Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

Piráti splnili slib – Babišův zákon o cenzuře Internetu míří k Ústavnímu soudu

Wallpaper - Česká pirátská strana
 
Před prázdninami ministr Babiš prosadil přes věcný odpor odborníků, Pirátů i veřejnosti novelu loterijního zákona. Díky ní můžou úředníci ministerstva financí bez soudu nařídit blokování libovolných internetových stránek. Piráti, české firmy i řada politiků z opozice se postavili proti cenzurním paragrafům 82 a 84. Piráti slíbili, že ani po schválení zákona oběma komorami nepoleví a pokusí se získat podporu pro napadení zákona u Ústavního soudu.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš, senátorka za ODS Veronika Vrecionová a právník Marek Antoš, zástupce iniciativy PřicházíCenzor.cz, dnes představili návrh na zrušení části zákona, který předávají k Ústavnímu soudu. Návrh svým podpisem podpořilo 22 senátorů, čímž byla splněna podmínka minimálního počtu 17 senátorů podle zákona č. 182/1993 Sb, zákona O Ústavním soudu. Své podpisy pod dokument připojili také senátoři Libor Michálek (nominovaný Piráty) a Václav Láska (zvolen s podporou Pirátů), se kterými Piráti vytvářeli během senátního kolečka jednotlivé pozměňovací návrhy a oponentury.

„Pirátská strana se od začátku staví proti snahám kohokoliv ovládnout Internet – jedno z posledních svobodných médií, kde neplatí primární vliv majitelů vydavatelských domů či televizních a rozhlasových stanic, ani cenzura prosazovaná některými vládními politiky. Jakékoliv podobné tendence jsme historicky atakovali, pokud se objevily v libovolných zákonech, ale i v rámci chování největších poskytovatelů internetového připojení. Zákon o hazardu je velmi špatný a širokým spektrem profesionálů kritizovaný. Tento zákon připravil ministr Babiš s vybranou skupinou certifikovaných loterijních lobbistů a ministerstvo financí si jím dle vlastního uvážení a bez jakékoliv kontroly bude klestit cestu do peněženek hráčů, což je v rozporu s původním odůvodněním regulačního zásahu. Bohužel se nám nepodařilo zastavit jeho prosazení ani v Poslanecké sněmovně, ani v Senátu. Doufám že tato naše společná iniciativa bude u Ústavního soudu vyslyšena a racionalita zvítězí nad amatérismem, diletantstvím a zjevnou účelovostí této legislativy.“ komentuje společnou aktivitu předseda Pirátů Bartoš, který po celou dobu vzniku této legislativy s ministrem Babišem o finálním znění zápasil nejen v diskuzích.

Jak uvedla senátorka ODS Veronika Vrecionová, v přijetí zákona z dílny Andreje Babiše vidí další posílení Velkého bratra. Jedná se o významné omezení svobody lidí, kteří tak ztrácejí právo na informace dostupné na síti. Za největší problém považuje, že nikým nevolení úředníci ministerstva financí mohou svévolně zablokovat jakýkoliv web. Tím Andrej Babiš získává mocný nástroj, kterým může eliminovat svou konkurenci a jemu nepohodlné informace. Podle Vrecionové se tak naplňuje scénář románu George Orwella 1984, který byl ale napsán jako varování, nikoliv jako manuál k vládnutí a to by si měl ministr financí uvědomit.

Marek Antoš z iniciativy PřicházíCenzor.cz považuje problematické paragrafy 82 a 84 za nebezpečný precedenc, protože v České republice vůbec poprvé zavádí možnost, aby stát určoval, na jaké stránky se smějí či nesmějí připojovat uživatelé Internetu. Taková snaha je v rozporu s čl. 17 odst. 3 Listiny základních práva a svobod, podle něhož je cenzura nepřípustná. Kromě toho Marek Antoš považuje napadená ustanovení zákona také za značně nepromyšlená. Zákon například zavádí a používá úplně nové pojmy, které však nikde nedefinuje.

Návrh na zrušení části zákona předkládá skupina senátorů na popud senátorky Vrecionové (ODS) a předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše. Odbornou podporu návrhu poskytla iniciativa Přichází cenzor. Podání k Ústavnímu soudu připravila advokátní kancelář Weinhold Legal, která také bude senátory před Ústavním soudem zastupovat.