Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Plané rostliny pražské Stromovky – březen

 
Kokoška pastuší tobolka
 

Navzdory omezenému pohybu osob z důvodu šíření koronaviru zůstaly povoleny procházky parky a přírodou, což je jedinečná příležitost, jak zahájit botanický seriál o planých rostlinách pražské Stromovky.

V minulém díle Stromovka už rozkvétá jsme se zmínili o rostlinách, které kvetly v únoru, ale samozřejmě je lze v parku (a hlavně v jeho nejbližším okolí) zahlédnout i v březnu. V tomto díle se zaměříme na rostliny, které začaly kvést až v březnu, byť tedy některé vykvetly i o měsíc dříve, než se uvádí v odborných publikacích.

Kousek od Holešovického nádraží k velkému překvapení roste hořčici polní, která má kvést až v dubnu, některé literatury uvádí dokonce měsíc květen. Hned vedle ní se stáčel za sluncem jedovatý pryšec kolovratec – s bílým mlékem rostliny se nesnažte dostat do blízkého kontaktu, nateče-li vám do očí, můžete přijít i o zrak.

Podél silnice kvetou sotva viditelné kokošky pastuší tobolky, pro které jsou charakteristické šešulky srdčitého tvaru. Vyfotit je v nedělním větru bylo náročné. U cesty se pohupovaly ještě hlávky pumpavy obecné.

Spatřeny byly i první pampelišky ze sekce smetánek. Pampeliška lékařská je zastaralý název, dnes už se ví, že existuje zhruba stovka obtížně rozlišitelných druhů.

Přímo na Stromovce, v podmáčené půdě, je louka posetá křivatci žlutými. Na stejné louce, avšak ve stínu, kvetou orseje jarní, které jsou po rozkvětu jedovaté a jejich šťáva se používala k přípravě šípového jedu.

V křovinách u železniční trati roste kopřiva dvoudomá, byť zatím nekvete.

 
2020_03_14_Horcice_polni

Pryšec kolovratec

Pampeliška ze sekce smetánek

Pumpava obecná

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka

Křivatec žlutý

Křivatec žlutý

Orsej jarní

Orsej jarní

Kopřiva doudomá