Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Plané rostliny pražské Stromovky – březen (II.)

 
Pumpava obecná
 

Den ode dne kvete v pražské Stromovce a jejím okolí stále více planých rostlin. Poslední březnový týden dominovaly parku žluté květy orseje jarní. V okolí bylo naopak možné zahlédnout růžové louky hluchavek nachových střídající se s modrými kvítky rozrazilu perského. Drobná bíla kvítka už nepatřila jenom kokoškám pastuším tobolkám. Začaly převládat osívky jarní.

K velkému překvapení u holešovického nádraží vykvetla první rostlina řebříčku obecného. Ten má přitom v odborné literatuře uvedenou dobu kvetení až od června.

Za nádražím u cesty je malý prosluněný travnatý kopec, na kterém ve velkém roste rozrazil břečťanolistý spolu s kokoškami pastušími tobolkami a osívkami jarními. A za kopcem u přechodu pro chodce se v travním porostu za sluncem stáčejí květy pumpavy obecné.

Když se vydáte od Trojského mostu podél řeky do Stromovky a sejdete z vyšlapané pěší cesty výše k silnici, budete mít šanci úplně při zemi zahlédnout drobná bílá kvítka rožce krátkoplátečného, velmi lehce přehlédnutelná.

U venkovní posilovny Stromovky 2 rostou ve stínu stromů violky lesní, snadno zaměnitelné s violkami Rivinovými. Jako hlavní rozlišovací znak zvolili jsme barvu ostruhy. Zatímco violka Rivinova má ostruhu bílou, lesní má fialovou.

U nedávno odhalené cedule náměstí Borise Němcova ve spodní části náměstí v zatáčce u cesty kvete popenec obecný. Ve středověku lidé věřili, že poskytuje ochranu před morem. V době pandemii často lidé věří v zázračné účinky rostlin, někdy však takové mýty a pověry, dnes spíše označované jako fake news, mohly vést až k tragédiím.

U ruské ambasády na louce u Letohrádku asi málokoho překvapí modré zvonečkové květy ladoňky sibiřské, rostliny původní na Ukrajině a v Rusku. Vedle ladoňky květe puškinie ladoňkovitá, původní na Kavkazu, u nás pěstovaná jako okrasní rostlina především v parcích a na zahradách.

 
Osívka jarní

Rozrazil břečťanolistý

Řebříček obecný

Řebříček obecný

Rožec krátkoplátečný

Violka lesní

Violka lesní

Popenec obecný

Ladoňka sibiřská

Puškinie ladoňkovitá

Puškinie ladoňkovitá