost s policejním vyšetřováním, ale určitě s ním mnoho společného měly policejní pásky, které jsme objevili na polní cestě u zadního tenisového kurtu. Zdá se, že policie cestu k přírodní památce Skalka na určitý čas pro veřejnost uzavřela, neboť dospěla ke stejnému závěru – cestu používali pachatelé.

Prošli jsme postupně celou přírodní památku Skalka, která je výchozem ordovických hornin – křemenů a břidlic – a rozhodně stojí za procházku. My jsme ale dnes pátrali po čemkoliv, co by mělo spojitost se žhářskými útoky, ale nebyli jsme už úspěšní.

Kousek odtud jsme našli jen opuštěnou a chátrající budovu se zazděnými okny a dveřmi, která byla místy posprejovaná sprejery. Zdálo se, že je stále někým využívaná, protože z ní byly cítit lidské exkrementy. Jen kousek odtud cesta ústila zpět do ulice U Klikovky.

 

Sprejem vyznačená značka na ruinách starého domu nebo zídky.
Sprejem vyznačená značka na ruinách starého domu nebo zídky.

Spíše perlička. Pod keřem jsme našli tuto starou pilu. Pomalu nám bylo škoda jí tam nechat.
Spíše perlička. Pod keřem jsme našli tuto starou pilu. Pomalu nám bylo škoda jí tam nechat.
Zbytky policejní pásky na jednom z kmenů stromu.
Zbytky policejní pásky na jednom z kmenů stromu.
Cesta kolem tenisového kurtu k Řízkárně.
Cesta kolem tenisového kurtu k Řízkárně.
Další zbytky policejní pásky na cestě od přírodní památky Skalka.
Další zbytky policejní pásky na cestě od přírodní památky Skalka.
Jedna ze zakopaných lahví. Takových a jiných bylo v hlíně zakopáno více.
Jedna ze zakopaných lahví. Takových a jiných bylo v hlíně zakopáno více.
Pozvánka na výlet do přírodní památky Skalka.
Pozvánka na výlet do přírodní památky Skalka.

Opuštěný dům kousek od Řízkárny.
Opuštěný dům kousek od Řízkárny.

 

Závěr

Nikdy neobhajujeme podnikatele, kteří poškozují své zaměstnance. Ale nesouhlasíme ani se žhářskými útoky. Už jen z toho důvodu, že ze slušných aktivistů udělaly mediální zločince. Krulec útoků navíc využívá ke své nabožensky nesnášenlivé kampani proti islámu.

 
Odkazy:

Blog Lukáše Borla

Jailbreaking

Revoluční buňky

Video ze žhářského útoku na Youtube

Videa z útoků na Řízkárnu ke stažení (4,7 MB, *.tar.gz)