Navzdory omezenému pohybu osob z důvodu šíření koronaviru zůstaly povoleny procházky parky a přírodou, což je jedinečná příležitost, jak zahájit botanický seriál o planých rostlinách pražské Stromovky.
V minulém díle Stromovka už rozkvétá jsme se zmínili o rostlinách, které kvetly v únoru, ale samozřejmě je lze v parku (a hlavně v jeho nejbližším okolí) zahlédnout i v březnu. V tomto díle se zaměříme na rostliny, které začaly kvést až v březnu, byť tedy některé vykvetly i o měsíc dříve, než se uvádí v odborných publikacích.
Kousek od Holešovického nádraží k velkému překvapení roste hořčici polní, která má kvést až v dubnu, některé literatury uvádí dokonce měsíc květen. Hned vedle ní se stáčel za sluncem jedovatý pryšec kolovratec – s bílým mlékem rostliny se nesnažte dostat do blízkého kontaktu, nateče-li vám do očí, můžete přijít i o zrak.
Podél silnice kvetou sotva viditelné kokošky pastuší tobolky, pro které jsou charakteristické šešulky srdčitého tvaru. Vyfotit je v nedělním větru bylo náročné. U cesty se pohupovaly ještě hlávky pumpavy obecné.
Spatřeny byly i první pampelišky ze sekce smetánek. Pampeliška lékařská je zastaralý název, dnes už se ví, že existuje zhruba stovka obtížně rozlišitelných druhů.
Přímo na Stromovce, v podmáčené půdě, je louka posetá křivatci žlutými. Na stejné louce, avšak ve stínu, kvetou orseje jarní, které jsou po rozkvětu jedovaté a jejich šťáva se používala k přípravě šípového jedu.
V křovinách u železniční trati roste kopřiva dvoudomá, byť zatím nekvete.